UWAGA!

Dawno temu w Elblągu…na basenie były tłumy

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu…na basenie były tłumy

Miejska pływalnia była w ostatnich dniach ze względu na duży upał bardzo oblegana. Odwiedza ją dziennie nawet 250 – 300 osób. Liczba abonentów jest tak samo duża jak w ubiegłym roku i łącznie z 30-40 uczniami nauki pływania wynosi obecnie 140 osób. Temperatura wody w ostatnich dniach wynosiła 16-18 stopni. Woda rzeki Elbląg podobnie jak dno miejskiej pływalni są dość czyste (EZ, piątek, 13.07.1894 r.).

Na Świętego Ducha powstanie nowa restauracja
       Nieruchomość przy ulicy Świętego Ducha 15 (niem. Heilige Geiststrasse), którą niedawno nabył handlowiec Helm za 18 000 marek, została przez niego sprzedana handlarzowi Hermanowi Runde z Elbląga za 18 500 marek. Pan R. ma także zamiar w lokalu urządzić restaurację (EZ, czwartek, 12.07.1894 r.).
      
       Wycieczka do Kadyn

       Tutejszy cech piekarnictwa wyruszył dziś przed południem o godz. 10 z członkami swoich rodzin na wycieczkę statkiem „Tiegenhof” do Kadyn (niem. Cadinen). Parowiec był pełen a w wycieczce wzięło udział 250 osób. Na pokładzie była również muzyczna kapela (EZ, piątek, 13.07.1894 r.).
      
       Podejrzani mieszkańcy Zawady

       Po tym jak w zeszłym tygodniu dwa razy włamano się do sklepu handlarza Erdmanna na Zawadzie (niem. Pangritz-Kolonie), z którego ukradziono pięć pudełek cygar, kilka butelek wina, jajka, kiełbasę, chleb i wiele innych artykułów, w nocy z wtorku na środę łobuzy włamali się do gospody pana Patzera przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstrasse), skąd ukradli miskę smalcu, cały ser, chleb i jeszcze wiele innych rzeczy. Przypuszcza się, że wszystkich tych kradzieży dokonuje banda złodziei, która mieszka na Zawadzie (EZ, piątek, 13.07.1894 r.).
      
       Plaga kradzieży
       Po tym jak w zeszłym tygodniu dwa razy włamano się do sklepu handlarza Erdmanna na Zawadzie (niem. Pangritz-Kolonie), z którego ukradziono pięć pudełek cygar, kilka butelek wina, jajka, kiełbasę, chleb i wiele innych artykułów, w nocy z wtorku na środę łobuzy włamali się do gospody pana Patzera przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstrasse), skąd ukradli miskę smalcu, cały ser, chleb i jeszcze wiele innych rzeczy. Przypuszcza się, że wszystkich tych kradzieży dokonuje banda złodziei, która mieszka na Zawadzie (EZ, piątek, 13.07.1894 r.).
      
       Restauracja i wojskowy lazaret
       Kupiec Otto Jeromin z Elbląga z okazji parady cesarskiej wzniesie na placu, na którym ona się odbędzie, restaurację, na co wydano już urzędową zgodę. Restaurator pan Speiser w okresie od 1. do końca września odda swoją nieruchomość i przylegający do niej ogród na potrzeby wojskowego lazaretu, który będzie służył opiece nad chorymi (EZ, środa, 01.08. 1894 r.).
      
       Powstanie nowa karczma

       Byłemu drukarzowi książek z Morąga (niem. Mohrungen) Gustawowi Geislerowi komisja miejska wydała zgodę na prowadzenie w naszym mieście karczmy, która powstanie przy Alei Grunwaldzkiej (niem. Hollaender Chaussee) (EZ, środa, 01.08.1894 r.).
      
       Zabalował i musiał odespać
       Zatrudniony przy budowie ratusza murarz z ulicy płk. Dąbka (niem. Angerstrasse) tak świętował swój wolny poniedziałek [tzw. niebieski poniedziałek, niem. blauer Montag – kiedyś był to wolny od pracy poniedziałek – Wikipedia], że strasznie się upił. Musiał więc oczywiście swój stan alkoholowy odespać (EZ, środa, 01.08.1894 r.).
      
       Zmniejsza się zjawisko analfabetyzmu w niemieckiej armii
       Zestawienie z okresu 1892/93 wykazało zmniejszenie się zjawiska analfabetyzmu w niemieckiej armii. Tylko w Prusach Zachodnich zanotowano wzrost z 2,75 proc. na 4,01. W poszczególnych częściach naszego kraju wykazano następujące cyfry procentowe: w Prusach Wschodnich – 0,98, w Prusach Zachodnich (około 2,75 w ubiegłym roku) - 4,01, w Brandenburgii - 0,15, na Pomorzu (niem. Pommern) – 0,22, w Poznaniu (niem. Posen) – 1,72, na Śląsku (niem. Schlesien) – 0, 57, w Saksonii – 0,07, w Szlezwiku-Holsztynie – 0,1, w Hanowerze – 0,04, w Westfalii – 0, 08, w Hesji Nassau 0,14, w prowincji Reńskiej – 0,08, w Wielkim Księstwie Hesji – 0,02, w Meklemburgii Schwerin – 0,05, […], w Bremie – 0,28, w Alzacji Lotaryngii – 0,3. W armii bawarskiej zanotowano odsetek analfabetyzmu w wysokości 0,03 proc., z kolei w saksońskiej – 0,01, a w Wirtembergii – 0,04 (EZ, czwartek, 02.08.1894 r.).
      
       Ukradła ochraniacze i bluzkę
       Córce restauratora z ulicy Giermków (niem. Junkerstrasse) wczoraj przed południem ukradziono parę prawie nowych skórzanych ochraniaczy i bluzkę. Złodziejką okazała się kelnerka Maria P., która od pewnego czasu pracowała w domu córki restauratora jako pomoc domowa i zdobywszy tam wątpliwą reputację, została tam aresztowana. Ukradzione rzeczy zostały znalezione na jej własnym ciele. Ponieważ miała ona jeszcze wiele innych rzeczy na sumieniu, pozostała na razie w areszcie (EZ, czwartek, 02.08.1894 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kto zlikwidował taki ładny basen man ?
 • Szkoda gadać może ktoś mądry i bogaty kiedyś zainwestuje w największy basen w Europie z niego mogą być olbrzymie zyski otworzyć parę lokali jakieś miejsce do gier i zabaw dla dzieci i jest super tylko żeby nie było za drogo !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  1
  PotokucoSam(2014-08-02)
 • W takie lato jak mamy w tym roku odkryty basen byłby oblegany od rana do wieczora
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  0
  Tomasz_marchewa(2014-08-02)
 • .. " Przypuszcza się, że wszystkich tych kradzieży dokonuje banda złodziei, która mieszka na Zawadzie" . .. .. - i ta szajka do dziś chyba grasuje - a przewodzi jej chyba była przewodnicząca RN SM Zakrzewo - pseudo Czekoladka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  0
  zawistne_plemię(2014-08-02)
 • Wspaniały basen - był ale się zmył. Dzięki PO ! Pamiętajcie podczas wyborów o tym.
 • Likwidacja basenu przy ul. Spacerowej. .. skandal na poziomie europejskim, zero szacunku dla zabytków i nonszalancja władzy dla przeciętnego obywatela, elity kąpią się za granicą, a mieszkańcy Elbląga i tak zubożałego w ciepłej wodzie ale tam nie wolno, skandal europejski, a akwa park to chyba dla tych elit, a nie dla elblążan, skandal !
 • Zniszczenie basenu przez obecne władze to przykład ignorancji dla obywateli którymi kierują, brak szacunku dla przeciętnego zubożałego mieszkańca Elbląga, nie każdego mieszkańca miasta stać na wypoczynek zagraniczny, władza zarabia unijne pieniądze i żyje w oderwaniu od rzeczywistości, czego przykładem jest odwołanie byłego prezydenta, zniszczenie tego zabytku nie powinno mieć miejsca, a elblążanie albo siedzą w domu albo dorabiają inne gminy zamiast zostawiać pieniądze w mieście, ale i tak do władz miejskich płynie linia finansowa i wszystko jest ok
 • Nie ma to jak zilustrować tekst o basenie z czasów wilhelmińskich basenem z czasów nazistowskich - i już dyskusja jest bardzo na temat. Tak, to oczywiste - PO zaciera wszelki materialne ślady III Rzeszy niechybnie prowadzące do osoby dziadka lidera tej formacji. Tak się ma rzeczywistość III Rze(sz)pospolitej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  Prusakolep(2014-08-02)
 • proponuje zlikwidowac radnych bo nie przynoszą zysków i nas nie stać na ich utrzymanie, dyrekcje szpitala tez do likwidacji bo szpital funkcjonuja jak bez zarządu i szkoda fory na pensje dyrektorskie
 • przywrócic basen puki jeszcze cos zostało gdzie ta młodziesz ma chodzic latem do suchacza nie karzdego stac na samochod bo koleji tez juz niema
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  myslacy(2014-08-03)
 • zaglosuje namnie to napewno basen bedziecie mieli daje wa1000%
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  spełniajacy(2014-08-03)
 • PO tych 3 tygodniach upałów i braku możliwości kąpieli Elblążanie POdziękują PO za likwidację basenu, oj POdziękują !!!
Reklama