UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... ruszyła przebudowa Królewskiego Gimnazjum

 
Elbląg, Budynek przy ul. Królewieckiej, w którym od 1882 roku mieściło się Gimnazjum Królewskie.
Budynek przy ul. Królewieckiej, w którym od 1882 roku mieściło się Gimnazjum Królewskie.

Wraz z początkiem sezonu letniego ruszyła przebudowa Królewskiego Gimnazjum. Z gimnazjum zniknęła już Biblioteka Miejska. W miejscu, w którym się do tej pory znajdowała, pracują teraz w wielkim pośpiechu rzemieślnicy...

Dzięki przebudowie powiększy się sala konferencyjna, która do tej pory była zbyt mała na potrzeby placówki. Powstanie także specjalna sala, w której odbywać się będą spotkania z rodzicami. Poza tym zaplanowano utworzenie specjalnej pracowni fizycznej.
       W następnych dniach do elbląskiego gimnazjum przybędzie Rada Budowlana Królewskiego Rządu w Gdańsku, by podjąć ostateczne decyzje odnośnie zaplanowanych działań budowlanych.
       Z powodu przebudowy wakacje dla uczniów i pracowników tej szkoły muszą zostać przedłużone do 14 sierpnia. (ENN, wtorek, 08.07.1913 r.)
      
       „Jaroslawna” osiadła na mieliźnie w okolicach Piławy. Pasażerowie i załoga uratowani!
      
„Jaroslawna”, która niedawno zaczęła kursować na trasie Gdańsk-Królewiec, leży teraz jako wrak na piławskich plażach*. Statek rozbił się wczoraj. Na temat tego wypadku doniesiono nam następujące informacje:
       „W poniedziałek wieczorem w okolicach Piławy rozbił się parowiec pasażerski „Jaroslawna” należący do tutejszego przedsiębiorstwa żeglugowego A. Zedler. Statek osiadł na mieliźnie wskutek silnej burzy, deszczu i mgły. „Jaroslawna” była w drodze z Gdańska do Królewca. Wydarzenie miało miejsce o 21.30, ale już wcześniej statek miał za sobą ciężką podróż.
       Morze zaczęło szaleć i statek rozbił się na plaży 4 km od Piławy. Wypadek został zauważony przez stróża z wieży kontrolnej. Komendant ds. kontroli żeglugi nakazał wysłanie łodzi ratunkowej i sam udał się wraz z dwunastoma kontrolerami na miejsce zdarzenia. Użyto także specjalnych rakiet, dzięki którym pasażerowie i załoga dowiedzieli się, że nadchodzi pomoc. Łódź przypłynęła pasażerom i załodze na ratunek, jednak w wyniku tworzących się kipieli przewróciła się, a pasażerowie byli blisko utonięcia [...]. Z wielkim trudem udało się uratować wszystkich pasażerów statku. Prace ratunkowe były nadzwyczaj trudne z powodu nocy oraz nieustającego deszczu. Ekipa ratunkowa pracowała więcej pod wodą niż na jej powierzchni. Akcję ratunkową zakończono około północy po około trzygodzinnej, ciężkiej pracy.
       Na pokładzie „Jaroslawny” znajdowało się dziewięciu pasażerów, przeważnie gdańszczan, wśród nich było pięć kobiet. Załoga stanowiła również dziewięć osób. Oprócz tego na pokładzie znajdowały się jeszcze cztery osoby obsługujące restaurację. Jak mocno uszkodzona została „Jaroslawna” w wyniku wypadku, jeszcze nie wiadomo. Statek jest ubezpieczony. (ENN, wtorek, 01.07.1913 r.)
      
       * Piława lub Pilawa, niem. Pillau, to dawne nazwy dzisiejszego Bałtijska – portu wojennego w obwodzie kaliningradzkim u wejścia na Zalew Wiślany.
      
       Policjant napadnięty przez trzech chuliganów
      
Wczoraj wieczorem funkcjonariusz policji został napadnięty przez trzech chuliganów znanych dobrze mieszkańcom naszego miasta. Policjant miał wcześniej upomnieć mężczyzn z powodu ich głośnego zachowania nad rzeką Elbląg. W chwilę potem pijani mężczyźni zaczęli śledzić funkcjonariusza i nagle go zaatakowali. Okładali go pełnymi butelkami z piwem tak, że mężczyzna doznał licznych obrażeń. Chuligani zostali aresztowani. (ENN, wtorek, 01.07. 1913 r.)
      
       Powódź na naszym dworcu
      
W jednej z piwnic budynku naszego dworca dziś rano pękła rura doprowadzająca wodę. W krótkim czasie zalane zostały pozostałe piwnice, również położona w piwnicy kuchnia dworcowego bufetu. Woda sięgała po kolana. Pracownicy posterunku dworcowego musieli wystarać się o pompę strażacką, by wypompować wodę z budynku. (ENN, środa, 02.07.1913 r.)
      
       Głupie żarty
      
Wczoraj na ulicy Kowalskiej (niem. Schmiedestraße) miały miejsce głupie żarty. Młodzi ludzie, grasując po Starym Mieście, porozcinali żaluzje wiszące w oknach sklepów przy tej ulicy. Skutkiem tego żaluzje pospadały na ziemię. Kilku gagatków udało się już złapać. (ENN, czwartek, 03.07.1913 r.)
      
       Na motocyklu przez Europę
      
W niedzielę z miejscowości Taurogi [niem. Tauroggen – miasto w zachodniej Litwie] wyruszył Shelemow, członek Moskiewskiego Klubu Motocyklistów, który na swoim motocyklu ma zamiar przebyć odcinek: Moskwa – Ryga – Królewiec – Elbląg – Szczecin – Berlin – Strasburg – Paryż – Londyn – Bruksela – Berlin – Moskwa .(ENN, wtorek, 08.07.1913 r.)
      
       Przeniesienie Miejskiej Biblioteki
      
Miejska Biblioteka zostanie przeniesiona tymczasowo z Królewskiego Gimnazjum do starego Realnego Gimnazjum. Pozostanie tam do czasu przebudowy Seminarium Nauczycielskiego przy Am Lustgarten, dokąd wkrótce zostanie przeniesiona. Będzie z niej można ponownie korzystać jesienią. (ENN, wtorek, 08.07.1913 r.)
      
       Zachorowania na tyfus
      
Zanotowano znów dwa przypadki zachorowania na tyfus, jeden z nich był śmiertelny. 27-letnia kobieta zmarła na tyfus zaraz po przywiezieniu do szpitala. Natomiast pewien młody urzędnik zatrudniony u tutejszego przedsiębiorcy przyjechał do szpitala z podejrzeniem tej strasznej choroby. (ENN, wtorek, 08.07.1913 r.)
      
      
       ***
      
      
       W tym roku publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1913 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś pierwsze wiadomości z lipca 1913. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • W tym budynku obecnie mieści się ZSO nr. 2
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Generallo(2011-07-02)
 • Bibliotekę Miejską w Gimnazjum Królewskim zamknięto już wczerwcu 1913 r. , a jej zbiory przeniesiono do Städtischen Realgymnasiums, czylii do Heinrich von Plauen-Schule (dzisiaj UM), który to gmach oddano dwa lata wcześniej do użytku. Natomiast Bibliotekę Miejską otwarto w nowym gmachu przy Am Lustgarten 6 (po 1933 r. Hermann-Goering Platz 6,obecnie Plac Wolności) w dniu 11 października 1915 r. Odnośnie firmy A. Zadler - miała ona swoje molo w Krynicy M. zwane Zadler Mole (dzisiaj przy hotelu "Kahlberg"). W Krynicy Morskiej było jeszcze b. małe molo cesarskie - Kayserlische Mole oraz Nowe Molo zwane także Aktien Mole (dzisiejsze molo główne).
 • A co tam jest teraz???czy wogóle cos jest??? dgzie to jest??? kto mi odpowie????
 • Człowieku, zobacz pierwszy wpis. II Liceum Ogólnokształcące im. K. Jagiellończyka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ,,.,,./(2011-07-05)
 • Będę w Elblągu po 15-stu latach. W poniedziałek 11-go lipca. W katedrze o godz. dwunastej. chciałbym się spotkac z ERG, albo z kimś, kto wie, co znaczy mój podpis.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  marienburgerdamm(2011-07-07)
 • Jestem Elblążanką, lecz tymczasowo nie mieszkam w Elblągu, od jakiegoś czasu fascynuje mnie historia naszego miasta lecz nie mam niestety dostępu do biblioteki, mam do dyspozycji tylko internet. jestem pod wielkim wrażeniem wpisów pana erg. jestem ciekawa skąd posiada tak wielką wiedzę na temat Elbląga. .. .no i oczywiście muszę zaznaczyć, że bardziej mnie fascynują wpisy ów Pana niż same artykuły. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  KAMIZELKA(2011-07-18)
Reklama