UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... na rzekę wypłynęli pierwsi wioślarze

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu...  na rzekę wypłynęli pierwsi wioślarze

Wczoraj przed południem około godz. 10 na rzece Elbląg można było zobaczyć po raz pierwszy w tym roku niebiesko-białe kolory klubu wioślarskiego "Vorwärts". [...] Zachęceni przykładem kolegów pojawili się tam także członkowie klubu wioślarskiego Nautilus, którzy wyruszyli na Schillingsbrücke. Tym samym sezon wioślarski można uznać za otwarty (AZ, wtorek, 22.03.1892 r.).

Klasyka w Resursie Mieszczańskiej
       W niedzielę, 27 marca o godz. 20 w Resursie Mieszczańskiej odbędzie się koncert, podczas którego usłyszymy między innymi pana Reutnera z Gdańska (niem. Danzig). Pan Reutner zyskał w Elblągu miano pracowitego śpiewaka. Wystąpi on obok tutejszych muzyków z programem "Der Rose Pilgerfahrt" na chór, solo i fortepian. Bilety do nabycia za 1,5 marki, 1 markę i 50 fenigów pod adresem S. Versuch's Nachf. (AZ, piątek, 18.03.1892 r.).
      
       W mieście grasuje banda młodych chłopców
       Chłopcy i dziewczęta z przedmieść naszego miasta udający się do szkoły, są każdego ranka zatrzymywani na ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstraße) i Zielonej (niem. Grünstraße) przez kilku chłopców, którzy żądają od nich, by oddali im swoje śniadanie. Kto tego nie zrobi, poddany jest rewizji osobistej, a jeśli się temu przeciwstawi, dostaje w skórę. Skutkiem takiego stanu rzeczy dziewczęta idą do szkoły naokoło, omijając to niebezpieczne miejsce. Młodociani rozbójnicy szaleją na tej ulicy już od jakiegoś czasu. W nocy szukają schronienia w stodołach i stajniach i mimo czujności gospodarzy zamieszkujących okoliczne domy udaje im się pozostać niezauważonym. Pewien pracownik fabryki usłyszał pewnej nocy w chlewie odgłosy. Ponieważ świnie poszły na ubój i nikogo nie było w chlewiku, zaczął coś podejrzewać, otworzył więc drzwi i zobaczył tam trzech chłopaków, którzy już układali się do snu. [...] Ich codzienna praca sprowadza się do wyłudzania od dzieci szkolnych haraczu, potem zbierają szmaty i włóczą się po mieście niosąc ze sobą paczki itd. Członkowie tej bandy dawno już wyrośli ze szkoły. Od czasu do czasu dołączają do nich młodzi chłopcy, którym podoba się "wolność", jaką niesie ze sobą takie życie. [...] Rodzice tych chłopców wyjaśniają, że stracili jakąkolwiek władzę nad swoimi latoroślami. Może naszym policjantom uda się coś tutaj wskórać. [...] (AZ, sobota, 19.03.1892 r.).
      
       Podwórza szkolne pełne błota

       Niektóre podwórza szkolne zamieniły się w bagna. Jest tak w przypadku Staromiejskiej Szkoły dla Dziewcząt. Nie ma tam ani kawałka drogi czy chodnika, które prowadziłyby do szkolnych schodów. Dziewczęta brodzą po kostki w błocie, przychodzą z mokrymi nogami do klasy, przez co zapadają na choroby takie jak odra, szkarlatyna, dyfteryt i inne. Mając na względzie zdrowie naszych młodych obywateli miasto mogłoby przeznaczyć trochę pieniędzy na wybudowanie jakiegoś suchego pomieszczenia prowadzącego do schodów szkolnych. Z pewnością nie będzie to aż tak wielki wydatek dla naszego miasta, które łoży tak wiele środków na budynki szkolne i inne budynki dobra publicznego (AZ, sobota, 19.03.1892 r.).
      
       Rozkład jazdy

       W niedzielę po południu o godz. 14 parowiec Kronprinz uda się do Nowakowa (niem. Terranova), a parowiec Vorwärts o godz. 14.30 do Angielskiego Zdroju (niem. Englisch Brunnen) (AZ, niedziela, 20.03.1892 r.).
      
       Kawa i jabłecznik w Reimerze
       Dziś wieczorem w restauracji Reimer jak co roku z okazji uroczystości charytatywnej koła śpiewaczego Liedertafel będą podawać kawę i jabłecznik (AZ, niedziela, 20.03.1892 r.).
      
       Zapalił się komin
       Wczoraj wieczorem o godz. 21.15 wezwano straż pożarną na ulicę Zamkową 10 (niem. Burgstraße), gdzie zapalił się komin. Nic nie uległo zniszczeniu (AZ, niedziela, 20.03.1892 r.).
      
       300. rocznica urodzin Komeńskiego
       "Reichsanzeiger" donosi, jak następuje: 28 marca przypada 300. rocznica urodzin Amosa Komeńskiego. Zasługi tego człowieka na poczet szkolnictwa a w szczególności na poczet szkoły ludowej są tak duże i tak powszechnie cenione, że placówki oświatowe są zobligowane do tego, by uroczyście uczcić pamięć tego pedagoga [...] (AZ, wtorek, 22.03.1892 r.).
      
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama