UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... rozebrano stary kościół

Elbląg, Stary Rynek
Stary Rynek

Korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”. Zamierzaliśmy sprawdzić, co ciekawego zdarzyło się w Elblągu równo sto lat temu, ale rocznika 1910 nie ma jeszcze w zasobach BE. W styczniu rozpoczęliśmy więc publikację serii tekstów przypominających wydarzenia z 1912 roku. Dziś wiadomości z kwietnia 1912.

Stary, angielski kościół zostanie rozebrany
      
Do rozbiórki nadaje się dom przy ulicy Świętego Ducha 14, w którym mieści się obecnie sklep z towarami kolonialnymi i artykułami spożywczymi prowadzony przez handlarza pana Bohlmeistera. Budynek ten jest świadkiem starych czasów. Został wybudowany pod koniec XVI. wieku i przekazany przez Radę Miasta Elbląga członkom angielskiego cechu kupieckiego, żeby mogli tam odprawiać nabożeństwa według obrządku swojego kościoła. Ostrołuk i kunsztownie rzeźbione schody przypominają, że mieścił się tu wcześniej angielski kościół. Odprawiali tutaj nabożeństwa wyznawcy anglikanizmu (...). Także po odejściu kupców angielskich pozostali w Elblągu Anglicy nadal odprawiali angielskie nabożeństwa, a potem przyłączyli się częściowo do luteran, częściowo do niemieckich wyznawców kościoła reformowanego.
       W dalszych latach angielski kościół na ulicy Świętego Ducha został później przekształcony na browar, a przed około stu laty w budynku tym powstał istniejący do dzisiaj sklep z towarami kolonialnymi. Niedługo na miejscu tej pamiętającej dawną przeszłość budowli powstanie nowoczesny budynek. (ENN, 07.04.1912 r.)
      
       Strajk dorożkarzy i pakowaczy w Elblągu
      
W firmie Braci Ilgner & Max Kusch, której właścicielem jest Eugen Frentzel, zastrajkowali wszyscy dorożkarze i pakowacze. Powodem strajku jest niezadowolenie z dotychczasowych zarobków. Do tej pory strajkujący otrzymywali za swoją pracę od 15 do 17 marek tygodniowo. Żądają 18 marek tygodniowo, a w przypadku wykonywania pracy nieprzerwanie przez pół roku bez urlopu – od 19 do 22 marek. Za nadgodziny żądają 40 fenigów. Pracodawcy zgodzili się co najwyżej na 50 fenigów podwyżki za tygodniową pracę. Delegacja strajkujących nie przystała na postawione warunki, więc pracownicy strajkują dalej. (ENN, 02.04.1912 r.)
      
       Podwyżki zarobków dla brukarzy
      
Brukarze wywalczyli podwyżkę swoich poborów. Od dzisiaj wszyscy elbląscy pracodawcy będą im płacić 70 fenigów za godzinę. (ENN, 02.04.1912 r.)
      
       Ciąg dalszy na temat strajku dorożkarzy i pakowaczy
      
W odpowiedzi na zamieszczoną wczoraj wzmiankę na temat strajku firma Max Kusch oznajmia, że wypłaciła już swoim dorożkarzom i pakowaczom podwyżkę, ich zarobki wynoszą teraz od 16 do 20 marek tygodniowo. (ENN, 03.04.1912 r.)
      
       Elbląg ma być znów miastem wojskowym!
      
Jak dowiedzieliśmy się z rzetelnego źródła, wraz ze sztabem do Elbląga mają zostać przeniesione dwa bataliony 148 Pułku Piechoty, które obecnie stacjonują w Braniewie. Oba bataliony mają połączyć się ze 152 Pułkiem Piechoty z Malborka, tworząc brygadę. Przekazujemy ten meldunek zastrzegając, że informacja ta nie została jeszcze potwierdzona. Mamy jednak nadzieję, że okaże się prawdziwa. (ENN, 04.04.1912 r.)
      
       Egzamin na sekretarza magistratu
      
Dzisiaj w ratuszu odbył się egzamin na sekretarza magistratu pod przewodnictwem pierwszego burmistrza pana dra Mertena. 27 i 28 marca odbyły się egzaminy pisemne, którym poddało się 10 panów. Jeden z nich zrezygnował, a czterech nie zdało egzaminu. Pozostałych pięciu mężczyzn poddało się egzaminowi ustnemu, który wszyscy ukończyli z wynikiem pozytywnym. Są to panowie: registrator Gräcke, pierwszy księgowy i kasjer w miejskim przedsiębiorstwie wodociągowym Herrmann, registrator Winkler, księgowy skarbu miasta Kalinowski, asystent biurowy Krzyżanowski. (ENN, 05.04.1912 r.)
      
       Ruch przedświąteczny
      
Ruch przedświąteczny na naszym dworcu nie był do dnia wczorajszego zbytnio ożywiony. Zwłaszcza w Wielki Piątek ruch ten był wyjątkowo mały. Taki stan rzeczy był przede wszystkim spowodowany nieprzyjazną, deszczową pogodą. Właściwy ruch przedświąteczny na elbląskim dworcu zaczął się jak zwykle dopiero dzisiaj, w przeddzień świąt i osiągnie swój szczytowy punkt pierwszego dnia świąt rano i przed południem. Jest to spowodowane tym, że większość podróżujących to rzemieślnicy fabryk i robotnicy, a tutejsze fabryki są zamykane dopiero w sobotę po południu.
       Administracja kolei przedsięwzięła już kroki w celu uporania się z przedświątecznym ruchem i zrobi wszystko, by przebiegał on bez większych zakłóceń. Wszystkie kasy biletowe będą otwarte co najmniej godzinę dłużej, a przy wszystkich wyjściach prowadzących na perony będą stać konduktorzy. (ENN, 07.04.1912 r.)
      
       Odważni rybacy
      
W czwartek na wodach zalewu w okolicy Fromborka uratowano dwóch szyprów. W czasie burzy w ich łodzi zerwał się główny maszt i spadł na pokład. Szyprowie zostali uratowani przez dwóch innych szyprów – Gerlinga i Stegmanna z Krynicy Morskiej. Odważni rybacy zabrali uratowanych do Fromborka. W porcie wszyscy wiedzieli już o wypadku. Urząd przyznał ocalałym szczęśliwie rybakom 40 marek. (ENN, 07.04. 1912 r.)
      
       Zatonięcie dwóch elbląskich parowców
      
Dwa elbląskie parowce: „Prins Hendrik” i „Adler” (...) zatonęły wczoraj przed południem w wyniku burzy w Zatoce Gdańskiej. (...) Statki miały zawinąć do Gdańska.
       Parowce były holenderskimi statkami o długości 26 i 28 metrów i szerokości 5 i 5,75 metra. Na obu pokładach stacjonowały czteroosobowe załogi (...), które uratowały się i łódkami dopłynęły do brzegu, znajdując schronienie w miejscowości Chłapowo. Parowce niestety zatonęły. (...) (ENN, 10.04. 1912 r.)
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Pierwsza wiadomosc "Stary, angielski kościół zostanie rozebrany" jest dla tych krzykaczy, ktorzy stare dzisiaj rudery nazywaja zabytkami. .. jak widzicie Elblazanie sprzed 1945 nie cackali sie ze starymi ruderami. ..
 • Mogliby odrestaurować tą piękną fontannę na starówce.
 • Tłumaczący teksty z niemieckiego ma problemy z tzw. "szwabachą", co jest dziwne, gdyż to liternictwo nie jest aż tak skomplikowane jak np. Sütterlin-Schrift. Tak więc byli bracia ILGNER, a firma nazywała się MAX KUSCH & Bracia ILGNER. Właścicielem firmy przed 1945 r. był dr. filozofii Otto Erwin FRENTZEL zamieszkały przy d. Bismarckstraße 18-18,jego dom - niegdyś b. piękny, z ogrodem, zachowal się do dzisiaj chociąż został niesamowicie oszpecony różnymi powojennymi, prostackimi przeróbkami. Stoi obecnie na końcu ul. Trybunalskiej przy jej ujściu w 12-Lutego. Natomiast sklep tej firmy znajdował się przy ul. Wigilijnej, gdzie obecnie zachował się przepiękny portal z 1598 r. (obok był lokal "Zum Lachs - Kowalewski Liköre"). Rodzina Ilgner była b. zasłużona dla Elbląga, Hermann Ilgner był w pierwszej poł. XIX w. kupcem i właścicielem najstarszej gospody elbląskiej "Steinbude" (Kamienna Buda), później przemianowanej na "Elbinger Hof" (Dwór Elbląski). Stała tu mniej więcej, gdzie obecnie jest budynek Żeglugi Gdańskiej (wczeŚniej był to teren owczarni należącej do klasztoru dominkańskiego - obecnie Galeria EL). Kalinowski był później ważnym urzędnikiem magistratu, wybudował stojąca do dzisiaj willę przy ul. Beniowskiego. Jego córka rokrocznie odwiedza Elbląg. Pewnie chodzi też o Prinz'a Heinricha ?
 • Do. .erg. Z zainteresowaniem przeczytałam Pani/a/ artykuł, gratuluje wiedzy, pozdrawiam:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Antonina(2010-04-02)
 • Dziękuję p. Antonino. Oczywiście można jeszcze dużo powiedzieć, ale ramy wpisu internetowego to ograniczają. Ilgner-Strasse to dzisiejsza ulica Andrzeja Struga, a fontanna-studnia gwizdkowa z Neptunem na tytułowym zdjęciu (kartce pocztowej) to już obszerna sprawa - naprzeciwko stał Elbląski Dwór Artusa (St. Georgen-Brüderhaus) z pięknym narożnikiem, gdzie była umieszczona figura Świętego Jerzego przebijającego spisą smoka, czyli podobnie jak w Gdańsku. .Neptun i Dwór Artusa. .. .. Niestety dzisiaj te dwa narożniki ulicy Kowalskiej ze Starym Rynkiem wyglądają nieciekawie, a przecież przy odrobinie wysiłku można było je inaczej zaplanować. .. ..
 • Jak oddawali do "użytku" pomnik Piekarczyka, to pewna znana firma elbląska zobowiązała się do odlania widocznych elementów studni, tylko ponoć wtedy czekała na dokumentacje. Pewnie jej nie dostała, albo sponsorowanie zabytków miasta jej się nie opłaca.
 • do erg. Z zaciekawieniem czytałem wpis i nazwa "Kowalewski Liköre" coś mi mówiła. Okazało się że chyba posiadam popielniczkę z tego lokalu. Popielniczka posiada napis" Liköre Marte Kowalewski Elbing zum Lachs" oraz Gegruundet 1757.Jeżeli ma Pani/a/ więcej info na temat tego lokalu to proszę się podzielić wiedzą. Pzd:-)
 • admin Erg. , bardzo chętnie zamieścimy Pana poszerzone komentarze do tych artykułow. Jak widać czytane są z tym samym zainteresowaniem co sam artykuł. Literówka w nazwie firmy "Bracia Ilgner & Max Kusch" została poprawiona.
 • Z całym szacunkiem Admin, ale mam na codzień bardzo dużo innych, nie tylko historycznych zajęć. Mimo wszystko z atencji dla tego portalu internetowego, prowadzonego od dłuższego czasu na bardzo przyzwoitym poziomie, postaram się zamieszczać komentarze, poprawki i uzupełnienia (erg. .. änzungen)do tłumaczeń z "Neuste Elbinger Nachrichten" - ale tak jak do tej pory - bez zobowiązań, "społecznie", raz obszernie, niekiedy zaś zdawkowo, także z odpowiedziami dla uważnych i wdzięcznych Czytelników. Wiąże się to z pewnym zobowiązaniem sprzed wielu, wielu lat, którego nie będę tłumaczyła (ł), ale clou tegoż zmierza do tego, że każdy powinieć dbać i szanować swoje miasto i. .. coś dla niego zrobić, pozostawić jakiś ślad. Proszę o zrozumienie.
 • Egzamin na sekretarza magistratu, dobre!!! Niektórym naszym urzędnikom przydałby się taki egzamin sprawdzający kwalifikację na dane stanowisko- no i selekcja oczywiście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wredny(2010-04-03)
 • Przepraszam, ja z komentarzem do ostatniego artykulu "Zatonięcie dwóch elbląskich parowców". Nie będę się rozpisywać. Napiszę tylko że statki mogące pływać po płytkich wodach Zalewy Wiślanego nie powinny wyplywać na Bałtyk. Przekop Mierzeii nie ma sensu.
 • "Właścicielem firmy przed 1945 r. był dr. filozofii Otto Erwin FRENTZEL" dr. filozofii w niemieckim i anglosaskim rozumieniu to chyba raczej po prostu dr. (nauk), czasami również filozofii :) de.wikipedia.org
Reklama