UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... sprzedawano choinki

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... sprzedawano choinki

Choinki jak co roku będzie można nabyć na placu Fryderyka Wilhelma (niem. Friedrich Wilhelm Platz, dzisiejszy plac Słowiański). Będą one w sprzedaży już od najbliższego poniedziałku. […] (AZ, wtorek, 15.12.1891 r.).

Policjant zmarł na tyfus
       Wczoraj w tutejszym szpitalu diakonisek na tyfus zmarł sierżant policji August Persian, który pełnił służbę zaledwie od roku. Policjant był bardzo dokładnym i obowiązkowym urzędnikiem państwowym (AZ, sobota, 12.12.1891 r.).
      
       Samobójstwo na Pływackiej

       Wczoraj przed południem powiesił się w swoim mieszkaniu przy ulicy Pływackiej (niem. Zweite Niederstraße) na klamce od drzwi formierz Carl J. Mężczyzna zamknął się od wewnątrz. Powodem samobójstwa miała być kłótnia rodzinna. J. zostawił żonę i dwójkę dzieci. Miał 44 lata (AZ, sobota, 12.12.1891 r.).
      
       Bożonarodzeniowy bazar na szczytny cel

       W niedzielę o godz. 17. 30 w Resursie Mieszczańskiej odbędzie się bożonarodzeniowy bazar, z którego dochód zostanie przekazany czterem tutejszym przedszkolom. Oprócz wystawy i losowania w programie przewidziano także koncert, bufet, ruletkę, a stoły ozdobiono kwiatami. Ze względu na szczytny cel zachęcamy do licznego udziału w imprezie. Bilet wstępu kosztuje, dorośli 50 a dzieci 25 fenigów (AZ, niedziela, 13.12.1891 r.).
      
       Chciał zastrzelić własną matkę

       Pewien zamieszkały przy ulicy Nowowiejskiej (niem. Neuengutstraße) robotnik, wielokrotnie karany, przedwczoraj stał się „bohaterem” ekscesu. Mężczyzna oddał strzał z pistoletu w kierunku swojej matki, gdy ta nie chciała dać mu pieniędzy, ponieważ sama żyła w kiepskich warunkach. Tak było również kilka dni wcześniej, kiedy to też próbował zastrzelić matkę. Cale szczęście kobiecie nic się nie stało. Wszczęto już postępowanie w sprawie tego nieobliczalnego mężczyzny (AZ, niedziela,13.12.1891 r.).
      
       Modlitwa o szczęśliwe rozwiązanie
       Od najbliższej niedzieli w kościołach będziemy modlić się o szczęśliwe rozwiązanie dla księżnej, żony księcia Friedricha Leopolda [Joachim Karl Wilhelm Friedrich Leopold, książę Prus był zwany księciem Fryderykiem Leopoldem Pruskim Preußen, ur. 14 listopada 1865 w Berlinie; zm. 13 września 1931 w Krajance, gmina Złotów). Był szwagrem cesarza Wilhelma II, był pruskim generałem brygady. 24 czerwca 1889 roku książę Fryderyk Leopold poślubił w Berlinie księżną Luizę Zofię Schleswig-Holstein-Sonderburg-Augustenburg, siostrę niemieckiej cesarzowej Augusty Wiktorii, żony cesarza Wilhelma II. Para miała czworo dzieci: córkę Wiktorię Małgorzatę (1890–1923) oraz synów: Fryderyka Zygmunta (1891–1927), Fryderyka Karola (1893–1917) oraz Fryderyka Leopolda juniora (1895–1959) - Wikipedia] (AZ, wtorek, 15.12.1891 r.).
      
       Nocna eskapada na Szkolnej
       Dwaj stojący w konflikcie z prawem robotnicy w nocy z soboty na niedzielę na ulicy Szkolnej (niem. Schulstraße) byli sprawcami wielkiego skandalu. Mężczyźni z krzykiem walili w drzwi domu cieszącego się wątpliwą sławą, budząc przestraszonych sąsiadów. Podczas próby aresztowania sprawcy zwiali, rzucali przy tym kamieniami w kierunku goniących ich stróżów prawa, jednego z nich udało im się trafić. W sprawie tych dwóch rzezimieszków wszczęto już postępowanie karne (AZ, wtorek, 15.12.1891 r.).
      
       Bójka na Giermków
       Na ulicy Giermków (niem. Junkerstraße) wczoraj wieczorem doszło do bójki pomiędzy dwoma karanymi wcześniej robotnikami i obcym mężczyzną zamieszkałym w elbląskim schronisku. Prowodyrami byli robotnicy. Wyszli jednak na tym jak Zabłocki na mydle i zakrwawieni z krzykiem uciekli, gdzie pieprz rośnie (AZ, wtorek, 15.12.1891 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Teraz sprzedają od 26 lat polskie firmy Niemcom ruskim i chinom!!!!!
 • Ja głosuję na Ruch 11 Listopada Mariana Kowalskiego. Dość cacakania się z komuchami. Polacy mają być bogaci i suwerenni!!!!! Mamy tyle złóż naturalnych ze możemy być najbogatsi w Europie!!!!
 • koło d. py nam to lata na kogo ty głosujesz ale najlepiej rzuć się w gó. no.
 • Łza się w oku kręci jaka kiedyś była ta fontanna. Obecnie wstyd i żenada, ta woda ciurka nie leci. Brak ciśnienia czy co.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  Obiektywnie (2017-12-16)
 • Nie wiemy kto podpisuje sie pod tlumaczeniem jako DK, czyzby sie wstydzil swego nazwiska? Moze by tak redakcja kazdorazowo podala link do materialow zrodlowych z gazety AZ (Allgemeine Zeitung).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  elb2010(2017-12-16)
 • Dawno temu niemcy wymordowali 6 milionów Polaków. Niemiecki portal przyzwyczaja i przypomina kto był właścicielem tych terenów.
 • Mieszkamy na tych ziemiach ale pochodzimy głównie z Kresów i Polski Centralnej. Przedwojenna historia Elbląga to nie nasza historia. Jeśli już chcecie podawać ciekawostki historyczne, to sięgnijcie do polskich źródeł przedwojennych w archiwach wileńskich, grodzieńskich, pińskich itp. To jest nasza historia. Tu zostaliśmy przegonieni przymusowo tak jak Niemcy zostali stąd przegonieni przymusowo. Niemców może interesować przedwojenna historia Elbląga. Nas interesują nasze rodzinne strony po dziadach, pradziadach. Historia ludzi to historia społeczności, a nie ziemi, na której przyszło im zyć. Ja wolałbym mieszkać np. w Nowych Święcianach na Wileńszczyźnie i rozumiem tęsknotę Niemców tu mieszkajacych. Realia są dla obu Narodów takie jakie są. Może ktos pokusi się podawać podobne fakty z Kresów Wschodnich. Wszystkim życzę Wesołych Świąt
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  kjhbkljhbkljb(2017-12-23)
Reklama