UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... na starówce miał powstać nowy sklep

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... na starówce miał powstać nowy sklep

1 kwietnia w domu pana Alfreda Groeninga przy Kowalskiej 1 powstanie nowy większy sklep. Pomieszczenie na sklep wraz z małą ladą wynajmie Paul Rudolph z Gdańska (niem. Danzig), który ma zamiar tutaj otworzyć filię swojego dużego Gdańskiego Sklepu Wysyłkowego (AZ, piątek, 13.01.1893 r.).

Niewielki pożar przy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej
       Zepsuty piec był znów przyczyną niewielkiego pożaru, do którego doszło wczoraj po południu. Straż pożarna została wezwana o godz. 19 na Zewnętrzną Groblę Młyńską 32 (niem. Aeusserer Muehlendamm, dzisiejsza ulica Traugutta), gdzie w mieszkaniu państwa Nogge zajęły się znajdujące się w pobliżu pieca ubrania i szmaty. Straż jednak nie musiała interweniować na miejscu, ponieważ mieszkańcy sami ugasili pożar wodą (AZ, wtorek, 10.01.1893 r.).
      
       Policja przeszukała mieszkania
       W sobotę wieczorem sześć mieszkań robotniczych zostało przeszukanych przez policję. Podczas tej akcji zarekwirowano różne rodzaje bielizny i ubrań. Rzeczy zostały ukradzione podczas piątkowego włamania na Wittenfelde. Podejrzani w większości byli wcześniej karani (AZ, wtorek, 10.01.1893 r.).
      
       Coś dla miłośników sztuki i nauki, czyli nowe stowarzyszenie w Elblągu
       W naszym mieście powstało nowe stowarzyszenie pod nazwą: Towarzyski Związek Sztuki i Nauki. Na podstawie liczby jego członków, frekwencji podczas regularnych zebrań oraz wyboru wykładów związek sprostał nazwie, jaka została jemu nadana [...] (AZ, czwartek, 12.01.1893 r.).
      
       Diamentowe gody
       W gronie krewnych i wielu przyjaciół świętowali wczoraj rzadką rocznicę, bo diamentowe gody, państwo Hermannowie, z zawodu rentierzy. Jubilaci cieszą się nadal zdrowiem i sprawnością. Błogosławieństwa udzielił im w ich domu przy al. Grunwaldzkiej 13 (niem. Hollaender Chaussee) pastor Riebes. Podczas tego wydarzenia byli obecni członkowie rady parafialnej Trzech Króli, która sprezentowała jubilatom okazałą biblię. Jak się później dowiedzieliśmy, prezent w kwocie 30 marek przekazał jubilatom prezydent rejencji z Gdańska (AZ, czwartek, 12.01.1893 r.).
      
       Zabiła się, bo żyła w niezgodzie z synem

       Dziś przed południem powiesiła się w swojej stajni zamieszkała przy ulicy Nowowiejskiej (niem. Neuengutstrasse) żona robotnika wożącego piasek, Rosa Ehlert, z domu Fischer. Powodem tego desperackiego czynu były prawdopodobnie ciągłe kłótnie z synem (AZ, czwartek, 12.01.1893 r.).
      
       Ciepłe posiłki dla uczniów

       Wczoraj nauczyciele główni (niem. Hauptlehrer) dziesięciu szkół z gminy spotkali się w Piątej Szkole dla Chłopców pod przewodnictwem kaznodziei dr. Maywalda na konferencji w celu omówienia kwestii bezpłatnego rozdawania ciepłej zupy dla potrzebujących uczniów. W najbliższym czasie stwierdzi się, czy zabieg ten jest konieczny i ile uczniów wchodzi w grę (AZ, piątek, 13.01.1893 r.).
      
       Wieczorek dla kobiet w Resursie Mieszczańskiej
       W poniedziałek, 23 stycznia w salach Resursy Mieszczańskiej odbędzie się wieczorek dla kobiet zorganizowany przez koło śpiewacze Liedertafel. Jak zawsze program będzie bogaty i zawiera wiele godnych usłyszenia numerów muzycznych (AZ, sobota, 14.01.1893 r.).
      
       Uroczysty obiad z okazji urodzin Cesarza
       Z okazji urodzin Cesarza w piątek, 27 stycznia po południu o godz. 15 w pomieszczeniach kasyna odbędzie się uroczysty poczęstunek. Chętni mogą się zapisywać na listę, które zostały wyłożone w kasynie. Zapisy do 25 stycznia (AZ, niedziela, 15.01.1893 r).
      
       Koncert z okazji urodzin Cesarza

       W dniu urodzin Jego Cesarskiej Mości chór kościelny kościoła Najświętszej Marii Panny ma zamiar dać koncert. Dochody zebrane podczas koncertu zostaną przekazane na zakup organów dla nowo wybudowanego ewangelickiego kościoła na Zawadzie (niem. Pangritz Colonie) (AZ, niedziela, 15.01.1893 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama