UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... ukradziono wiadro z mlekiem

 
Elbląg, Ul. Rybacka, dawniej Fischerstrasse
Ul. Rybacka, dawniej Fischerstrasse

Wczoraj wieczorem na tutejszym dworcu doszło do aresztowania dwóch zamiejscowych rzemieślników, którzy przedwczoraj wieczorem w lokalu przy ulicy Janowskiej (niem. Herrenstrasse) ukradli pewnemu zamiejscowemu robotnikowi paczkę oraz 20 marek w gotówce. Z kolei przedwczoraj na ulicy Rybackiej (niem. Fischerstrasse) ukradziono wiadro z mlekiem, z domu przy ulicy Traugutta (niem. Aeusserer Muehledamm) damski płaszcz, a wczoraj na ulicy Giermków (niem. Junkerstrasse) zimową kurtkę (AZ, środa, 06.11.1889 r.).

Połów ryb
       Wskutek wtorkowych prądów wschodnich połów ryb na Zalewie Wiślanym był tak duży, że w środę do Królewca (niem. Koenigsberg) przybyły 32 łodzie obładowane rybami (AZ, piątek, 01.11.1889 r.).
      
       Browarna wymaga naprawy
       Ulica Browarna (niem. Lange Niederstrasse) jest znów w tak opłakanym stanie, że pieszym trudno się po niej poruszać. Nie mogą tam też wjeżdżać furmanki z ciężkim załadunkiem. Ze względu na to, że droga ta jest bardzo uczęszczana, władze miejskie powinny pomyśleć o wysypaniu jej żwirem, by nie nikomu nie stała się krzywda (AZ, sobota, 02.11.1889 r.).
      
       Fałszywy alarm
       Wczoraj po południu o godz. 17.36 na Plac Słowiański nr 11/12 (niem. Friedrich Wilhelm – Platz, Plac Fryderyka Wilhelma) wezwano straż pożarną. Jak się okazało niepotrzebnie. Powodem jej wezwania okazał się zwykły dym (AZ, sobota, 02.11.1889 r.).
      
       Podczas prac budowlanych znaleziono szczątki
       Podczas prac budowlanych w hotelu „Koeniglicher Hof” znaleziono wiele ludzkich kości i czaszek. W tym miejscu znajdował się kiedyś cmentarz św. Jakuba (AZ, sobota, 02.11.1889 r.).
      
       Święto reformacji w kościele ewangelickim
       Podczas wczorajszych uroczystości związanych ze świętowaniem reformacji biedni i grzeczni konfirmanci w kościołach ewangelickich otrzymali w prezencie tzw. „Biblie Lutra”. Podczas spotkania miała miejsce także uroczysta przemowa nawiązująca do uroczystości. […] W kościele Najświętszej Marii Panny obdarowano 18 konfirmantów (8 chłopców i 10 dziewczynek). Podobną liczbę odnotowano w innych kościołach (AZ, wtorek, 05.11.1889 r.).
      
       Wieczorne ekscesy
       Wczorajszego wieczora w naszym miejsce doszło do wielu bijatyk, podczas których doszło do poważnych uszkodzeń ciała. Pewien czeladnik murarski z Zawady (niem. Pangritz-Kolonie) na ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstrasse) otrzymał poważny cios nożem w plecy. Pewien mężczyzna z ulicy Giermków (niem. Junkerstrasse) został na ulicy 1-Maja (niem. Innerer Muehlendamm) poważnie ranny, po tym jak otrzymał trzy ciosy w ramię i rękę. Z kolei gospodarz z ulicy Zamkowej (niem. Burgtrasse) został ranny, albowiem został uderzony przez swojego lokatora pustą butelką po piwie. Zamieszkały na Zawadzie (niem. Pangritz-Kolonie) uczeń murarstwa otrzymał osiem ciosów nożem (AZ, wtorek, 05.11.1889 r.).
      
       W okolicy kasy okręgowej brakuje oświetlenia
       Światła, więcej światła! Wołają mieszkańcy ulic Traubenstrasse i 12-Lutego (niem. Hohenzinnstrasse). I mają rację. Na rogu płotu kasyna, w kierunku kasy okręgowej brakuje zdecydowanie latarni. […] Ponieważ tamta okolica jest często uczęszczana przez uczniów i ludzi ze wsi, którzy spieszą do kasy okręgowej oświetlenie na tej ulicy jest bardzo pożądane (AZ, środa, 06.11.1889 r.).
      
       Pożar komina
       Wczoraj wieczorem dokładnie o 18.34 wezwano straż pożarną na ulicę Bramy Targowej 45, by ugasić tam pożar komina powstałego wskutek nieumiejętnego jego oczyszczania. Musiano w krótkim czasie dokładnie przeczyścić płonącą rurę (AZ, środa, 06.11.1889 r.).
      
       Złapani na gorącym uczynku
       Wczoraj wieczorem pod osłoną nocy dwóch chłopców na Marienburger Chaussee próbowało złamać znajdującą się tam dość solidną lipę. Całe szczęście ich zamierzenie zostało udaremnione dzięki przechodzącym tamtędy dwóm robotnikom pracującym przy szosie (AZ, środa, 06.11.1889 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1889, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama