UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... zwolniono subretkę

 Elbląg, Dworzec w Nowym Stawie (Neuteich)
Dworzec w Nowym Stawie (Neuteich)

Z uzyskanych przez nas wczoraj informacji wynika, że ze swojego stanowiska pracy zwolniona została subretka* z naszego miejskiego teatru, panna Tima. Możliwe, że jej stanowisko obejmie panna Gressler, która już wcześniej zajmowała to stanowisko [...]. (ENN, wtorek, 13.01.1914 r.)

* subretka – typ postaci występujący w operetce lub w operze komicznej, przedstawiający sprytną pokojówkę, służącą, posługującą się intrygami. Postać ta wywodzi się z komedii dell'arte – Wikipedia.
      
       Śmierć podczas wysiadania z pociągu
      
W niedzielę wieczorem w Nowym Stawie (niem. Neuteich) z przedziału wypadł podróżny. Był to pociąg 778, który o 21.57 wyruszył z Nowego Stawu. Mężczyzna zginął na miejscu. Jego dane nie są jeszcze potwierdzone.
       Tak napisano do nas o przyczynach tego nieszczęśliwego wypadku: „ofiara wypadku, z zawodu murarz, wszedł do przedziału ze swoimi znajomymi, wyszedł z niego dopiero, gdy pociąg ruszył. Podczas zamykania drzwi wagonu jego kurtka zatrzasnęła się, potem meżczyzna spadł na stopień i został uderzony w podbrzusze tak mocno, że jego wnętrzności wyszły na zewnątrz. Zginął na miejscu”. (ENN, poniedziałek, 12.01.1914 r.)
      
       Wyjazd elbląskiego adwokata
      
Pan Lazar, który od pięciu lat pracuje w tutejszym sądzie rejonowym i krajowym, przenosi się do Królewca (niem. Königsberg), gdzie powierzone mu zostało stanowisko w Wyższym Sądzie Krajowym. Pan Lazar urodził się w Królewcu. (ENN, środa, 14.01.1914 r.)
      
       Zawody pływackie w Łaźni Niemieckiej
      
Elbląski Związek Pływacki organizuje w przyszłą niedzielę (rozpoczęcie o godz. 16) w „Łaźni Niemieckiej” (niem. das Deutsche Bad) zawody pływackie, które znów zapowiadają się interesująco. Na imprezie oczekiwani są liczni zamiejscowi goście. Swoje przybycie zapowiedzieli: Jednostka Królewieckich Związków Pływackich, Gdański Związek Pływacki, jak również Gdański Klub Pływacki „Neptun”. Program przewiduje najpierw zawody międzyszkolne w celach reklamowych, następnie pokaz różnych stylów pływackich i skoków, zabawy w wodzie oraz na koniec grę w piłkę wodną. [...]. (ENN, czwartek, 15.01.1914 r.)
      
       Kara za pobicie
      
8 stycznia na placu Fryderyka Wilhelma (niem. Friedrich-Wilhelm Platz, dzisiejszy Plac Słowiański) dwaj kelnerzy znęcali się fizycznie nad szyprem R., ponieważ ten nie chciał grać z nimi w skata. Każdemu z kelnerów wymierzono karę czterech dni więzienia lub karę pieniężną w kwocie 20 marek. (ENN, piątek, 16.01.1914 r.)
      
       Nie chciał się z nimi napić
      
17 maja ubiegłego roku w Suchaczu (niem. Succase) prawie na śmierć pobity został marynarz Deckner przez marynarza Ehlerta i robotników Drewke i Charnitzkiego. Rzezimieszki, którzy pochodzą ze Sztutowa (niem. Stutthof), napadli na Decknera z kijami i kamieniami, ponieważ ten nie chciał się z nimi napić. Dzień później pokrzywdzony musiał zostać zabrany do szpitala.
       Dziś pieniacze otrzymali po dwa miesiące więzienia. (ENN, piątek, 16.01.1914 r.)
      
       Wypadek w oczyszczalni ścieków
      
Minionej nocy krótko po godz. 23 z dziesięciometrowej wieży spadł pracownik oczyszczalni ścieków. Na miejsce przybyła straż pożarna, która wyswobodziła mężczyznę z tej niebezpiecznej sytuacji. Nie wiadomo jeszcze, jakich obrażeń doznał mężczyzna; czy są nimi złamania nóg, czy tylko ich skręcenie. Mężczyzna został zabrany do szpitala. (ENN, piątek, 09.01.1913 r.)
      
       Wypłata emerytur
      
W Cesarskim Urzędzie Pocztowym miasta Elbląg dopiero dziś wypłacano emerytury za styczeń. W związku z tym w urzędzie panował bardzo duży ruch. (ENN, piątek, 02.01.1914 r.)
      
       Sukcesy elbląskiej artystki
      
Panna Meta Steinbrück, nasza elbląska artystka, może pochwalić się nowymi sukcesami. Lipskie recenzje na temat jej koncertu Bacha z 22 grudnia 1913 r. są nad wyraz pomyślne. Pełne uznania są również recenzje krytyków na temat jej koncertu z 5 stycznia w Świdnicy (niem. Schweidnitz). Panna Steinbrück została wtedy zaproszona do hrabiego Moltke w Creisan.
       Z polecania pani von Hülsen, córki hrabiego Moltke, 1 lutego panna Steinbrück da koncert w Hanowerze. „Berliner Signale”, najbardziej uznana gazeta muzyczna, pisze o „bardzo zdolnej i świeżej Mecie Steinbrück”, która pokazała się z jak najlepszej strony. Gratulujemy więc młodej artystce i życzymy jej kolejnych wielkich sukcesów. (ENN, niedziela, 18.01.1914 r.)
      
      
       ***
      
       W tym roku publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś kolejny zestaw wiadomości ze stycznia 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • a dlaczego jest zamieszczona fotka dworca w Nowym Stawie przecież nie ma o nim żadnego artykułu ?
  • jest sorry kajam się; p
  • [Cz. I] - Ciekawe informacje z ENN, ale niektóre wymagają małego objaśnienia. [1] Dworzec w Nowym Stawie znajdował się na linii kolejowej z Szymankowa do Nowego Dworu Gd. (uruchomionej 1.10.1886). Ale Nowy Staw miał kiedyś również stację kolei wąskotorowej (0,75 cm) na trasie z Lisewa do Nowego Dworu Gd. , otwartej w 1898 r. i należącej do Zachodniopruskiej Kolei Wąskotorowej S. A. [2] Adwokat Adolf Lazar mieszkał przy Wewnętrznej Grobli Młyńskiej 4a (obecnie 1 Maja) a biuro miał przy Starym Rynku 48.[3] Basen kąpielowy „ Niemiecka Łaźnia” został wybudowany w 1910 r. jako przedsięwzięcie prywatne, przy Friedrich-Räuber-Str. (obecnie Czerwonego Krzyża). Był na wskroś nowoczesny, była tu pływalnia główna o głębokości max 2,8 i mieszcząca 400 m sześc. wody, były wanny medyczne, natryskowe, do masażu wodnego itd. oraz mała pływalnia dla nie umiejących pływać. Wodę podgrzewano piecem opalanym węglem i z tego powodu pływalnia była w czasie I wojny światowej i okresie inflacji nieczynna, z uwagi na koszty eksploatacyjne (węgiel). Otwarta ponownie 9.12.1925.
  • Cz. II. - Basen miał nowoczesne filtry i chlorownię, a woda co 10 godzin była oczyszczana – filtrowana, i jej próbki były systematycznie wysyłane do Instytutu Chemicznego w Królewcu. Tutaj obowiązkową naukę pływania (pod opieką dwóch ratowników-nauczycieli) odbywali uczniowie elbląskich szkół i studenci miejscowej Akademii Pedagogicznej. Malowidła na ścianach pływalni wykonał Frank Frankenberg, a ostatnim kierownikiem basenu był Hans Busse (zm. 1980). Budynek uszkodzony w czasie wojny, następnie rozebrany - jeszcze w 1968 r. znajdował się w tym miejscu duży trawnik. [4] Z basenem „ Niemiecka Łaźnia” wiąże się działalność wspomnianego w notatce elbląskiego klubu pływackiego ESV 1911 Elbing (Elbinger Schwimmverein 1911), zwanego popularnie „ Poggenklub” (Pogge = żaba).
  • Cz. III. - [5] We wzmiance o wizycie elbląskiej artystki Mety Steinbrück, u hrabiego von Moltke, zakradł się mały błąd. Chodzi tu o Kreisau (dzisiaj Krzyżowa na Dolnym Śląsku), dawną siedziba rodu von Moltke. To właśnie w Kreisau/Krzyżowej w dniu 12.11.1989 r. odbyła się słynna Msza Pojednania, a w czasie przekazania znaku pokoju kanclerz Niemiec H. Kohl i Premier Polski – T. Mazowiecki objęli się, co uznano za symboliczny początek nowego rozdziału współpracy między obydwoma krajami. Wspomniana w notatce córka hr. von Moltke, poprzez małżeństwo skoligaciła się z rodem von Hülsen, którzy byli również w d. Prusach Wschodnich, miedzy innymi w Jarnołtowie k. Małdyt i w Barzynie k. Pasłęka.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    erg...(2012-01-21)
  • erg. Zamiast pisać sprostowania to może (o ile masz wolny czas i chęci) zajął byś się opisywaniem artykułów. Twoja wiedza jest naprawdę imponująca i zawsze z zaciekawieniem czytam twoje komentarze.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    elrofil(2012-01-21)
  • Przyłączam się do Elrofila, może by administracja tego działu nawiązała współpracę z erg. -iem wyszło by to na korzyść -sprawa warta przemyślenia np jutro ok 12-13 :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Jasność niezalogowany(2012-01-22)
  • dlaczego znikaja wpisy????? to strona zarezerwowana tylko dla erga???!!!!!
  • na portelu zawsze jest cenzura.
Reklama