[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... też odbył się strajk

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... też odbył się strajk

Zbliża się wielki strajk szyprów. Obejmie on prawdopodobnie, jak podaje gazeta "R.A.Z.", prowincje Prus Wschodnich i Zachodnich i będzie dotyczył 400 jednostek pływających, przede wszystkim łodzi kurońskich. Wszyscy szyprowie zobowiązali się solidarnie, że nie będą przyjmować ładunku na kwotę 10 fenigów za cetnar a za 12 fenigów. Strajk skierowany jest w pierwszej linii przeciwko przedsiębiorcom dostarczającym kamienie z Wiślanego Zarządu Budownictwa Wodnego (AZ, wtorek, 25.04.1893 r.).

Zmarła Ida Räuber
       Przedwczoraj zmarła długoletnia skarbniczka Ojczyźnianego Stowarzyszenia dla Kobiet w Elblągu Ida Räuber. Zmarła zawsze była wiernym członkiem wspomnianego stowarzyszania. Zawsze służyła też radą i działała sprawne na rzecz rozwoju miasta, podobnie wielkie zasługi zdobyła na rzecz działań charytatywnych w wielu dziedzinach. Pamięć o niej pozostanie w nas na zawsze (AZ, piątek, 21.04.1893 r.).
      
       Szczepienie dzieci
       Publiczne szczepienie dzieci odbędzie się w tym roku w środę, 3 maja o godz. 15 w domu przy ulicy Mostowej 26 (niem. Brückstraße). Do rodziców dzieci podlegających szczepieniu przyjdzie wezwanie do stawienia się na to szczepienie z dzieckiem (AZ, piątek, 21.04.1893 r.).
      
       Nowy magazyn przy dworcu
       W nowym drewnianym budynku tuż przy dworcu powstanie magazyn na maszyny rolnicze i urządzenia do uprawy roli. Magazyn należy do kupca Ericha Müllera. Nowy magazyny jest już prawie skończony (AZ, piątek, 21.04.1893 r.).
      
       W końcu jej się udało
       Przed kilkoma dniami w miejscowości Ząbrowo (niem. Sommerau – wieś w powiecie iławskim) zmarła żona robotnika Hildebrandta. Wcześniej zauważono kilkukrotnie, jak kobieta odrywała główki czerwonych fosforowych zapałek i je połykała. Podejrzewano u niej zakażenie krwi. Sprawa została zgłoszona a sekcja tylko potwierdziła te przypuszczenia. Powodu samobójstwa należy doszukiwać się prawdopodobnie w zaburzeniach psychicznych, ponieważ kobieta już wcześniej próbowała popełnić samobójstwo przez utonięcie (AZ, niedziela, 23.04.1893 r).
      
       Niebezpiecznie również za dnia
       O wielkim grubiaństwie świadczy przypadek, który zdarzył się wczoraj przed południem przy ulicy 3 Maja (niem. Johannisstraße). Gdy pewna zamieszkała przy tej ulicy przyzwoita kobieta była w drodze do swojego mieszkania i przechodziła obok obijającego się tam łobuza, rzucił on bez żadnego wyraźnego powodu w jej kierunku butelką wypełnioną cieczą i trafił ją w bok. Całe szczęście skończyło się tylko na strachu, jednak przypadek ten uczy nas na nowo, że człowiek nie jest bezpieczny na ulicy również za dnia (AZ, środa, 26.04.1893 r.).
      
       Nowa alejka przy rzeźni
       Na nowej ulicy przy rzeźni, która łączy się z aleją Grunwaldzką (niem. Holländer Chaussee), zaraz po jej wybrukowaniu, powstanie nowa alejka. Po obu stronach ulicy w odpowiednich odstępach zostaną posadzone młode drzewka (AZ, czwartek, 27.04.1893 r).
      
       Ćwierć wieku w zakładach Schichaua
       W niedzielę kierownik zakładu Trettinkenhof, nadinżynier Timm będzie obchodził 25-lecie swojej pracy w zakładach Schichaua (AZ, sobota, 29.04.1893 r.).
      
       Ukradli drzewka i sprzedali je za bezcen
       Wczoraj złapano dwóch złodziei drzewek, którzy dzień wcześniej splądrowali szkółkę ogrodnika miejskiego P. przy Altst. Grünstraße. Okazali się nimi robotnicy z ulicy Płk. Dąbka (niem. Angerstraße) i Zawady (niem. Pangritz Colonie). Z zeznań osoby z Zawady wynika, że mężczyźni sprzedali skradzione drzewa za 21 marek właścicielowi ziemskiemu z miejscowości Nogat [niem. Nogathau - miejscowość położona na obszarze Żuław Elbląskich, w północno-zachodniej części gminy, oddalona o ok. 5 km od wsi Gronowo Elbląskie i 10 km od miasta Elbląg – www.zulawy.infopl.info], podczas gdy ich właściwa wartości wynosi od 90 do 100 marek (AZ, sobota, 29.04.1893 r.).

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • A więc za Niemca nie tylko możliwy był solidarny strajk podle opłacanej grupy zawodowej (ciekawe czy wtedy też uaktywniły się różne "madki", "rodzice" i "zapłakane kuzynki"?), ale również organizacja szczepień pod rygorem i nadzorem władzy publicznej. Wychodzi na to, że ponad 120 lat temu nasi poprzednicy byli o niebo mądrzejsi, niż PiSowsko-antyszczepionkowe oszołomstwo w XXI wieku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  7
  LewicaRazem(2019-04-27)
 • Jeszcze jedna ważna rzecz - z tych archiwaliów wynika również, że wtedy oprócz remontów dróg miejskich prowadzono równolegle również nasadzenia nowych drzew, podczas gdy dzisiejsza władza publiczna (w tym elbląscy miejscy włodarze i podległe im jednostki) drzewa przede wszystkim wycina, zieleń miejską oraz tereny rekreacyjne dla mieszkańców niszczy i zalewa betonem (lub sprzedaje chciwej deweloperce dokładnie w tym samym celu).
 • Panie robercie w Elblagu jest az za duzo terenow zielonych. Prosze policzyc ile mamy parkow i tych nowych, ktore pkwstaja w miejscu nie ukonczonych inwestycji, las miejski bazantarnia. A wiec jesli wytnie sie stare uschle drzewa to jest to tylko kwesta bezpieczenstwa.
 • Nie ma czegoś takiego, jak "za dużo terenów zielonych" w mieście. W Elblągu wycina się przede wszystkim starodrzew i drzewa kilkudziesięcioletnie, praktycznie nie sadzi się jednak nowych - większość nowych inwestycji stoi albo goła (pod względem szaty roślinnej), albo otacza się ją krzaczkami, ozdobnymi iglakami czy żenującymi tujami. Przypomnę zatem, że jedno dorosłe drzewo produkuje tyle tlenu, ile 1700 młodych drzewek, które potrzebują co najmniej kilku dziesięcioleci, aby wykształcić odpowiednią ilość gałęzi i liści na nich niezbędnych do produkcji życiodajnego gazu.
 • Wpis jest nie na temat tego artykułu. Redakcjo proszę to usunąć.
 • Wojciech Sumliński. Niebezpieczne związki Donalda Tuska. POLECAM. Czytajcie książki Sumlińskiego, czy Cenckiewicza mamy prawo to wiedzieć!
 • Tak tak. .. Właśnie widziałem trzech Donaldów, jak pili kawkę w Starbucksie w galerii Zielone Tarasy. Roześmiani, zadowoleni, torby pełne nowych ciuszków i książek Cenckiewicza.
 • czego się naćpał, że widział donaldów w więźniu czy jak
 • Pisowskie pranie mózgu ani to dziennikarze ani publicyści, a do tego plagiatorzy. Fakty wyssane z palca.
 • Niech lewicarazem napisze coś mądrego ...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Jamajczyk(2019-04-30)
Reklama