UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu… walczył o spokój w publicznym szalecie

 
Elbląg, Szalet miejski przy przy obecnej Alei Grunwaldzkiej. W tym miejscu znajduje się teraz pewien zakład szybkiego żywienia.
Szalet miejski przy przy obecnej Alei Grunwaldzkiej. W tym miejscu znajduje się teraz pewien zakład szybkiego żywienia.

W niedzielę przed południem głuchoniemy robotnik Burger zasnął w szalecie publicznym na Am Meyerschen Platz. Chciał tam wyleczyć kaca. Wcześniej mężczyzna napełnił swoje kieszenie kamieniami i rzucał nimi w każdego, kto tylko chciał skorzystać z toalety, przeszkadzając mu we śnie. W końcu mężczyzna został aresztowany. Na posterunku policji będzie miał z pewnością wiele czasu, żeby kaca wyleczyć. (ENN, poniedziałek, 03.11.1913 r.)

Flaga dla Związku Marynarki Wojennej
      
Wczoraj odbyło się comiesięczne zebranie Związku Marynarki Wojennej. Frekwencja była duża. Ustalono na nim, że 20 grudnia związek będzie organizował uroczystości z okazji Bożego Narodzenia. Zdecydowano się także na kupno flagi związkowej. Flaga ma zostać poświęcona 24 maja przyszłego roku. (ENN, środa, 12.11.1913 r.)
      
       Dodatki dla dzieci urzędników kolei
      
Pruski minister kolejnictwa ponownie przekazał dyrekcji kolei dość znaczną sumę pieniędzy na zapomogę dla jej pracowników. Podział pieniędzy ma przebiegać według następujących zasad: w pierwszej kolejności zapomoga będzie przyznawana najniższym rangą pracownikom, mianowicie tym najniżej opłacanym. Dodatkowym kryterium otrzymania dodatku jest ilość posiadanych dzieci. Bezdzietni pracownicy nie są brani pod uwagę i ci dodatku nie dostaną. Dodatki opiewają na kwotę 25-50 marek. (ENN, środa, 12.11.1913 r.)
      
       Polowanie w Kadynach
      
Z ostatniego polowania w Kadynach (niem. Cadinen) przywieziono zdobycze w postaci 113 zajęcy i 36 bażantów. W polowaniu brali udział między innymi panowie: generał Meckensen z Gdańska (niem. Danzig), dowódca brygady Engelbrecht z Grudziądza (niem. Graudenz), radca tajny von Etzdorff, właściciel majątku ziemskiego Baerecke Spittelhof, oraz nadleśniczy Maschke. (ENN, środa, 12.11.1913 r.)
      
       Biskup warmiński na audiencji u papieża
      
W piątek przed południem biskup warmiński dr Augustinus Bludau został przyjęty na prywatnej audiencji u papieża. O przebiegu audiencji można przeczytać w braniewskiej prasie jak następuje: biskup złożył Ojcu św. sprawozdanie ze stanu naszej diecezji, opowiedział mu także o wierności, oddaniu, szacunku i posłuszeństwie kleru i członków diecezji względem namiestnika Chrystusa. Rozmawiał z nim też na temat wiernego oddania kapituły, a także całego kleru, o poświęceniu i oddaniu sióstr zakonnych, o duchu religijnym w katolickich szkołach wyższego i niższego szczebla. Chwalił pobożność członków diecezji, […] która objawia się przede wszystkim w częstym przyjmowaniu komunii św. Ojciec św., który mimo swego podeszłego wieku jest całkiem żwawy, przyjął relację biskupa z wielką radością i satysfakcją i przerywał mu wielokrotnie okrzykiem „Deo gratias!” (Bogu niech będą dzięki!”) […]. (ENN, wtorek, 04.11.1913 r.)
      
       Nowe nazwy ulic
      
Władze naszego miasta dążą do tego, by ulice określonych dzielnic nosiły zbliżone znaczeniowo nazwy, co ułatwiałoby odszukanie danej ulicy. W niektórych miastach istnieją osiedla „pisarzy” czy „dowódców”. Gdy np. ktoś szuka tam ulicy Goethego, wie dokładnie, że znaleźć ją może na osiedlu „pisarzy”, a ulicy Gneisenaua* na osiedlu „dowódców”.
       Na podobnych zasadach władze Elbląga mają uhierarchizować ulice naszego miasta. Tak więc ulice leżące w okolicy ul. Gen. Józefa Bema (niem. Äußerer Georgendamm) w pobliżu koszar będą miały charakter wojenny: ulica Mackensena** (ul. Saperów), ulica Blüchera*** (ul. Ludwika Mierosławskiego), ul. Gneisenaua (ul. Orężna), ul. Landwehrstraße (ul. Piechoty), ul. Arndta**** (gen. Kazimierza Pułaskiego).
       Nową ulicę przy seminarium nazwano na cześć wspaniałego pedagoga, który działał również w Elblągu, ulicą Comeniusa. (ENN, środa, 05.11.1913 r.)
      
       *August Wilhelm Anton Neidhardt von Gneisenau (1760-1831) – hrabia, feldmarszałek.
       ** August von Mackensen (1849-1945) – feldmarszałek niemiecki, dowódca wojsk niemieckich i austro-węgierskich podczas ofensywy pod Gorlicami i Tarnowem w maju 1915 r., zdobywca Belgradu w 1915 i Bukaresztu w 1916 r. – Wikipedia.
       *** Gebhard Leberecht von Blücher (1742-1819) – feldmarszałek pruski, dowódca armii pruskiej w bitwie pod Waterloo, Kaczawą, Lipskiem, Budziszynem, Lützen, Brienne-le-Château, Craonne, Laon, a także kampanii sześciodniowej – Wikipedia.
       **** Arndt Ernst Moritz (1769-1860) – pisarz, historyk i publicysta niemiecki. Zasłynął jako autor patriotyczno-politycznych pieśni, zebranych w tomie „Lieder für Teutsche” (1813), nawołujących do walki z Napoleonem – www.portalwiedzy.onet.pl.
      
      
       ***
      
      
       W tym roku publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1913 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś pierwsze wiadomości z listopada 1913. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Żaden zakład szybkiego żywienia tylko fastfood Mc Donald`s
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Generallo(2011-10-29)
 • Cz. 1 - Parę uwag. (1) Ten nieszczęśnik, który zasnął w szalecie przy Meyerschen Platz - chodzi tu chyba o ładny architektonicznie szalet (WC), który został rozebrany w 1995 r. , przy okazji budowy baru McDonalds’ a – jest on prezentowany do tych enuncjacji prasowych z ENN. Takich szaletów było po wojnie w Elblągu co najmniej pięć. Do dzisiaj ostał się ten przy ul. Rycerskiej, ten naprzeciwko Urzędu Skarbowego (sklep zaopatrz. ortopedycznego) oraz na rozwidleniu ul. Browarnej i Robotniczej. (2) „ Jego Ekscelencja” von Etzdorf w l. 1898-1930 był generalnym pełnomocnikiem Kajzera Wilhelma II w dobrach kadyńskich. Masywny kamień upamiętniający von Etzdorfa znajduje się w głębokim wąwozie w pobliżu Pagórek. Jego syn - Hasso von Etzdorf był znanym dyplomatą niemieckim. (3) „ Nową ulicę przy seminarium… ” – chodzi tu o Seminarium Nauczycielskie na rogu Bema/Komenskiego wybudowane w 1913 r. – budynek zniszczony w czasie II wojny, obecnie asfaltowe boisko przy TM.
 • Cz. 2 - (4) – „ Właściciel majątku ziemskiego Baerecke Spittelhof” – winno być: właściciel majątku ziemskiego Spittelhof – Heinrich Baerecke. Spittelhof (Dwór Szpitalny) – obecnie Warszawskie Przedmieście, czyli okolice ul. Grottgera, nowej hali sportowej, politechniki, ul. Rawskiej, w stronę Gronowa Górnego. Przed 1945 r. ul. Piotrowska nazywała się Heinrich Baereckeweg. (5) „ Nowe nazwy ulic… ” władze miasta konsekwentnie trzymały się później przyjętego w 1913 r. porządku nadawania nazw ulic. We wzmiankowanym „ osiedlu (niem. Viertel) dowódców” była jeszcze York-Strasse – dzisiaj Kiedrzyńskiego. A jeżeli chodzi o inne osiedla, to przed przed 1945 r. w Elblągu był tzw. Nazi Viertel (obecnie m. in. Modlińska, Szczecińska, Krakowska, Pomorska, Gdyńska), Philosophen – Viertel (obecnie m. in. M-C Skłodowskiej, Chopina, Kopernika), Vogel – Viertel (Łódzka, Olsztyńska, Kielecka, Łomżyńska), Acker – Viertel (obecnie Polna, Ogrodowa, Stefczyka), NSDAP Bewegung/Viertel (obecnie tzw. Osiedle Metalowców)… .
 • Fakt. W kiblu cisza być musi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ToiToi(2011-10-30)
 • Do erg. Jeszcze jest na skrzyzowaniu Lubranieckiej z Browarna, ale ten zostanie niedlugo rozebrany w zwiazku z przebudowa Browarnej.
 • Wymieniając publiczne szalety z tamtych czasów należy wyminić: 1.Browarna - Lubraniecka; 2.Browarna - Robotnicza; 3.Rycerska; 4.Grunwaldzka (ten wspomniany przez komentatora) 5.Grunwaldza - Dębowa; 6.Bema - Mickiewicza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  karolus(2011-10-31)
 • No i jeszcze nad rzeką Elbląg, w pobliżu mostu Wysokiego
 • fajne te przedruki, dobre na zatwardzenie, lecę do kibla.
 • Początki stolicy Niemiec do dzieje dwóch niezależnych osad - Berlina i Cölln. Berlin został założony w IX wieku przez plemiona słowiańskie (gród Kopanica przy ujściu rzeki Dahme do Szprewy, dziś dzielnica Köpenick) i określany łacińską nazwą Berolina, która według jednej z hipotez pochodzi od słowiańskiego bór i rolina. W rzeczywistości nazwa Berlin najprawdopodobniej, według hipotezy Reinholda Trautmanna, jest zniekształconą nazwą Bralin (za czym przemawia m. in. zapis w dokumencie z 1215 roku nazwy miejscowości jako Braline) i pochodzi od nazwy osobowej Bral, czyli skróconej formy słowiańskiego imienia złożonego Bratosław. Popularność zyskuje teza, iż nazwa Berlin wywodzi się od słowa "berło".
Reklama