UWAGA!

Dawno temu w Elblągu…pojawił się król Danii

 
Elbląg, Dworzec w Elblągu przed wojną
Dworzec w Elblągu przed wojną

Wczoraj wieczorem przez nasz dworzec przejeżdżał król Danii, udając się do Petersburga na uroczystości pogrzebowe swojego zięcia, cesarza Rosji. Królowi towarzyszył książę Waldemar z Danii. Państwo opuścili pociąg w Królewcu (niem. Koenigsberg), przenocowali tam w „Niemieckim Domu” i dziś przed południem kontynuowali podróż. Prawdopodobnie w piątek przez nasz dworzec będzie przejeżdżał książę Heinrich von Preussen, także w drodze do Petersburga (EZ, piątek, 16.11.1894 r.).

Uroczystość z okazji rocznicy urodzin reformatora
       Wieczorek rodzinny zorganizowany przez tutejszy ewangelicki Związek Mężczyzn i Chłopców z okazji kolejnej rocznicy urodzin reformatora Lutra w salach Domu Rzemieślniczego cieszył się dużym powodzeniem. Wieczór rozpoczął się odśpiewaniem starej pieśni luterańskiej „Eine feste Burg ist unser Gott”, po czym pastor Rahn wygłosił kazanie pt. „Luter i jego dom”. W tej długiej przemowie ukazał obrazy z życia Lutra […], dając za wzór jego życie rodzinne, a jego dom uznał za symbol przykładnego niemieckiego ewangelickiego domu. […]. Te częściowo humorystycznie zabarwione wywody zostały nagrodzone brawami. Po kazaniu przyszedł czas na deklamacje w wykonaniu członków związku, których widzowie wysłuchali w wielkim napięciu. Wszystkim pieśniom towarzyszyła doskonała orkiestra dęta przynależąca do związku. Jak usłyszeliśmy, kazanie miało także na celu zachęcenie szerszych kręgów do budowy ewangelickiego domu związkowego, którego w naszym mieście tak bardzo brakuje. Sugestia ta została bardzo ciepło przyjęta. Wkrótce zostaną powzięte kroki w celu wykonania tego zadania (EZ, środa, 14.11.1894 r.).
      
       Zabawił na jarmarku i trafił do więzienia
       Marynarz Karl M. trafił wczorajszej nocy do więzienia, po tym jak upiwszy się na jarmarku, poszedł do teatru i zrobił tam przedstawienie (EZ, środa, 14.11.1894 r.).
      
       Skazana za kradzież

       Decyzją tutejszego sądu krajowego służąca Henriette L. została skazana za kradzież. L. jest tą osobą, która we wrześniu bieżącego roku ukradła handlowcowi D. z ulicy Gwiezdnej (niem. Junkerstrasse) w ciągu dwóch dni pracy 40 i 37 marek (EZ, środa, 14.11.1894 r.).
      
       Dostał butelką w głowę
       Wczoraj wieczorem na małym placu Exerzierplatz, na którym obecnie rozstawione są karuzele, znów doszło do krwawej bijatyki. Robotnik Woelke z Zawady (niem. Pangritz Kolonie) dostał w głowę butelką wódki i został tak mocno ranny, że musiał zostać przewieziony do szpitala (EZ, środa, 14.11.1894 r.).
      
       Uczniowie Królewskiego Gimnazjum nie mogą wychodzić wieczorami na ulice
       Dyrektor Królewskiego Gimnazjum dr Gronau zabronił uczeniom szkoły wychodzić na ulice po godzinie 19. Rozporządzenie to dotarło wczoraj do rodziców i właścicieli stancji (EZ, czwartek, 15.11.1894 r.).
      
       Zegar na Bramie Targowej naprawiony
       Jak przekazał nam pan Lessing, zegar z Bramy Targowej po naprawie zostanie uruchomiony dziś przed południem. Choć wielu mieszkańców naszego miasta sugeruje się tym zegarem, ten ze względu na starą konstrukcję, nie chodzi dokładnie. Od czasu instalacji nowego zegara na wieży ratusza powinien on poprawnie wskazywać czas środkowoeuropejski (EZ, czwartek, 15.11.1894 r.).
      
       Po święcie św. Marcina
       Obchody dni świętego Marcina przebiegły dość spokojnie. Wprawdzie na ulicach było wielu pijanych ludzi, dochodziło jednak tylko do pojedynczych ekscesów. Wczoraj wieczorem na ulicy Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstrasse) złapano jednego skorego do żartów rzezimieszka. Mężczyzna został aresztowany. Okazało się, że jest dobrze znany na posterunku policji (EZ, piątek, 16.11.1894 r.).
      
       Nowy budynek na potrzeby straży pożarnej
       Gotowy jest już budynek na potrzeby naszej miejskiej straży pożarnej. Budynek powstał przy ulicy Dworu Miejskiego (niem. Stadthofstrasse), jest potężny i mieścić się w nim będą pompy i sprzęt strażacki. Straż pożarna już w najbliższych dniach będzie mogła korzystać z budynku. […]. Wcześniejszy stary budynek przeznaczony na sprzęt strażacki zostanie rozebrany, a była wartownia zostanie rozbudowana i przeznaczona na mieszkania dla strażaków (EZ, piątek, 16.11.1894 r.).
      
       Browarna w złym stanie
       Górna, północna część ulicy Browarnej (niem. Ankerstrasse) jest obecnie w tak złym stanie, że ruch uliczny i ruch pieszych jest tam bardzo utrudniony. Naprawa ulicy jest więc konieczna (EZ, piątek, 16.11.1894 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1894, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".
      
tłum.dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • [1]-. .. z ulicy Gwiezdnej (niem. Junkerstrasse). .. Dawna nazwa ulicy Gwiezdnej to Sternstraße. [2]-. .. Dyrektor Królewskiego Gimnazjum dr Gronau. .. To dzisiejsze II Liceum Ogólnokształcące. [3]-. .. Budynek powstał przy ulicy Dworu Miejskiego (niem. Stadthofstrasse). .. Ulica nie istnieje(dzisiaj boisko szkoły zawodowej przy ul. Rycerskiej). Kiedyś łączyła ulicę Zamkową z placem Teatralnym i Rycerską. [4]-. .. część ulicy Browarnej (niem. Ankerstrasse). .. Całkowity błąd. Nie istniejąca już Ankerstraße łączyła ulicę Janowską (niem. Herrenstraße z Grabenstraße - ta akurat nie istnieje, w tym miejscu są dzisiaj wieżowce przy alei Tysiąclecia.
 • Po raz kolejny do tłumacza - Junkerstr. to dzisiejsza ul. Giermków
 • fajna fota
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Kotpaczacz(2014-11-15)
 • To nie było tak dawno. Mój szwagier dopiero co pojechał :)
Reklama