UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... ważyły się losy teatru

 
Elbląg, Teatr miejski
Teatr miejski

Podczas wczorajszego posiedzenia elbląski magistrat zajął się gruntownie sprawą utrzymania elbląskiego teatru. Po długich obradach doszedł do wniosku, że nie widzi dalszej możliwości, utrzymywania teatru w dotychczasowej formie. Musi więc pozostawić spółce akcyjnej teatru podjęcie kroków, które w obecnej sytuacji uważa za konieczne. Dzisiaj przed południem o godz. 11 odbędzie się spotkanie spółki akcyjnej, podczas którego jej członkowie zadecydują, czy teatr zostanie przekazany osobie prywatnej czy ogłoszona zostanie jego upadłość (ET, sobota, 01.08.1931 r.).

Przerwa w komunikacji tramwajowej
       Wczoraj wieczorem około godz. 18 doszło do przerwy w komunikacji tramwajowej. Na rogu ulic 3-Maja (niem. Johannisstrasse) i 1-Maja (niem. Muehlendamm) zerwała się sieć trakcyjna, tak że ten odcinek aż do ulicy Powrotnej (niem. Kehrwiederstrasse, dzisiejsza ulica Zbyszka Godlewskiego) był bez prądu. Pasażerowie byli zmuszeni wysiąść na ulicy 1-Maja z tramwaju i przejść 300-400 m na piechotę do ulicy 3-Maja, by tam kontynuować jazdę. Zakłócenia komunikacyjne na ul. 1-Maja (niem. Innerer Muehlendamm, tłum. Wewnętrzna Grobla Młyńska) trwały około godziny. Naprawa linii elektroenergetycznej trwała wiele godzin (ET, sobota, 01.08.1931 r.).
      
       Zwolnienia w zakładach Schichaua
       Z powodu braku pracy wczoraj miały miejsce kolejne zwolnienia urzędników w zakładach Schichaua. Nie dało się dłużej utrzymać takiej liczby pracowników ze względu na beznadzieją sytuację gospodarczą. Kierownictwo zakładu ma nadzieję wraz z końcem kryzysu oraz zwiększeniem ilości zleceń ograniczyć zwolnienia w zakładzie (ET, sobota, 01.08.1931 r.).
      
       5 sierpnia znów do szkoły
       Długie ferie letnie (w tym roku 34-dniowe) kończą się we wtorek, 4 sierpnia. Zajęcia we wszystkich typach szkół rozpoczną się w środę, 5 sierpnia (ET, poniedziałek, 01.08.1931 r.).
      
       Konie przewróciły wózek dziecięcy
       W niedzielę konie należące do tutejszego handlarza węglem, które bez nadzoru pasły się na Roßgarten, rzuciły się w pogoń przez Roßgarten i przez ulicę Zagonową (niem. Roßwiesenstrasse). Nagle przewróciły wózek dziecięcy należący do ślusarza S., zamieszkałego przy Rossgarten 9. Dziecko pana S. zostało ranne w głowę, tak że trzeba było wezwać lekarza (ET, poniedziałek, 03.08.1931 r.).
      
       Wypadek drogowy
       W sobotę po południu doszło do zderzenia tramwaju nr 1 z motocyklem. Do wypadku doszło na skrzyżowaniu ulicy Kowalskiej (niem. Schmiedestrasse) i Placu Fryderyka Wilhelma (niem. Friedrich-Wilhelm-Platz, dziś Plac Słowiański). Nie wyjaśniono jeszcze, kto ponosi winę w tym wypadku. Nikt nie ucierpiał. Uszkodzone zostało przednie koło motocykla (ET, poniedziałek, 03.08.1931 r.).
      
       Wypadek w łaźni miejskiej
       Wczoraj po południu ok. 15.30 w łaźni miejskiej zdarzył się wypadek. Dziewczyna Margarete Fischer stała w wodzie, gdy w tym samym czasie inna dziewczyna skoczyła do wody i upadła jej na nogi. W wyniku uderzenia F. złamała nogę i musiała zostać odwieziona do miejskiego szpitala (ET, wtorek, 04.08.1931 r.).
      
       Doszło do dźgnięcia nożem
       Wczoraj wieczorem w trakcie kłótni rodzinnej mającej miejsce w domu przy ulicy Kotwiczej 9 (niem. Schiffsholm) doszło do dźgnięcia nożem. Na miejsce musiała zostać wezwana jednostka dyżurna policji, która schwytała sprawcę (ET, wtorek, 04.08.1931 r.).
      
       40 stopniowy upał
       Termometr wskazywał wczoraj i dzisiaj 40 stopni. Słońce i klarowne niebo stroją sobie z nas żarty i nadrabiają to, czego zabrakło podczas wakacji (ET, wtorek, 04.08.1931 r.).
      
       Greta Garbo w „Anna-Christie”

       Jeszcze przez kilka dni w elbląskim kinie będzie wyświetlany film z udziałem Grety Garbo pt. „Anna - Christie”. Po raz pierwszy można będzie w nim usłyszeć aktorkę [Film jest adaptacją sztuki teatralnej „Anna Christie”, którą napisał Eugene O'Neill. Obraz wyreżyserował Clarence Brown, a rolę tytułową zagrała Greta Garbo, wcielając się w postać prostytutki rozdartej między oczekiwaniami ojca a własnymi potrzebami. Była to jej pierwsza rola w filmie dźwiękowym, dlatego produkcję reklamowano hasłem: "Garbo mówi!". Studio MGM dosyć długo opóźniało debiut aktorki w takim filmie, szkoląc w tym czasie jej angielski, co dodatkowo roztaczało wokół niej większą aurę tajemniczości, z jakiej słynęła. Ku zaskoczeniu MGM „Anna Christie” okazała się wielkim sukcesem: był to najbardziej dochodowy film 1930 roku, przynosząc zysk w wysokości 1,5 miliona dolarów. Krytycy filmowi ocenili film bardzo pozytywnie, a niski i dość szorstki głos Grety Garbo wywołał sensację. Obraz otrzymał także trzy nominacje do Oscara, w tym dla Grety Garbo jako najlepszej aktorki pierwszoplanowej - Wikipedia]. Akcja filmu prezentuje na ekranie bardzo interesujące wydarzenie, które trzyma widza w wielkim napięciu. W akcję zostały zręcznie wplecione wspaniałe ujęcia przyrody. Jest też kilka fantastycznych obrazów z Nowego Yorku. Ujmują przede wszystkim zdjęcia mostu, wybrzeża i drapaczy chmur. […]. Film godny obejrzenia pod każdym względem (ET, środa, 05.08.1931 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1931 roku.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama