UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… otwarto firmę Heinricha Efaua

 Elbląg, Hotel Elbląg
Hotel Elbląg

Otwarcie firmy miało miejsce w poniedziałek. Przybyli na nie licznie goście z gratulacjami, jeszcze liczniejsze były kosze z kwiatami. Wśród składających gratulacje pojawili się przedstawiciele związków i stowarzyszeń oraz przedstawiciele gminy mennonickiej* Elbing-Ellerwald. Z okazji otwarcia firma zorganizowała specjalną wyprzedaż. (ET, wtorek, 01.09.1931 r.)

* Od początku elbląska gmina mennonicka składała się z dwóch wspólnot: miejskiej (Elbląg) i wiejskiej (Ellerwald). W 1904 roku elbląscy mennonici nabyli leżącą za miastem parcelę na swój cmentarz (wcześniej ich zmarli grzebani byli na miejskich cmentarzach protestanckich, dochodziło jednak na tym tle do starć z duchownymi ewangelickimi). W 1921 r. gmina mennonicka Elbląg-Ellerwald liczyła 736 osób. Większość spośród elbląskich wyznawców nauki Menno Simmonsa parała się rolnictwem i kupiectwem. Wynagrodzenie za swój urząd pobierał tylko najstarszy gminy – źródło: Elbląski Wortal Historyczny.
      
       Złote gody
      
4 września złote gody będą świętować państwo Schlenger z Elbląga. Pan Schlenger ma 72, a jego żona 78 lat. Pan Schlenger przez 47 lat pracował w firmie Schichaua. On i jego żona cieszą się dobrym zdrowiem. (ET, wtorek, 01.09.1931 r.)
      
       Urzędnicy i nauczyciele
      
Stan osobowy personelu miasta Elbląga, który w projekcie budżetu na rok 1931 wynosił 1195 osób, zmniejszył się w stosunku do ubiegłego roku o pięć osób. W magistracie zatrudnionych jest 223 urzędników państwowych, 342 pracowników umysłowych i 276 zwykłych pracowników. Personel nauczycielski elbląskich szkół wynosi 354 i zmniejszył się w stosunku do roku ubiegłego o dwanaście osób. (ET, wtorek, 01.09.1931 r.)
      
       Przedstawienia kabaretowe w hotelu Elbląg
      
Od dnia dzisiejszego w hotelu Elbląg codziennie odbywać się będą przedstawienia kabaretowe. Wystąpią Daffy-Girls, oryginalna rosyjsko-niemiecka grupa taneczna i wielu komików oraz artystów. Wstęp jest wolny. (ET, wtorek, 01.09.1931 r.)
      
       Sprawa napadu jeszcze raz przed sądem
      
W środę 2 września w izbie karnej sądu krajowego w Elblągu nadal będzie toczyć się proces przeciwko Madsackowi w sprawie napadu na pana Thebuda, pomocy redaktora, z 23 kwietnia 1931 roku. Ofiara napadu doznała poważnego uszkodzenia ciała. Przypomnijmy, że 1 czerwca 1931 roku prokurator wywalczył dla oskarżonego karę dziewięciu miesięcy więzienia. Na dzisiejszą rozprawę stawiło się dwunastu świadków. (ET, wtorek, 01.09.1931 r.)
      
       Załoga statku „Niobe” odwiedzi Elbląg
      
W przyszłą sobotę załoga statku szkoleniowego „Niobe” uda się w podróż z Królewca (niem. Koenigsberg) do Elbląga. Żołnierze marynarki wojennej zostaną powitani przez zarząd naszego miasta, po czym zobaczą zabytki naszego pięknego Elbląga. Z kolei wieczorem goście zawitają do elbląskiego Związku Marynarki Wojennej.  (ET, wtorek, 01.09.1931 r.).  Żaglowiec „Niobe” zatonął rok później na Bałtyku (dop. red. portElu).
      
       Powrót dzieci z ferii z okolic Olecka
      
Na elbląskim dworcu panowało wczoraj spore ożywienie. Wszystko za sprawą dzieci powracających z wakacji z okolic Olecka (niem. Oletzko), wysłanych tam przez urząd ds. zdrowia. Gdy pociąg z Mazur wjechał o czwartej po południu na dworcowy peron, był on bardzo zaludniony. Z pociągu wysiadło 115 dobrze odżywionych, zdrowych dziewcząt i chłopców, wyposażonych w paczki ze smakołykami i walizki, radośnie witanych przez rodziców i innych członków rodziny. Wśród pakunków nie brakowało małych klatek ze zwierzętami: kurami, kaczkami, gęśmi i królikami. Dzieciaki miały dużo do opowiedzenia: wszystkie świetnie spędziły wakacje u rolników na Mazurach i oczywiście zostały obdarowane licznymi podarkami.
       Dzieciakom oczy aż błyszczały z radości. Z przeprowadzonych z dziećmi rozmów wynika, że 52 chłopców otrzymało od swoich gospodarzy nowe garnitury, a 44 dziewczynki nowe sukienki. Ponadto dzieci przywiozły sporo nowej bielizny i artykułów spożywczych. Z żywego inwentarza dzieci przywiozły łącznie 39 kur, siedem gęsi, sześć kaczek i trzynaście królików. Z pewnością jeszcze długo będą wspominać słoneczne dni spędzone na Mazurach oraz swoich wspaniałych ofiarodawców. 20 dzieci zostało jeszcze w okolicach Olecka, powrócą do domu dopiero późną jesienią. (ET, czwartek, 03.09.1931 r.)
      
       Z pruskiego kalendarza
      
3 września 1789 roku urodził się w okolicach Heilderbegu poeta Friedrich August Henden. (ET, czwartek, 03.09.1931 r.)
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
      
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama