UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... uwarzono nowe piwo

 Elbląg, Elbląski browar
Elbląski browar

W browarze Angielski Zdrój (niem. Englisch Brunnen) zakończono już warzenie tegorocznego mocnego piwa i browar wysyła próbkę piwa gratis do każdego swojego większego klienta. My mieliśmy już okazję przekonać się o wyśmienitości nowego wyrobu u samego źródła (AZ, środa, 26.02.1890 r.).

Arcybiskup z wizytą we Fromborku
       Arcybiskup dr Dinder, którego brat jak wiadomo jest obywatelem naszego miasta, udał się przedwczoraj z Poznania (niem. Posen) do Fromborka (niem. Frauenburg), by uczestniczyć w pogrzebie swojej matki zmarłej w wieku 95 lat (AZ, sobota, 22.02.1890 r.).
      
       Wycinka na cmentarzu przy Bożym Ciele

       Na cmentarzu przy kościele Bożego Ciała ma miejsce obecnie karczowanie starych uszkodzonych drzew. Wprawdzie ten piękny cmentarny park zostanie trochę przerzedzony, jednak w ten sposób zyska się sporo miejsca na nowe groby (AZ, sobota, 22.02.1890 r.).
      
       Zbiegowisko
       Wczoraj wieczorem w lokalu przy ulicy Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstrasse) pewien osiemnastoletni młodzieniec dał popisowe widowisko. Młody mężczyzna groził tam gościom nożem i stawiał opór wobec funkcjonariusza policji. Zajście zwabiło sporą grupę gapiów (AZ, sobota, 22.02.1890 r.).
      
       Uszkodzenie grobów

       Podczas ścinania drzew na cmentarzu przy kościele Bożego Ciała uszkodzonych zostało kilka grobów. W chwili obecnej na czterech grobach leży pień drzewa, który uszkodził znacznie krawędzie grobów. Powinniśmy unikać tego typu incydentów, które oznaczają brak szacunku wobec spoczywających w tych grobach zmarłych, a także wobec symboli religijnych (AZ, niedziela, 23.02.1890 r.).
      
       Pan Nastelski przeniesiony do Kolonii
       Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że dyrektor poczty Nastelski został przeniesiony na to samo stanowisko do kolejowego urzędu pocztowego nr 9 w Kolonii Deutz (dzielnica miasta Kolonia – niem. Koeln). W kręgach handlowych i rzemieślniczych ta wiadomość nie zostanie z pewnością przyjęta z radością, ponieważ pan Nastelski w każdej sprawie był oddany i przyjazny ludziom (AZ, wtorek, 25.02.1890 r.).
      
       Na cmentarzu pojawi się więcej zieleni
       W jednej z notatek poprzedniego numeru wspominaliśmy, że na cmentarzu przy kościele Bożego Ciała ścięto dwa stare drzewa, które uszkodziły kilka tamtejszych grobów, co mogło zostać odebrane jako brak szacunku do spoczywających tam zmarłych. Jednocześnie dowiedzieliśmy się, że w miejscu wyciętych starych drzew na cmentarzu posadzonych zostanie około 250 młodych krzewów jesionu i wiązu (AZ, wtorek, 25.02.1890 r.).
      
       Nadal można jeździć na łyżwach
       Tej szlachetnej dyscyplinie sportowej wczoraj szczególnie mocno hołdowała nasza droga młodzież. Na kanale Jagiellońskim (niem. Kraffohlkanal), a także na łąkach przy Czerwonej Budzie (niem. Rothebude) można było obserwować jeżdżących na łyżwach ludzi, których większość robiła przejażdżki daleko w głąb kanału. Również na rzece Elbląg można było wczoraj jeździć na łyżwach. […] (AZ, wtorek, 25.02.1890 r.).
      
       Powybijane okna
       Wczoraj wieczorem w dwóch miejscach na ulicy Drzewnej (niem. Holzstrasse) pewien mężczyzna umyślnie powybijał szyby okienne. Policja jest już na tropie sprawcy zdarzenia (AZ, wtorek, 25.02.1890 r.).
      
       Samobójstwo na Słonecznej
       Wczoraj wieczorem w jednej z izb mieszkania znaleziono martwego robotnika Gotfryda W. zamieszkałego przy ulicy Słonecznej (niem. Sonnenstrasse). Mężczyzna powiesił się w swoim mieszkaniu. Wiadomo, że miał poważne problemy z alkoholem (AZ, wtorek, 25.02.1890 r.).
      
       Policja donosi
       Wczoraj wieczorem z podwórza ulicy Pestalozziego (niem. Logenstrasse – pierwotnie ulica nazywała się Psią Uliczką, przy niej powstał bastion o tej samej nazwie. Po pierwszym rozbiorze Polski powstała tutaj loża wolnomularska i w XIX w. ulicę przemianowano na Logenstrasse (Loży). Siedziba loży znajdowała się na wschód od ulicy, sąsiadując z budynkiem szpitala. W XIX w. po zachodniej stronie ulicy rozciągał się teren Resursy Mieszczańskiej – www.pttk.elblag.com.pl) ukradziono kilka kloców drewna. Złodziej został złapany. Okazał się nim robotnik zamieszkały przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstrasse). Ten sam mężczyzna ukradł dzisiaj wiadro cynkowe stojące na ulicy i sprzedał je handlarzowi. Dzisiaj przed południem na dworcu aresztowano także miejscową służącą, która po dokonaniu kilku oszustw próbowała uciec od swoich państwa (AZ, środa, 26.02.1890 r.).
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama