UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu… pojawiły się trzykołowe dorożki

 
Elbląg, Ulica Leichnamstraße, obecnie Robotnicza.
Ulica Leichnamstraße, obecnie Robotnicza.

Podobnie jak w innych miastach, także w Elblągu umożliwiony zostanie ruch trzykołowymi dorożkami. Inżynier Bergson otrzymał od naszego magistratu zgodę na wprowadzenie tych środków komunikacji w naszym mieście. W Elblągu pojawią się na razie trzy do pięciu dorożek pochodzących z zakładów G. Hillera z Zittau w Saksonii.

Te niezwykłe dorożki [były to pojazdy napędzane silnikiem spalinowym] są pojazdami trzykołowymi, które działają podobnie jak inne znane nam dotąd pojazdy. Do ich szczególnych zalet należą elegancja i wygoda, rzetelność sprzętu oraz jego lekkość. Mamy nadzieję, że opłaty za podróż tym niezwykłym pojazdem będą niższe niż do tej pory. Na wschodzie już wcześniej wprowadzono komunikację trzykołową dorożką w Królewcu (niem. Königsberg) i Olsztynie (niem. Allenstein). [...] Od niedawna pewna osoba prywatna w naszym mieście jest w posiadaniu tego niezwykłego auta. (ENN, wtorek, 05.05.1914 r.)
      
       Nieszczęśliwy wypadek
      
Pewien praktykant zatrudniony we wschodnioniemieckim przemyśle maszynowym jechał wczoraj wieczorem z poczty do swojego domu. Nieszczęśliwym trafem nogawki spodni chłopca wkręciły się w łańcuch roweru. Chłopak wraz z rowerem upadł na ziemię i złamał nogę. Przechodzień zabrał go do miejskiego szpitala, skąd chłopak po założeniu opatrunku został zabrany do domu. (ENN, wtorek, 05.05.1914 r.)
      
       „Miły” kasjer
      
Były pomocnik fryzjera Ludwig W. był zatrudniony jako kasjer u jednego z tutejszych fotografów, a mianowicie u pana Thomae. Ludwig W. dopuścił się wielu oszustw i przywłaszczał spore kwoty pieniędzy. W Pasłęku (niem. Pr. Holland) ukradł 35 marek, a w Malborku (niem. Marienburg) 55 marek. W Pasłęku wyłudził pieniądze od dwóch dziewczyn z domu strzeleckiego, którym, nawiasem mówiąc, obiecał zamążpójście. Wyłudzał pieniądze wszędzie tam, gdzie przyszło mu przebywać i wszędzie był dłużny pieniądze.
       Mężczyzna został wczoraj wieczorem aresztowany w zakładzie Laubenautomat w Malborku, gdzie znaleziono go z piękną młodą dziewczyną. Chociaż oszust ma dopiero 23 lata, był już wcześniej wiele razy karany. (ENN, wtorek, 05.05.1914 r.)
      
       Gościnny występ cyganów
      
Przed południem do Elbląga zawitała grupa cyganów. Cygańska grupa została jednak wyprowadzona pod eskortą policji poza granice naszego miasta, żeby ustrzec naszych mieszkańców przed naciąganiem oraz ich niecnymi sztuczkami. (ENN, czwartek, 07.05.1914 r.)
      
       Prosto pod koła samochodu
      
Pod koła samochodu dostawczego należącego do tutejszego spedytora wpadł dziś w południe na ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße, obecnie Robotnicza) 14-letni chłopiec. Pojazd przejechał nogę chłopca, poszkodowany został zawieziony do lekarza. (ENN, czwartek, 07.05.1914 r.)
      
       Wystawa dziecięcych fotografii
      
Pan Basilius udostępnił w swojej gablocie przy ulicy Wieżowej (niem. Kettenbrunnenstraße) interesującą wystawę dziecięcych fotografii. Na fotografiach można zobaczyć dzieci w różnych pozycjach, raz stojącej, raz siedzącej. W sumie zaprezentowano około dwieście różnych zdjęć. Na jednym zdjęciu można zobaczyć dzieci na golaska, na innym w króciutkiej koszulce, na kolejnym znowu w pięknym ubranku. Raz po raz zobaczyć można roześmiane dziecięce twarzyczki, innym razem wykrzywione do płaczu lub zamyślone spojrzenia skierowane w siną dal. (ENN, czwartek, 07.05.1914 r.)
      
       Rozbudowa stacji Roßwiesen?
      
Podsekretarz stanu, ekscelencja Strieger w towarzystwie licznej grupy mężczyzn z Królewskiej Dyrekcji Kolei Żelaznej objechał we wtorek specjalnym pociągiem odcinki Gdańsk – Elbląg, Elbląg – Malbork – Grudziądz (niem. Graudenz) i Grudziądz – Malbork – Smętowo (niem. Schmentau).
       Pociąg z dostojnymi panami przybył do Elbląga przed południem o godz. 11.43. Zaraz po przybyciu do naszego miasta panowie udali się na dworzec towarowy Elbing-Roßwiesen [chodzi tu o wybudowany w latach 1911-1912 dworzec towarowy przy ul. Zagonowej (Roßwiesenstraße), głównie dla potrzeb działającej w pobliżu Gazowni Miejskiej; pełna nazwa: Elbing – Roßwiesen-Güterbahnhof]. Po opuszczeniu dworca o godz. 12.08 panowie udali się w dalszą podróż do Grudziądza.
       Nie podano wprawdzie, jaki był cel odwiedzin zacnych gości, jednak przypuszcza się, że wizyta związana była z powiększeniem naszego dworca towarowego Roßwiesen. Rozbudowa dworca jest bardzo pożądana ze względu na transport drobnicy. Do tej pory dworzec Roßwiesen służył jedynie do transportu dużych ładunków, podczas gdy transport drobnicy miał miejsce na starym dworcu. (ENN, środa, 13.05.1914 r.)
      
       Zaginął chłopiec
      
Zaginął uczeń Willy Hill zamieszkały przy ulicy Malborskiej 23a (niem. Äußerer Marienburger Damm). Chłopiec uczęszcza do trzeciej klasy chłopięcej szkoły nr 2. Widziany był ostatnio w piątkowe popołudnie. Ubrany był wtedy w kapelusz typu panama, dziergany żakiet, podarte spodnie, czarne podkolanówki i czarne sznurowane buty.
       Policja prosi o wszelkie informacje na temat miejsca pobytu dziecka (ENN, środa, 13.05.1914 r.)
      
      
       ***
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś kolejne wiadomości z maja 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Uwielbiam tę stopkę redakcyjną. Proszę o częściej i więcej!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krezus(2012-05-12)
 • Dziś za dzieci na golaska wystawiane w witrynach zakładów fotograficznych, można zaliczyć parę latek kratek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krezus(2012-05-12)
 • Jeszcze nie wiedzieli że za dwa miesiące zacznie się piekło I WŚ. Inspekcja mogła odbyć się w celach sprawdzenia kolejowego zaplecza logistycznego dla armii pruskiej.
 • kto ze wspaniałych mieszkańców dawnego elbląga został nazistą?
 • Elbląg perełka europy. .. ..
 • ten dom po lewej chyba jeszcze stoi; z rozrzewnieniem patrze na zdjecie i mistrzowsko polozony bruk, tymczsem na starowce to wspolczesna zenada - wszedzie wypadaja kamienie, sa wieksze i mniejsze dziury po nich - najgorsze ze nikt za to nie odpowiada ! przed kamienica PKZ na sw. ducha 2 lata temu robiono pewna naprawe, a jedna z lap dzwigu zrobila wglebienie i w efekcie dziure - do dzis nikt sie tym nie zajal i nie przejał !! (vis a vis sklepu "kaprys") chodnik zniszczony, ale przeciez nikt z odpowiedzialnych urzedasow nie bedzie tego ogladal, no bo coz ich to obchodzi !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  erg to moj fan(2012-05-12)
 • do DK - Cyganie piszemy wielka literą
 • .. .do ''erg to mój fan'' ten dom po lewej nie istnieje jak i cała pozostała zabudowa. W tym miejscu jest obecnie druga nitka drogi i tory tramwajowe zdjęcie jest wykonane ze skrzyżowania z ulicą Królewiecką w kierunku Kauflandu. Posłużyłem się "elementarzem" w nowym wydaniu "Elbląg i okolice na starych pocztówkach" strona ze zdjęciem 187.Pozdrawiam - jun. A erg jest również moim fanem
 • [1] Rzeczywiście kartka tytułowa (prawdopodobnie z ok. 1930 r. ) przedstawia początek dawnej ul. Bożego Ciała w kierunku kościoła Bożego Ciała. Po lewej stronie budynek, gdzie później znajdował się sklep firmy Stobbe, tzw. Narożnik Stobbe’ go (Stobbes-Eck) a budynek po prawej początkował ul. Królewiecką. [2] Dorożki z Zittau… Górnołużycka nazwa tej miejscowości to Żitawa (Żytawa). [3] Nieszczęśliwy wypadek pewnego praktykanta zatrudnionego we wschodnioniemieckim przemyśle maszynowym… Zdanie to brzmi geograficznie nieco odlegle, a chodzi tutaj o Ostdeutsche Maschinen-Industrie, czyli zakład Johanna Urbanskiego i Roberta Bluhma, który znajdował się przy ul. Świętego Ducha 32,dlatego ten praktykant gdzieś tam k. poczty startował ze swoim rowerem w drogę powrotną do domu. [4] Były pomocnik fryzjera Ludwik W. , czyli taki dawny elbląski „ Kalibabka” , który został „ aresztowany w zakładzie Laubenautomat w Malborku… . Ten zakład to z pewnością lokal gastronomiczny przy nie istniejącej już dzisiaj głównej ulicy Starego Miasta w Malborku, gdzie znajdowały się małe i duże podcienia (Lauben).
 • [5] Wystawa dziecięcych fotografii i pan Basilius… Chodzi tutaj o Lorenza Basiliusa znanego elbląskiego fotografa i wydawcy wielu kartek pocztowych, który miał swój zakład przy Wieżowej 2/3.[6] Rozbudowa dworca Roßwiesen (Zagonowa) nie nastąpiła z powodu wybuchu I wojny światowej. Zaniechano tego również po wojnie, gdyż plany rozbudowy tego dworca były ściśle powiązane z elbląską gazownią do której od dworca Roßwiesen prowadziła bocznica (transportowano głównie węgiel śląski). Ponadto planowano wybudowanie nowej gazowni w rejonie dzisiejszej ul. Piławskiej, gdzie węgiel mógłby być dostarczany bezkolizyjnie drogą wodną.
 • jun - dzieki, elblag był piekny ! i chociaz dopiero teraz, ale ciagle zmienia sie i pieknieje, wole go od obejrzanego niedawno paryza, z przereklamowanymi Polami Elizejskimi, zupelnym brakiem zieleni w miescie, lokalach, sklepach, brzydkimi witrynami sklepow, szarymi, niuprzejmymi, nieznajacymi jezykow - poza swoim -Francuzami ! milej niedzieli !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  erg to moj fan(2012-05-13)
 • a gdzie waclaw - rubrykowy witacz i żegnacz ?
Reklama