UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... zbierano instrumenty dla żołnierzy

 
Elbląg, Szkoła Cesarzowej Augusty Wiktorii, obecnie I LO
Szkoła Cesarzowej Augusty Wiktorii, obecnie I LO

Wciąż mnożą się prośby o pozostawianie instrumentów muzycznych dla naszych odważnych żołnierzy przebywających na froncie. Obecnie wpłynęły prośby o harmonijki ustne, flety poprzeczne, trąbki, mandoliny, harmonie ręczne, gitary, okaryny. Pomogą one naszym żołnierzom w znoszeniu samotnych chwil w okopach czy schronach. Kto im w tym pomoże? Prosimy o dostarczenie wyżej wymienionych instrumentów do punktu zbiorczego Czerwonego Krzyża w Berlinie, Potsdamerstrasse 30 lub w innych częściach Niemiec do najbliżej położonych punktów zbiorczych Czerwonego Krzyża (ENN, piątek, 12.03.1915 r.).

Wykład Gutsch’ego
       Raz jeszcze zwracamy Państwa uwagę na wykład nauczyciela Gutsche’go, który odbędzie się w czwartkowy wieczór o godz. 20.15 w auli szkoły Cesarzowej Augusty Wiktorii. Tematem wykładu będzie wyprawa pedagoga po Morzu Śródziemnym, jego zesłanie do Hiszpanii i powrót do ojczyzny. Jak wiadomo pierwsze wystąpienie prelegenta zgromadziło tak liczną publikę, że wiele osób nie dostało się na pełną salę. Wskazało to na konieczność powtórzenia tego wystąpienia. Mamy nadzieję, że pan Gutsche również jutro będzie przemawiał przed pełną salą. Tym bardziej sobie tego życzmy, ponieważ wszelkie zabrane podczas wykładu środki wpłyną na Czerwony Krzyż, którego dobroczynna działalność jest dobrze znana. Tym bardziej, że w ostatnim czasie źródła ich dochodów są skąpe. Bilety na wykład będą jeszcze dostępne w kasie przed przedstawieniem (ENN, środa, 10.03.1915 r.).
      
       Spis inwentarza odbędzie się 15 marca
       Jak wspominaliśmy na naszych łamach 15 marca odbędzie się spis inwentarza. Do jego przeprowadzenia magistrat powołał specjalnych komisarzy i rachmistrzów, którzy swoją pracę wykonują nieodpłatnie i legitymują się specjalnymi dokumentami uprawniającymi ich do wykonywania ww. zadań. Panowie, którzy chcą dobrowolnie sprawdzić się w roli rachmistrzów, mogą zgłaszać się do ratusza, pokój 17 (ENN, czwartek, 11.03.1915 r.).
      
       Studenci ze skłonnością do niecnych występków
       Od jakiegoś czasu podczas przesłuchań sądowych coraz częściej można spotkać studentów, a nawet studentki, o których od jakiegoś czasu słuch zaginął, ze skłonnością do występków. Przeważnie są to młodzi, zdrowi ludzie, którzy w ciągu dnia bez celu wałęsają się po mieście. Bardziej pożyteczny byłyby dla tych złodziejaszków, którzy umywają ręce od pracy, pobyt w okopach. Często są oni wyrzucani z sal przesłuchań. – Często spotkać ich można w przedsionkach urzędów pocztowych, gdzie przychodzą, by się ogrzać (ENN, piątek, 12.03.1915 r.).
      
       Samobójstwo
       W podelbląskiej miejscowości Ellerwald 5 Trift samobójstwo popełnił 56-letni właściciel ziemski. Nie wiadomo jeszcze, co skłoniło mężczyznę do tak rozpaczliwego czynu (ENN, piątek, 12.03.1915 r.).
      
       Kolejne 100 000 marek na zasiłki wojenne
       Oddane swego czasu decyzją radnych miejskich do dyspozycji magistratu 100 000 marek już się wyczerpało. Jeśli magistrat oczekuje, że otrzyma od państwa dotacje na wsparcie rodzin, to ich wysokość nie jest jeszcze ustalona, a należy liczyć się z kolejnymi wydatkami. Dlatego też magistrat poprosił Radę Miasta, by dano mu do dyspozycji kolejne 100 000 marek z funduszu zakładowego. Wniosek został przyjęty bez żadnych sprzeciwów (ENN, sobota, 13.03.1915 r.).
      
       W poniedziałek flagi na zewnątrz!
       W poniedziałek rano do naszego miasta przybędzie z Malborka (niem. Marienberg) batalion zastępczy 148 Pułku Piechoty, a więc rdzeń naszego przyszłego pułku i przejmie Elbląg za nowy garnizon. Z tej więc okazji magistrat i mieszkańcy miasta byliby bardzo radzi, gdyby w poniedziałek ogół naszych obywateli oflagował swoje domy. W ten sposób wyrazilibyśmy naszą radość, że w końcu spełniło się to, do czego od lat dążyliśmy, a mianowicie, że Elbląg znów stał się miastem garnizonowym i że życzymy obrońcom naszej ojczyzny wszystkiego najlepszego. Przypominamy więc jeszcze raz: w poniedziałek flagi na zewnątrz! (ENN, niedziela, 14.03.1915 r.).
      
       Niedopuszczalne przesyłki pocztowe na front
       Na pocztę wciąż dostarczane są duże i ciężkie przesyłki – imienne paczki na front, które przekraczają maksymalną wagę 550 g (włączając nadwagę). Utrudnia to naszą pracę i nie będzie dłużej tolerowane. Dzięki instytucji zajmującej się dostarczaniem prywatnych paczek jest w naszym mieście możliwość wysyłania ciężkich przedmiotów na front (ENN, niedziela, 14.03.1915 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1915 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś wiadomości z marca 1915. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama