UWAGA!

Elbląska „ciuchcia” i przyrost naturalny

W roku 1954 przyrost naturalny wynosił w Elblągu 4,6 proc., podczas gdy przeciętna dla całej Polski 2,9 proc. Również i dziś Elbląg jest w skali krajowej na jednym z pierwszych miejsc w tym względzie, informował Dziennik Bałtycki z 12 maja 1959 r.

Jaka jest tego przyczyna? Niektórzy dopatrywali się jej w… nadmiernej konsumpcji alkoholu, lecz mnie się zdaje, że przyczyna leży gdzie indziej.
     Otóż wyczytałem w prasie, że pewne miasteczko francuskie na dalekiej prowincji pobiło rekordy naturalnego przyrostu ludności, tak że zwróciło to uwagę kół naukowych. Ekipa ekspertów udała się na miejsce aby zbadać źródła fenomenu.
     Mieszkańcy miasteczka dali następujące wytłumaczenie” Ekspres, który gwiżdżąc mija miasteczko o godz. 5.36, wyrywa wszystkich ze snu. Jest za późno, żeby na powrót zasnąć, a za wcześnie by wstać do pracy. Trzecia możliwość… daje o sobie znać w statystykach urodzin”.
     Czyżby więc elbląska „ciuchcia”, przejeżdżająca przez miasto kilkakrotnie w ciągu doby, a w tym również w nocy, miała jakiś związek z wysokim przyrostem naturalnym w naszym mieście?
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama