UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... odbyły się targi bożonarodzeniowe

 
Elbląg, Resursa Mieszczańska
Resursa Mieszczańska

Zwracamy Państwa uwagę na mające odbyć się jutro w salach Resursy Mieszczańskiej targi zorganizowane na rzecz dzieci z placówek przedszkolnych. Podkreślamy szczególnie fakt, że podczas imprezy odbędzie się teatralne przedstawienie, które z pewnością uczyni ją wesołą i ciekawą (AZ, niedziela, 18.12.1892 r.).

Znów eksplodował piec
       Wczoraj rano w Staromiejskiej Szkole dla Chłopców przed rozpoczęciem zajęć wybuchł nowo postawiony piec. W wyniku wybuchu wiele materiałów dydaktycznych zostało uszkodzonych, a zajęcia nie mogły odbyć się w klasie, tylko w innej sali. Gdyby piec eksplodował godzinę później, mogłoby dojść do wielkiego nieszczęścia (AZ, czwartek 15.12.1892 r.).
      
       Nauczyciel Liedtke potrącony przez furmankę
       Wczoraj rano o godz. 7. 30 wskutek wypadku został ranny nauczyciel Liedtke ze Staromiejskiej Szkoły dla Dziewcząt. Nauczyciel został potrącony przez jadącą z dość dużą prędkością furmankę z mięsem. Rano było jeszcze dość ciemno. Poszkodowanemu zaczęła tak mocno krwawić noga, że musiał zostać przetransportowany dorożką do domu (AZ, czwartek, 15.12.1892 r.).
      
       Książęta w podróży do Petersburga
       Pociąg przyjeżdżający z Berlina do Elbląga planowo o godz. 7.26 miał 20-minutowe opóźnienie. W pociągu tym znajdował się królewski wagon dworski i wagon sypialniany specjalnie dla wielkich księżnych Aleksandry i Katarzyny oraz księcia Karola z Meklemburgii, udających się do Petersburga. Pociąg był wyposażony w dwie lokomotywy (AZ, piątek, 16.12.1892 r.).
      
       Próba samobójcza na Żaglowej

       Ubiegłej nocy przy ulicy Żaglowej (niem. Segelstraße) doszło do próby samobójczej. Właśnie tam chciał targnąć się na życie 23-letni czeladnik szewski Friedrich R., zadając sobie wiele ciosów nożem w klatkę piersiową. Mężczyzna w wyniku ciężkich obrażeń został przewieziony do szpitala (AZ, piątek, 16.12.1892 r.).
      
       Rzadki okaz prosto z Indii

       Rzadki kwiat znajduje się obecnie w posiadaniu tutejszego rentiera L. Jest nim róża jerychońska [łac. anastatica hierochuntica - to roślina, która zasycha przy niedoborze wody, a gdy zostanie podlana – ożywa. Stąd jej nazwa: zmartwychwstanka – www.wymarzonyogrod.pl]. Rentier L. przywiózł ją ze swoich podróży po Indiach. Kwiat usechł, ale rozwija swoje liście i kwitnie po włożeniu do wody. Pan L. chce zaprezentować ten okaz szerszej publiczności (AZ, piątek, 16.12.1892 r.).
      
       Zdjęcia elbląskiej firmy na wystawie w Chicago

       Na chicagowskiej wystawie światowej firma Loeser i Wolff wystawiła swój album, który prezentuje zdjęcia wszystkich filii i poszczególnych pomieszczeń fabryk oraz zatrudnionych tam pracowników i pracownic. [...] Zdjęcia zostały w większości wykonane przez pana Suranda (AZ, sobota, 17.12.1892 r.).
      
       Wigilia w Związku Wojennym

       Związek Wojenny Elbing świętuje w sobotę, 17 grudnia wigilię Bożego Narodzenia. W programie koncert, deklamacje, prezenty dla dzieci i tańce (AZ, sobota, 17.12.1892 r.).
      
       Nowe koło śpiewacze w Łęczu
       W ubiegłą środę w Łęczu (niem. Lenzen) zebrało się 30 mężczyzn i założyło koło śpiewacze pod nazwą Liederhort. Do zarządu zostali wybrani następujący panowie: Kutsch z Próchnika (niem. Dörbeck), pierwszy przewodniczący i dyrygent, W. Blietschau z Łęcza, drugi przewodniczący, Diering z Kamionka Wielkiego (niem. Gr. Steinort), zastępca dyrygenta oraz H. Blietschau i Werner z Łęcza, skarbnik i protokolant (AZ, niedziela 18.12.1892 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama