UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... Realne Gimnazjum świętowało pięćdziesięciolecie

 
Elbląg, Realne Gimnazjum
Realne Gimnazjum

Zbliża się jubileusz 50-lecia byłej Wyższej Szkoły Mieszczańskiej, obecnego Realnego Gimnazjum. Jubileusz będziemy świętować 8, 9 i 10 maja. Wystosowano już zaproszenia do byłych uczniów tej placówki, o ile znane było ich miejsce pobytu. Podczas uroczystości przewidziano przedstawienie uczniów, uroczystą ceremonię w auli, uroczysty posiłek i wycieczki. Powstanie także fundacja, utworzona przez uczniów, która będzie wspierać uczniów z ubogich rodzin. Uczniom tym będą przyznawane stypendia na czas nauki w placówce (AZ, niedziela, 08.03.1891 r.).

Ulice jak dziury w serze
       Nasze ulice po zimie są w złym stanie. Podobny stan ulic pamiętamy z roku 1888. Gdy wczoraj wieczorem straż pożarna została powiadomiona o pożarze na Wyspie Spichrzów, gdzie doszło do samozapalenia się szmat w spichlerzu Loewensteina, trudno było koniom w szybkim tempie przejechać z ciężkim sprzętem bez jego uszkodzenia przez dziury, które wyżłobiły się pod grubym lodem na ulicy Mostowej (niem. Brückstraße) i na Moście Wysokim (niem. Hohe Brücke). W drodze do pożaru konie musiały w tym miejscu iść stępem (AZ, sobota, 07.03.1891 r.).
      
       O mało nie zginęli na zalewie

       Niebezpieczną podróż przebyli w nocy z środy na czwartek rybacy Berganowski i Klapp, którzy przybyli do Elbląga na targ, a późnym wieczorem udali się w podróż przez lód na zalewie do domu. Nad zalew zbliżała się burza i nagle w lodzie tuż za rybakami wyżłobiły się dwie szczeliny tak, że woda pluskała im wokół stóp. Na domiar złego jakieś 700 metrów od Mierzei zobaczyli przed sobą ogromną szczelinę, po której nie dało się przejechać. Mężczyźni czuli się jak w pułapce, zamknięci ze wszystkich stron i tak spędzili straszne pół godziny. Wtedy po usłyszeniu krzyków mężczyzn przyszła pomoc z Mierzei. Gdy tylko szczęśliwie dotarli na brzeg, rozpętała się burza i huragan, który szalał jeszcze wczoraj. Burza rozerwała na kawałki pokrywę lodową na zalewie. Gdyby więc spotkała rybaków, gdy byli na zalewie, nie żyliby dzisiaj (AZ, sobota, 07.03.1891 r.).
      
       Kuriozalna sprawa

       Niedawno krowa pewnego właściciela ziemskiego ocieliła się. Cielę ważyło aż 135 funtów i zostało sprzedane mistrzowi rzeźnickiemu Neutagowi. Ten sprzedał ją za 27 marek, zaś kolejny właściciel sprzedał ją o osiem marek drożej tak, że cielę zostało ostateczne sprzedane za niebagatelną sumę 35 marek (AZ, niedziela, 08.03.1891 r.).
      
       Zbiegowisko na Janowskiej

       Wczoraj po południu przy ulicy Janowskiej (niem. Herrenstraße) zebrał się tłum ludzi. Powodem zbiegowiska była trójka pijanych ludzi (mężczyzna i dwie kobiety), którzy wzajemnie się okładali na ulicy (AZ, niedziela, 08.03.1891 r.).
      
       Nagroda dla naszej mleczarni

       Cieszymy się, mogąc przekazać naszym Czytelnikom informację, że tutejsza mleczarnia pana Schrötera została nagrodzona podczas wystawy w Malborku za produkcję masła i sera (AZ, niedziela, 08.03.1891 r.).
      
       Spada zainteresowanie zawodem pomocy domowej

       Z roku na rok coraz bardziej maleje zainteresowanie zawodem pomocy domowej. Częściowo wynika to z faktu, że tutejsze dziewczęta zaraz po skończeniu szkoły podejmują pracę w fabrykach i gardzą pracą u „państwa”. Również wiejskie dziewczęta z naszej okolicy rzadko podejmują teraz służbę u państwa w Elblągu. Te, które szukają pracy na służbie, emigrują do Berlina. […] Tutejszy agent zwerbował w ramach tzw. wymiany pomocy domowych (w jej ramach wiele dziewcząt chciało wyjechać do Berlina) wiele dziewcząt dla okręgów Labiawa (niem. Labiau, obecnie miasto w obwodzie kalingradzkim), Olsztyn (niem. Allenstein) i Gusiew (niem. Gumbinnen – miasto w obwodzie kaliningradzkim), przez co brak pomocy domowych nie będzie tak odczuwalny (AZ, wtorek, 10.03.1891 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed ponad 120 lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Altpreussische Zeitung".
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Berganowski. Czyli mieszkali tu też Polacy a nie sami Niemcy!!!!!
  • WYŻSZA SZKOŁA MIESZCZAŃSKA??? Pani Kiejdo - Höhere Schule to nie jest Szkoła Wyższa, a co to jest Realne Gimnazium!!! Były w Rzeszy GIMNAZJA NIEREALNE??? Gramatyka tu nic nie znaczy!!! Aż tak Pani nie uważała na zajęciach??? Proponuję popracować nad warsztatem tłumaczeniowym. .. .Historycznym, kulturoznawczym, nad każdym:))
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    2
    Laddadia(2017-03-11)
Reklama