UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... w teatrze wyświetlili wojenny szlagier

 
Elbląg, Zniszczenia dokonane przez wojska rosyjskie w Abschwangen, okręg Preußisch Eylau (obecnie Bagrationowsk).
Zniszczenia dokonane przez wojska rosyjskie w Abschwangen, okręg Preußisch Eylau (obecnie Bagrationowsk).

Od dzisiaj będzie można zobaczyć bardzo polecany wojenny szlagier, w którym zostały sfilmowane znamienne słowa cesarza: „Nie znam innych partii jak tylko niemieckie”. Film jest znakomity i niezwykle interesujący. Będzie on wyświetlany tylko przez cztery dni. Tym bardziej polecamy Państwu jak najszybsze odwiedziny Teatru Centralnego (ENN, sobota, 05.12.1914 r.).

Śmierć na torach
       Dziś w nocy około północy na elbląskim dworcu pod koła pociągu wpadł pomocniczy konduktora Bolz z Królewca (niem. Koenigsberg). Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu podczas odjazdu pociągu nr 58. Był on w trakcie uruchamiania hamulca wagonu towarowego znajdującego się na samym końcu pociągu. Prawdopodobnie przez swoją nieuwagę wpadł pod pociąg i zginął na miejscu (ENN, piątek, 04.12.1914 r.).
      
       Zgubiona czy ukradziona?
       W czwartek przed południem pewna dama, która wsiadała na tutejszym dworcu do pociągu pospiesznego, zauważyła, że zgubiła portmonetkę, której zawartość opiewała na kwotę 140 marek. Ponieważ kobieta była jeszcze w posiadaniu zguby, gdy przybyła na nasz dworzec, można przypuszczać, że straciła ją podczas krótkiej drogi przez tunel prowadzący na peron. Poszukiwania zguby nie przyniosły rezultatu (ENN, piątek, 04.12.1914 r.).
      
       Aresztowano kolejnych młodocianych włamywaczy
       Dwunastolatkowie August Marholz i Wilhelm Hohmann, obaj z ulicy Gwiezdnej (niem. Sternstraße) dokonali licznych włamań do sklepów przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße), ul. Płk. Stanisława Dąbka (niem. Hochstraße) i Gwiezdnej. Ich łupem padło wiele towarów oraz gotówka. Młodociani przestępcy zostali aresztowani i umieszczeni w ośrodku wychowawczym (ENN, sobota, 05.12.1914 r.).
      
       Lornetki, rewolwery i latarki dla naszych oddziałów
       Dzięki hojności naszej lokalnej społeczności w ostatnim czasie do naszych oddziałów wysłano niżej wymienione przedmioty. Ofiarowane rzeczy to: lornetki od panny Heleny Drietger i nieznanego ofiarodawcy, rewolwer od Fechtera z Gronowa (niem. Grunau) oraz od rentiera Rentela, latarki od zegarmistrza Maasa oraz dwanaście baterii. Ofiarodawcom bardzo serdecznie dziękujemy (ENN, poniedziałek, 07.12.1914 r.).
      
       Gdy dzieci bawią się ogniem
       W poniedziałek po południu o godz. 17.30 na posesji przy ulicy Malborskiej 4 (niem. Äußerer Marienburger Damm) wybuchł pożar. W tamtejszej szopie […] na parterze i piętrze spłonęła spora część zapasów drewna. Uszkodzony w wielu miejscach został dach i sufit. Początkowo w wielkim niebezpieczeństwie znalazł się także znajdujący się w pobliżu szopy warsztat. Udało się jednak uniknąć jego spłonięcia. Również i ten pożar był wynikiem zabaw dzieci z ogniem (ENN, wtorek, 08.12.1914 r.).
      
       Obniżka cen biletów dla wybierających się w odwiedziny do rannych żołnierzy
       Oficjalnie podano wiadomość następującej treści: Przewidziana z okazji odwiedzin chorych i rannych niemieckich żołnierzy obniżka cen biletów dotyczy także podróży do niemiecko-austriackich stacji granicznych. Ranni ulokowani są bowiem także w austriackich i węgierskich lazaretach. Często zdarza się, że ranny członek rodziny umrze. Obniżka cen biletów dotyczy także podróży na pogrzeb żołnierza (ENN, środa, 09.12.1914 r.).
      
       Gazeta dla wschodniopruskich uciekinierów

       Nowa gazeta „Heimatbote fuer Ostpreußen”, która co dwa tygodnie wydawana jest przez wschodniopruskie wydawnictwo w Koenigsbergu i zaadresowana jest przede wszystkim do wschodniopruskich uciekinierów, dopiero niedawno została nam doręczona. Gazeta ma bardzo bogatą treść. Na szczególną uwagę zasługuje słowo wprowadzenia nadprezydenta von Batockiego [Max Johann Adolf Otto Tortilowicz von Batocki-Friebe (ur. 31 lipca 1868 roku w Gut Bledau koło Cranz (obecnie Zielenogradsk); zm. 22 maja 1944 roku w Gut Wosegau koło Cranz) - pruski prawnik i politolog, naukowiec i polityk, nadprezydent Prus Wschodnich w latach 1914-1916
       oraz 1918-1919 – Wikipedia]. Gazeta posiada tę zaletę, że jest niedroga, kosztuje bowiem kwartalnie tylko 45 fenigów [...]. Uciekinierom
       przesyłana jest nawet za darmo (ENN, środa, 09.12.1914 r.).
      
       Lista strat dla miasta Elbląg
       Podoficer Friedrich Fliege z Pogrodzia (niem. Neukirch) koło Elbląga lekko ranny na Wschodzie, żołnierz Paul Pankrath z Elbląga poległ we Francji, dragon [dragoni – żołnierze formacji wojskowej zwanej dragonią, „wynalezionej” przez Henryka IV, króla Francji w końcu XVI wieku. Walczyli pieszo (rodzaj piechoty), a poruszali się wierzchem (konno). Używali zarówno broni palnej, jak i białej – Wikipedia] Hermann Thamm z Młynar (niem. Mühlhausen) (Pierwszy Regiment Dragonów) zaginiony (ENN, czwartek, 10.12.1914 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś wiadomości z grudnia 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • A może udałoby się zorganizować pokaz filmów o starym Elblągu? Można by zobaczyć jak wyglądał, jak żyli tu ludzie, jakie były tu problemy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Historyk(2012-12-08)
 • Popieram !
 • W najbliższy poniedziałek, w kinie Światowid o 18:30 "Elbląg na dużym ekranie" - wstęp wolny
 • ASCHWANGEN - na zdjęciu do tłumaczeń z ENN. To dzisiejsza wieś Tiszyno w obwodzie kaliningradzkim przy granicy z Polską. Wieś założona w 1365 r. a jej historyczna nazwa Aschwangen wywodziła się ze staropruskiego i oznaczała „ osikowe /osinowe/ krzaki, zarośla” – po niem. Espenbusch. Widoczny na zdjęciu – w tle – kościół został zbudowany z kamieni polnych w XIV w. Jego drewniana wieża została zniszczona w 1945 r. a następnie rozebrana. Sam kościół służył w kołchozowym okresie tej wsi jako remiza maszyn i sprzętu rolniczego. W kościele był cenny ołtarz Isacka Rigga (zob. ołtarz w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku, w kościele w Młynarach i w Kwietniewie) ale został zniszczony. Widoczne na zdjęciu zniszczenia tej wsi podczas I wojny światowej to nie wszystko – to właśnie w Aschwangen (Tiszyno) i Allmenhausen (k. dzisiejszego Prawdinska) w dniu 30 sierpnia 1914 r. żołnierze carscy dokonali największej masakry ludności cywilnej w Prusach Wschodnich – rozstrzelano 65 mieszkańców i zniszczono 80 budynków.
 • Może znajomość wydarzeń politycznych, anegdot, powiedzonek pochodzących z kręgu państwa okupacyjnego nie jest konieczna, ale. .. Przecież sześć pokoleń polskich Elblążan, Pomorzaków żyło pod okupacja niemiecka, wypada wiec wiedzieć, że to powiedzonko nie brzmiało „ Nie znam innych partii jak tylko niemieckie” lecz "Nie znam innych partii jak Niemcy". Co akurat w ustach tego Wilusia brzmiało bardzo nieszczerze. ..
Reklama