UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… przebudowano gospodę w Bażantarni

 
Elbląg, Gospoda w Bażantarni przed wojną
Gospoda w Bażantarni przed wojną (fot. archiwum portEl.pl)

Jeszcze tej jesieni rozpocznie się przebudowa gospody w Bażantarni. Planuje się, że do zimy powinny zakończyć się prace remontowe zewnętrznej części budynku. Weranda zostanie przeniesiona na część północną. Orkiestra pozostanie na razie w tym samym miejscu. Dobrze by było, by duża hala na górze, która obecnie służyła za miejsce dziecięcych zabaw i nie była właściwie wykorzystana, została przeniesiona. Koszta przebudowy nie będą za wysokie (AZ, czwartek, 26.09.1889 r.).

Grasowali złodzieje
       Wczoraj wieczorem pewnemu głuchoniememu czeladnikowi kowalskiemu ukradziono kieszonkowy zegarek, podczas gdy ten smacznie spał sobie na ulicy. Z kolei wczoraj po południu z mieszkania przy Warszawskiej (niem. Berliner Chaussee) skradziono prawie nowy żakiet oraz trzy ręczniki (AZ, środa, 25.09.1889 r.).
      
       Występ w resursie mieszczańskiej
       Wczoraj wieczorem zapowiadany występ Roberta Johannesa zgromadził w resursie mieszczańskiej sporą publiczność. Wielka sala była prawie całkowicie zapełniona. Pan Johannes, który cieszy się w Prusach Zachodnich dobrą sławą, potrafi po mistrzowsku rozbawić swoją publiczność. Można było się o tym przekonać podczas deklamacji utworu „Królewiecki klops” autorstwa komika. W trakcie prezentowania tego właśnie utworu w sali zapanował tak gromki śmiech, że komik często musiał robić przerwy w trakcie deklamacji. Utwór „Wschodniopruska dziewica” znów wywołała uśmiech na twarzach widzów. Dziś wieczorem odbędzie się drugi występ, na który wszystkich Państwa zapraszamy (AZ, czwartek, 26.09.1889 r.).
      
       Wielki pożar w majątku Kikoły
       Jak nam właśnie przekazano, wczoraj po południu spłonął doszczętnie położony koło Tolkmicka (niem. Tolkemit) majątek Kikoły (niem. Kickelhof), należący do radcy ziemskiego Birknera. Spłonęły wszystkie budynki włącznie ze stodołą, wiele bydła i zapasy (AZ, piątek, 27.09.1889 r.).
       Od redakcji portEl.pl: Kikoły – to miejscowość koło Kadyn, gdzie mieścił się dawniej młyn wodny. W 1881 roku jego właścicielem został Artur Birkner. Dwa lata później kupił jeszcze Kikolski Młyn. 25 września 1889 roku w Kikołach wybuchł pożar, w którym spaliły się budynki gospodarcze. Do ich odbudowy użyto materiałów uzyskanych z rozbiórki budynków klasztornych w Kadynach. Birknerowie założyli obok młyńskiego stawu bażantarnię. 15 grudnia 1898 roku właścicielem całego majątku kadyńskiego został król Prus i cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern. 2 czerwca 1899 roku cesarz po raz pierwszy odwiedził swój nowy majątek – źródło: http://historia-wyzynaelblaska.pl
      
       Wkrótce Żydzi będą świętować
       Nasi żydowscy obywatele dziś i jutro będą świętować Nowy Rok i rozpoczną według żydowskiego kalendarza rok 5650. 5 października będą obchodzić święto pojednania poprzez ścisły post i modlitwę, po nim nastąpi Sukkot [Święto Szałasów zwane też Kuczki – żydowskie święto upamiętniające mieszkanie w szałasach i namiotach podczas ucieczki Izraelitów z Egiptu i wędrówki do Kanaanu - Wikipedia] obchodzony 10 i 11 października. 16 października odbędzie się święto palmowe, 17 października zakończą się obchody święta szałasów, a 18 października odbędzie się z kolei święto Radości Tory (AZ, piątek, 27.09.1889 r.).
      
       Zacny jubileusz
       Dwaj starsi czcigodni obywatele naszego miasta, mistrzowie szewscy Wenzel i Polat świętowali dziś, jak już wczoraj wzmiankowaliśmy, jubileusz pięćdziesięciolecia pracy zawodowej. Gratulacje z tej okazji złożył im cech szewski, który odwiedził ich w ich domu i przekazał na ich ręce dyplom. Polat podupadł na zdrowiu ze względu na swój wiek, a Wenzel jest nadal całkiem sprawny (AZ, piątek, 27.09.1889 r.).
      
       W miejscu skromnego domku stanął pokaźny budynek
       Wczoraj ukończono prace nad budową budynku mieszkalnego prowadzone przez naszego obywatela radcę miejskiego Neufeldta. Podczas uroczystości związanej z ukończeniem budowy Neufeldtowi nałożono wieniec z kwiatów, a uroczystą przemowę wygłosił brygadzista Rose. Zwrócił w niej uwagę na to, że w miejscu skromnego domku kołodzieja stanął imponujących rozmiarów budynek (to zachowany do dzisiaj pałacyk przy ul. Zacisze – red.). Zwrócił także uwagę na zasługi budowniczego zarówno jako właściciela fabryki, który poprzez ciężką pracę doprowadził do jej rozkwitu, jak i obywatela […]. Mówca wzniósł toast za budowniczego i jego rodzinę a także za mistrza budowlanego Hoburga, który wraz z mistrzami budowlanymi Muellerem i P. Jantzenem kierowali budową (AZ, sobota, 28.09.1889 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1887, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • szkoda, ze to przeszlość i dziś zarowno okolice, jak i sama Mysliwska to już nie to co kiedyś, na dawnym tarasie restauracji w części od muszli koncertowej jest graciarnia niedosyhepna dla klientów, a teren wokół należący do miasta od kilkudziesięciu lat dopomina się remontu, dziwne to, bo miejsce unikalne, co chwila imprezy o charakterze ogólnopolskim, a wladze Elbląga, jakby nie zauważały uroków BAZANTARNI.
 • Majątek w Kikołach, Bażantarnia, Pałacyk Zacisze i wiele innych. Pomyśleć że te dzieła to inwestycje Rajców Miejskich. .. A dziś.
 • gluchoniemy i w dodatku spiacy czeladnik. hmmmm. .. .niech sie cieszy ze jego tez nie wyniesli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  juziek(2015-09-26)
Reklama