UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... w Resursie Mieszczańskiej świętowały dzieci

 Elbląg, Resursa Mieszczańska
Resursa Mieszczańska

Miła uroczystość miała miejsce wczoraj w salach Resursy Mieszczańskiej, gdzie świętowały dzieciaki z przedszkola pod kierownictwem panny Pahlke. W uroczystościach licznie wzięli udział rodzice i krewni dzieci, żeby zobaczyć i wysłuchać, czego maluchy nauczyły się w ciągu roku. Dzieci deklamowały wiersze i prezentowały różne zabawy, a na koniec przekazały rodzicom własnoręcznie zrobione prezenty, które stały pod choinką. […] (AZ, czwartek, 17.12.1891 r.).

O Afryce Wschodniej w Resursie Mieszczańskiej
       Wykład na temat wschodniej Afryki, który wygłosi dr Neubauer, odbędzie się dziś wieczorem w sali Resursy Mieszczańskiej (AZ, wtorek, 08.12.1891 r.).
      
       Mikołajki w przedszkolu
       We wtorek po południu w godz. 16-18 w salach Resursy Mieszczańskiej fröbelowskie przedszkole organizuje mikołajki. Na spotkanie zaproszeni są przyjaciele przedszkola (AZ, niedziela, 13.12.1891 r.).
      
       Pogrzeb żony elbląskiego komika

       Dziś przed południem o godz. 11 odbył się pogrzeb pani Linke, żony wspaniałego komika z naszego miejskiego teatru, Maxa Linke. W pogrzebie wzięła udział liczna reprezentacja przedstawicieli teatru. Pani Linke miała zaledwie 28 lat i od dwóch lat była żoną elbląskiego komika. Zmarła nagle w sobotę […] (AZ, czwartek, 17.12. 1891 r.).
      
       Aresztowano kobietę

       Ubiegłej nocy aresztowano rozwiązłą kobietę, która na ulicy Rycerskiej (niem Friedrichstraße) próbowała okraść czeladnika rzeźnickiego (AZ, czwartek, 17.12.1891 r.).
      
       Wiedeńska kafejka w Elblągu
       25 grudnia nasze miasto wzbogaci się o nową elegancką kafejkę. Rentier Ruediger otworzy tego dnia w willi Flora wiedeńską kawiarnię. Życzymy, by nowy interes przyniósł wiele profitów! (AZ, piątek, 18.12.1891 r.).
      
       Dużo choinek na naszym targu

       Targ zamienił się dziś w prawdziwy las świerkowy, choć, jak wynika z naszych informacji, w sprzedaży miało być znacznie mniej choinek niż to bywało w latach ubiegłych. Okazuje się, że choinki wagonami zostały dostarczone do miasta, przez co nasze lasy znacznie się przerzedziły (AZ, wtorek, 22.12.1891 r.).
      
       Zemsta na robotniku?
       Pewien zamieszkały na ulicy Browarnej (niem. Lange Niederstrasse) robotnik, który wcześniej pełnił funkcję stróża nocnego, został w sobotę wieczorem na ulicy Bożego Ciała (niem. Leichamstrasse) przejechany, poważnie pobity i ranny. Sprawcą okazał się robotnik z ulicy Niskiej (niem. Erste Niederstraße). Powodem była prawdopodobnie zemsta (AZ, środa, 23.12.1891 r.).
      
       Mikołajki z prezentami dla ubogich

       Wczoraj wieczorem na plebani stowarzyszenie działające przy parafii św. Anny zorganizowało mikołajki z prezentami dla ubogich. Wokół stołu zebrało się 120 osób. Wśród nich starsze niedołężne osoby a także dzieci wdów. Stoły pełne były prezentów pochodzących z darów darczyńców. Rozdano ubrania, mięso, kawę, ryż, wypieki. Po odśpiewaniu pieśni i przedstawieniu sceny Bożego Narodzenia przez uczniów Pierwszej Szkoły dla Chłopców głos zabrał pastor Malletke […] (AZ, czwartek, 24.12.1891 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Weźcie jeszcze SLodownika do portelu . On w dzienniku elblaskim się. Marnuje poniewaz nikt tej gazety nie czyta a sam dostaje tam marne grosze . Facet się tam poprostu marnuje pisząc dla tej olsztyńskiej gazety której i tak nikt w elblagu nie czyta bo co otworzysz dziennik elblaski to tylko Olsztyn i Olsztyn . A wydanie w piątek to mix wydarzeń z tygodnia . W dobie internetu czytać i formacje z poniedziałku w piątek to śmiech na sali . Słodownik do portelu . Nie zmarnujcie tego
 • Resursa, czyl taki kantry club dla elit, specjalnej kasty. Dzisiaj pis by to roz... W trymiga!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  Realista1(2017-12-23)
 • Dawno temu ten niemiecki portal powinien być rozwiązany za propagowanie Rasy Panów Hitlerowców i Nazistów.
 • gdyby nie Niemcy dalej żarłbyś zgniłe ziemniaki za Bugiem razem ze swoją familią:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  3
  Antekświr(2017-12-23)
 • W takim razie po co wchodzisz na ten portal?
Reklama