UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… otwarto firmę Heinricha Efaua

 
Elbląg, Hotel Elbląg
Hotel Elbląg

Otwarcie firmy miało miejsce w poniedziałek. Przybyli na nie licznie goście z gratulacjami, jeszcze liczniejsze były kosze z kwiatami. Wśród składających gratulacje pojawili się przedstawiciele związków i stowarzyszeń oraz przedstawiciele gminy mennonickiej* Elbing-Ellerwald. Z okazji otwarcia firma zorganizowała specjalną wyprzedaż. (ET, wtorek, 01.09.1931 r.)

* Od początku elbląska gmina mennonicka składała się z dwóch wspólnot: miejskiej (Elbląg) i wiejskiej (Ellerwald). W 1904 roku elbląscy mennonici nabyli leżącą za miastem parcelę na swój cmentarz (wcześniej ich zmarli grzebani byli na miejskich cmentarzach protestanckich, dochodziło jednak na tym tle do starć z duchownymi ewangelickimi). W 1921 r. gmina mennonicka Elbląg-Ellerwald liczyła 736 osób. Większość spośród elbląskich wyznawców nauki Menno Simmonsa parała się rolnictwem i kupiectwem. Wynagrodzenie za swój urząd pobierał tylko najstarszy gminy – źródło: Elbląski Wortal Historyczny.
      
       Złote gody
      
4 września złote gody będą świętować państwo Schlenger z Elbląga. Pan Schlenger ma 72, a jego żona 78 lat. Pan Schlenger przez 47 lat pracował w firmie Schichaua. On i jego żona cieszą się dobrym zdrowiem. (ET, wtorek, 01.09.1931 r.)
      
       Urzędnicy i nauczyciele
      
Stan osobowy personelu miasta Elbląga, który w projekcie budżetu na rok 1931 wynosił 1195 osób, zmniejszył się w stosunku do ubiegłego roku o pięć osób. W magistracie zatrudnionych jest 223 urzędników państwowych, 342 pracowników umysłowych i 276 zwykłych pracowników. Personel nauczycielski elbląskich szkół wynosi 354 i zmniejszył się w stosunku do roku ubiegłego o dwanaście osób. (ET, wtorek, 01.09.1931 r.)
      
       Przedstawienia kabaretowe w hotelu Elbląg
      
Od dnia dzisiejszego w hotelu Elbląg codziennie odbywać się będą przedstawienia kabaretowe. Wystąpią Daffy-Girls, oryginalna rosyjsko-niemiecka grupa taneczna i wielu komików oraz artystów. Wstęp jest wolny. (ET, wtorek, 01.09.1931 r.)
      
       Sprawa napadu jeszcze raz przed sądem
      
W środę 2 września w izbie karnej sądu krajowego w Elblągu nadal będzie toczyć się proces przeciwko Madsackowi w sprawie napadu na pana Thebuda, pomocy redaktora, z 23 kwietnia 1931 roku. Ofiara napadu doznała poważnego uszkodzenia ciała. Przypomnijmy, że 1 czerwca 1931 roku prokurator wywalczył dla oskarżonego karę dziewięciu miesięcy więzienia. Na dzisiejszą rozprawę stawiło się dwunastu świadków. (ET, wtorek, 01.09.1931 r.)
      
       Załoga statku „Niobe” odwiedzi Elbląg
      
W przyszłą sobotę załoga statku szkoleniowego „Niobe” uda się w podróż z Królewca (niem. Koenigsberg) do Elbląga. Żołnierze marynarki wojennej zostaną powitani przez zarząd naszego miasta, po czym zobaczą zabytki naszego pięknego Elbląga. Z kolei wieczorem goście zawitają do elbląskiego Związku Marynarki Wojennej.  (ET, wtorek, 01.09.1931 r.).  Żaglowiec „Niobe” zatonął rok później na Bałtyku (dop. red. portElu).
      
       Powrót dzieci z ferii z okolic Olecka
      
Na elbląskim dworcu panowało wczoraj spore ożywienie. Wszystko za sprawą dzieci powracających z wakacji z okolic Olecka (niem. Oletzko), wysłanych tam przez urząd ds. zdrowia. Gdy pociąg z Mazur wjechał o czwartej po południu na dworcowy peron, był on bardzo zaludniony. Z pociągu wysiadło 115 dobrze odżywionych, zdrowych dziewcząt i chłopców, wyposażonych w paczki ze smakołykami i walizki, radośnie witanych przez rodziców i innych członków rodziny. Wśród pakunków nie brakowało małych klatek ze zwierzętami: kurami, kaczkami, gęśmi i królikami. Dzieciaki miały dużo do opowiedzenia: wszystkie świetnie spędziły wakacje u rolników na Mazurach i oczywiście zostały obdarowane licznymi podarkami.
       Dzieciakom oczy aż błyszczały z radości. Z przeprowadzonych z dziećmi rozmów wynika, że 52 chłopców otrzymało od swoich gospodarzy nowe garnitury, a 44 dziewczynki nowe sukienki. Ponadto dzieci przywiozły sporo nowej bielizny i artykułów spożywczych. Z żywego inwentarza dzieci przywiozły łącznie 39 kur, siedem gęsi, sześć kaczek i trzynaście królików. Z pewnością jeszcze długo będą wspominać słoneczne dni spędzone na Mazurach oraz swoich wspaniałych ofiarodawców. 20 dzieci zostało jeszcze w okolicach Olecka, powrócą do domu dopiero późną jesienią. (ET, czwartek, 03.09.1931 r.)
      
       Z pruskiego kalendarza
      
3 września 1789 roku urodził się w okolicach Heilderbegu poeta Friedrich August Henden. (ET, czwartek, 03.09.1931 r.)
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama