UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… pojawił się wielki książę rosyjski

 
Elbląg, Tak wyglądała ul. Wieżowa od strony Starego Rynku przed wojną
Tak wyglądała ul. Wieżowa od strony Starego Rynku przed wojną

Wielki książę rosyjski Michał (Michał Mikołajewicz Romanow, żył w latach 1832-1909) przejeżdżał wczoraj wieczorem o godz. 20 przez nasz dworzec. Książę jechał do Berlina, by wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych (AZ, niedziela, 12.01.1890 r.).

Schwytano złodziei drewna
       Wczoraj po południu schwytano dwóch zamieszkałych przy ul. Płk Dąbka, wielokrotnie wcześniej karanych robotników, którzy ubiegłej nocy ukradli drewno. Mężczyźni uciekli wcześniej podczas transportu dwóm leśniczym. […] (AZ, wtorek, 07.01.1890 r.).
      
       Zostawił dziewięcioro dzieci
       Na grypę zmarł kowal Ludwig Pfau zamieszkały przy ulicy Niskiej 1a (niem. Erste Niederstrasse). Oprócz tego mężczyzna dostał zapalenia opon mózgowych. Jak na swój wiek był sprawny, zostawił żonę i dziewięcioro dzieci (AZ, sobota, 11.01.1890 r.).
      
       Napad w drodze do domu
       W poniedziałek wieczorem trzech mężczyzn napadło na zamieszkałego przy ulicy Browarnej (niem. Lange Niederstrasse) robotnika, który wracał z browaru Angielski Zdrój do domu. Rabusie poważnie ranili nożem robotnika. Ustalono, że sprawcami zdarzenia są robotnicy z Rakowisk (niem. Krebswalde) i Mattendorf (dawna osada mieszcząca się kiedyś w okolicach ulicy Lubranieckiej). Wszczęto już przeciwko nim postępowanie karne (AZ, sobota, 11.01.1890 r.)
      
       Objął nowy urząd
       Nauczyciel Bohl dopiero wczoraj objął nowe stanowisko w tutejszej szkole dla chłopców nr 2. Powodem opóźnienia była grypa, na którą przez jakiś czas chorował pedagog (AZ, niedziela, 12.01.1890 r.).
      
       Grypa zażegnana!
       Całe szczęście zanotowano obecnie w Elblągu spadek zachorowań na grypę. Jak podał nam jeden z miejscowych lekarzy w okresie świąt Bożego Narodzenia na grypę było chorych około 6-7 tysięcy osób, czyli szósta część naszej społeczności (AZ, wtorek, 14.01.1890 r.).
      
       Więcej zachorowań na pryszczycę
       W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku w pruskim państwie zanotowano wzrost o jedną trzecią zachorowań na pryszczycę [ostra, bardzo zaraźliwa wirusowa choroba zwierząt racicowych hodowlanych i dzikich, zwana także zarazą pyska i racic – Wikipedia]. W rejencji kwidzyńskiej (niem. Marienwerder) panowała ona do końca grudnia jeszcze w sześciu okręgach i dziesięciu powiatach (AZ, wtorek, 14.01.1890 r.).
      
       Pożar cegielni w Suchaczu
       Jak udało nam się dowiedzieć, wczoraj wieczorem dotknięta pożarem została cegielnia pana Moebus z Suchacza (niem. Succase). Brak bliższych informacji na ten temat (AZ, wtorek, 14.01.1890 r.).
      
       Liczenie koni
       Podczas liczenia koni, które odbyło się 10 stycznia w naszym mieście, naliczono 863 sztuk koni (AZ, środa, 15.01.1890 r.).
      
       Przybył do nas przed 50 laty
       Pierwszy żelazny parowiec, jaki można było zobaczyć w naszej okolicy, a który został zbudowany w Anglii, przybył do Elbląga w 1840 roku, a więc przed pięćdziesięcioma laty. „Jaskółka” kursowała wówczas trzy razy w tygodniu między Elblągiem a Królewcem (niem. Koenigsberg) (AZ, środa, 15.01.1890 r.).
      
       Kradzieże
       Wczoraj wieczorem ze sklepu mięsnego przy ulicy Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstrasse) ukradziono nieckę z mięsem, słoninę, a z kasy 10 marek. Z kolei z domu przy Wollstrasse kilka funtów masła. Podobnie przedwczoraj wieczorem z domu przy ulicy Św. Ducha (niem. Heilige Geiststrasse) ukradziono ubrania z wełny (AZ, środa, 15.01.1890 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1890, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".
      
      
tłum. dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama