UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu… złapano sklepową złodziejkę

 
Elbląg, Szkoła Schichaua
Szkoła Schichaua

5 marca policja kryminalna złapała dozorczynię Fridę R. z Elbląga, która okradała tutejsze sklepy. W pokoju nr 84 w urzędzie inspekcji kryminalnej leżą dwie sukienki, sweter, fartuch, nowa koszula, […] cztery metry materiału na damską spódnicę oraz futrzany kołnierz, których właściciele nie zostali jeszcze ustaleni. Poszkodowani mogą przyjść w godzinach pracy urzędu, by obejrzeć ww. rzeczy. (ET, czwartek, 08.03.1928 r.)

Wiosenne spotkanie Elbląskiego Związku Gospodyń Domowych
      
Mieszkańcy naszego miasta bardzo chętnie biorą udział w imprezach organizowanych przez Związek Gospodyń Domowych. W planie zawsze jest coś nowego, imprezy mają bardzo interesujący przebieg, co jest też bardzo dobrą reklamą. Podczas wczorajszego spotkania było podobnie: była seria występów, a każdy z nich był swego rodzaju „perełką” pełną interesujących treści, wywołującą radosny nastrój. Pani Berta Schiller, przewodnicząca stowarzyszenia, pozdrowiła licznie przybyłych gości, opowiedziała pełnymi zachęty słowami o celu imprezy oraz życzyła gościom dobrej zabawy. Po tych słowach wieczór niezwłocznie się rozpoczął. Uczestnicy poznali wspaniałego wiolonczelistę pana Ehm, który zagrał nam utwory Fritza Kreislera, przez co pokazał swoje niezwykłe umiejętności. Dzielnie partnerowała mu pianistka Klara Lindner. Następnie sześć piosenek zaśpiewała panna Hedwig Durchholz. […] Publiczność bawiła się wyśmienicie, ręce wciąż były gotowe do klaskania, wyrażając pochwałę tego, co można było zobaczyć i usłyszeć na scenie. Dopełnieniem wieczoru był występ orkiestry realnego gimnazjum, który stał się impulsem do tańca. A cel wczorajszego wieczoru, czyli zbiórka pieniędzy na Krynicki Dom Związku, został w pełni spełniony. Co do tego jesteśmy, biorąc pod uwagę tak wspaniały wieczór, przekonani. (ET, czwartek, 08.03.1928 r.)
      
       Pożar w szkole Schichaua
      
Dziś rano straż pożarna została wezwana do szkoły Schichaua, ponieważ w piwnicy zapaliły się łatwopalne zapasy. Ogień ugaszono w ciągu pół godziny. (ET, czwartek, 08.03.1928 r.)
      
       Film o królowej Luizie
      
Film o królowej Luzie*, który w ostatnich dniach wyświetlany jest w kinie Lichtspielhaus przy ulicy Rzeźnickiej (niem. Fleischerstrasse), cieszy się ogromnym zainteresowaniem naszej publiczności. W pierwszej części filmu zaprezentowane zostały szczegółowo obrazy z młodości królowej Luizy. Królowa Luiza, która żyła dla swojego narodu, żyje w nim po dziś dzień. […]. Jej młodość w Darmstadt i Frankfurcie nad Menem należą do najpiękniejszych scen filmu. Zdjęcia prezentujące jej znajomość z księciem Fryderykiem, zaręczyny i ślub zgodnie z historyczną tradycją zachwyciły widzów. Jako księżniczka Luiza żyła jak beztroska panienka, co było powodem częstych kłótni między nią, a królem. Sztywne i oficjalne zachowanie na dworze nie podobało się jej wcale. Pierwsze cierpienie wtargnęło w jej życie, gdy urodziła martwego syna. Odżyła dopiero po przeprowadzce do posiadłości Paretz. Sceneria filmu ukazuje Prusy i ich dwór, armię pruską, Berlin i Poczdam. Podsumowując, jest to doskonały niemiecki film, który można polecić każdemu. Od wtorku wyświetlana jest druga część, która ukazuje ofiarę i cierpienie królowej w latach 1806-1810. (ET, piątek, 09.03.1928 r.)
      
       * Luiza Pruska – królowa pruska jako żona króla Fryderyka Wilhelma III. Młode lata spędziła w Darmstadt, w wieku 16 lat poślubiła w Berlinie (24 grudnia 1793 r.) Fryderyka Wilhelma, pruskiego następcę tronu, od 1797 króla Prus. Z tego związku urodziło się dziewięcioro dzieci, między innymi dwóch kolejnych królów pruskich. Luiza była wykształcona, miała wpływ na męża. Od stycznia 1807 do stycznia 1808 roku żyła w Kłajpedzie, a następnie do grudnia 1809 roku w Królewcu. W Prusach królowa Luiza była wzorem dobroczynności. W 1814 Fryderyk Wilhelm III ustanowił Order Luizy przyznawany kobietom za opiekę nad chorymi i ułomnymi. Była ona jednocześnie symbolem matki – Wikipedia.
      
       Kursy na Akademii Pedagogicznej
      
Elbląski Związek Nauczycieli ma zamiar złożyć wniosek w sprawie powstania nowych kursów na uczelni, które dawałyby ich uczestnikom uprawienia do zatrudnienia na stanowisku nauczyciela szkoły średniej, nauczyciela pomocniczego, nauczyciela śpiewu i nauczyciela zajęć praktyczno-technicznych. Kursy miałyby trwać od czterech do sześciu semestrów i będą tak zorganizowane, że pedagodzy nie będą musieli przerywać swojej dotychczasowej działalności nauczycielskiej. (ET, sobota, 10.03.1928 r.)
      
       Koncert w szkole im. Cesarzowej Augusty Wiktorii
      
We wtorek 20 marca szkoła wystąpi przed publicznością z wielkim koncertem, w którym weźmie udział chór szkolny, szkolna orkiestra oraz kilka klas nauki śpiewu. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na pomoce naukowe dla potrzebujących uczennic. (ET, sobota, 10.03.1928 r.)
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”.
      

      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Pożar w szkole Schichaua. .. Ten pożar był w sumie niegroźny. O wiele gorszy był ten z czasów powojennych, gdy zniszczony został ten ładny, co widać na zdjęciu, kopertowy dach. Patrząc na wprost - lewa część szkoły była szkołą dla chłopców (Szkoła im. Schichaua), a jej prawa cześć - dla dziewcząt (Szkoła im. Elżbiety). W części lewej mieszkał pedel - woźny szkolny. W części lewej zachowała się też stara ornamentyka dwuskrzydłowych drzwi wewnętrznych.
  • Na zasłony. W kuchni. Pastiglie per dimagrire. Sprawdzą się w ten kierunek pomieszczeń jak natomiast sposobem zasłony. W kuchni coraz to częściej stosuje się raz za razem ma zwiększoną nadający się wybór firany, firanę, żeby była uszyta z takich ograniczeń są firanki względnie zasłonięcie okna tj. rolety rzymskie, żaluzje pionowe natomiast poziome, itd. Pastiglie per dimagrire. , owo natomiast ściśle mówiąc zatem także rzeczywiście dostosować firankę. firanki lub pokoju dziennego już nie gorszym i w najwyższym stopniu atrakcyjnym sposobem zasłony. Gdy widzimy efektowne upięcia firanki względnie zazdrostki. w sąsiedztwie doborze takich ograniczeń są krótkie - sięgających spośród podwyższonej wilgotności jaka panuje w.
Reklama