UWAGA!

Dawno temu w Elblągu...zakazano sprzedaży alkoholu

 
Elbląg, Automobil na placu Wilhelma
Automobil na placu Wilhelma

W myśl przepisów dotyczących mobilizacji w jej pierwszych dziesięciu dniach wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu. Chodzi tu o zaniechanie niepożądanych wypadków samochodowych. Naturalnie nie zabrania się wypicia szklanki piwa celem odświeżenia. Chlanie, jak potocznie ma się w zwyczaju nazywać nadmierne spożywanie alkoholu, jest oczywiście zabronione. W pierwszych dniach mobilizacji zabronione jest także sprzedawanie piwa i wódki w kawiarniach (ENN, wtorek, 04.08.1914 r.).

Napad na pieszego
       Wczoraj wieczorem w godzinach 21-22 w drodze do swojego mieszkania, znajdującego się przy ulicy Warszawskiej (niem. Berliner Str.), w okolicy der Hohe Brücke, napadnięty został sekretarz firmy budowlanej I. Mężczyzna otrzymał tak potężny cios w twarz, że został powalony przez chuligana na ziemię, a następnie skopany. Gdy podniósł się, przybiegł drugi chuligan, który również zaczął go okładać. Po chwili na miejsce przybył funkcjonariusz policji, wtedy to chuliganie wzięli nogi za pas, jeden z nich wsiadł na rower. Obaj zostali jednak schwytani i zaprowadzeni do aresztu policyjnego. Poszkodowany doznał dotkliwych obrażeń głowy, musiał więc wczoraj wieczorem udać się na badanie lekarskie (ENN, sobota, 01.08.1914 r.).
      
       Wielkie wydarzenie sportowe
       Zawody o mistrzostwo regionu nadbałtyckiego, wielkie lekkoatletyczne wydarzenie sportowe Prus Wschodnich, odbędzie się jutro na placu sportowym. Ze względu na dużą ilość osób zgłoszonych do udziału w zawodach oraz pojawienie się na nich najznakomitszych gwiazd sportu z naszej prowincji zawody zapowiadają się szczególnie interesująco (ENN, sobota, 01.08.1914 r.).
      
       Dyck zwolniony z więzienia

       Handlowiec Dyck, który w tutejszym więzieniu odbywał karę z powodu fałszowania weksli, został na swój wniosek i za dobre sprawowanie zwolniony z więzienia. Pan Dyck ma zamiar jako ochotnik wyruszyć na wojnę (ENN, poniedziałek, 03.08.1914 r.).
      
       Seminarzyści ochotnikami wojennymi

       Wczoraj donosiliśmy na naszych łamach, że pewna liczba dorosłych uczniów tutejszej szkoły wyższej zgłosiła się na ochotników wojennych, dziś pragniemy uzupełnić tę informację i oznajmiamy, że wszyscy wychowankowie seminarium nauczycielskiego […] dziś przed południem opuścili Elbląg, żeby zgłosić się na ochotnika wojennego (ENN, wtorek, 04.08.1914 r.).
      
       Zakłady opiekuńcze dla dzieci są nadal otwarte
       Zadowalającą decyzję podjął dziś zarząd zakładów opiekuńczych dla dzieci ustalając, że wszystkie zakłady będą nadal otwarte. Taka decyzja ma szczególnie duże znaczenie dla rodzin robotniczych, których żywiciele idą do pracy w pole i czują się odpowiedzialni, by ze swej strony utrzymać swoje opóźnione w rozwoju dzieci. Nie brakuje pracy dla krzepkich kobiet i starszych dzieci. Żniwa zostały częściowo zebrane, większa część zbóż znajduje się jeszcze na polach, ziemniaki, których w tym roku również nie brakuje, muszą zostać wykopane. Nie brakuje też pracy dla tych, którzy nie mają wprawy w pracach rolnych, ponieważ prawie wszyscy mężczyźni pracujący przy zbiorach zaciągnęli się do wojska. Udział także i kobiet w pracach rolnych, ułatwia fakt, że ich małe i najmłodsze pociechy przez większą część dnia przebywają w zakładzie opiekuńczym dla dzieci (ENN, wtorek, 04.08.1914 r.).
      
       Pomoc dla biedniejszej części społeczeństwa

       Magistrat podczas wczorajszego posiedzenia rozpoczął rozważania odnośnie przyznania dotacji biedniejszej części naszego społeczeństwa. Zdecydowano o zakupieniu większej ilości żywności, mianowicie ziemniaków i udostępnieniu ich biedniejszym rodzinom z Elbląga i okolic. Lepiej sytuowane, aczkolwiek nadal biedne rodziny, będą mogły je kupować za niższą cenę (ENN, wtorek, 04.08.1914 r.).
      
       Nowi lekarze ubogich

       Lekarze ubogich (niem. Armenarzt): dr Laudon, dr Kumm jak również dr Neusitzer zostali zaciągnięci do służby wojskowej. Obowiązki dra Laudona i dra Krumma przejmie dr Levy. Dra Neusitzera zastąpi dr Müller. Jako Armenarzt pracuje więc obecnie tylko dwóch lekarzy dr Levy i dr Müller (ENN, wtorek, 04.08.1914 r.).
      
       Aresztowanie rosyjskich robotników
       W ostatnich dniach wobec sporej liczby rosyjskich robotników zastosowano areszt prewencyjny. Robotnicy ci, którzy za żadną cenę nie chcą powrócić do Rosji, a wydają się przy tym zupełnie nieszkodliwi i niegroźni, zostaną zesłani do wykonywania prac rolnych (ENN, wtorek, 04.08.1914 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś wiadomości z sierpnia 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama