UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia elbląskich ulic: Jeszcze o Robotniczej (odcinek 51)

 
Elbląg, Dawny kościół baptystów i jego wnętrze, stan sprzed 1945 r.
Dawny kościół baptystów i jego wnętrze, stan sprzed 1945 r. (fot. archiwum autora)

Gdzie znajdowała się Góra Cudów i kaplica baptystów? O tym w kolejnym odcinku „Historii elbląskich ulic” opowiada Karol Wyszyński, przewodnik PTTK. Dzisiaj kontynuujemy wędrówkę ulicą Robotniczą.

Góra Cudów
       Obecnie w rejonie dawnego kościoła Bożego Ciała znajduje się oddane w ubiegłym roku rondo. Ulica Robotnicza zaś po minięciu ul. Teatralnej (kiedyś Grosse Wunderbergstrasse – Duża Góra Cudów) wznosi sie na skos w górę. Istniała niegdyś jeszcze Kleiner Wunderberg (Mała Góra Cudów), którą była dzisiejsza ul. Karowa. Sama nazwa Gór Cudów łączy się z tym, że dawniej było to miejsce, gdzie wieszano skazańców i otoczone było tajemniczością. W pobliżu funkcjonowała niegdyś cegielnia.
       Kiedyś ten odcinek ulicy Robotniczej był zabudowany niskim domkami spełniającymi rolę mieszkalną, handlową i rzemieślniczo-usługową. Po prawej stronie znajdowały się piekarnie i sklepy, niektóre z nich funkcjonowały jeszcze pod koniec XX wieku.
       Obecnie, po wyburzeniu starej zabudowy, działa tu stacja paliw i centrum handlowe, które powstało w miejscu, gdzie jeszcze w latach 90. funkcjonowało targowisko, określane przez elblążan jako „ruski rynek”.
       Po przeciwnej stronie Robotniczej znajduje się Gimnazjum nr 9, przed którym mieszczą się dawne schrony przeciwlotnicze, wejścia do nich są obecnie zasypane. Przy gimnazjum w ubiegłym roku oddano nową halę sportową.

  Elbląg, Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski obecnie
Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski obecnie (fot. autor)


      
       Od kościoła baptystów do redemptorystów
      
Naprzeciwko nowej hali sportowej odchodzi uliczka prowadząca do krytego basenu. Jeszcze w latach 70. w tym miejscu funkcjonowała betoniarnia jednego z elbląskich przedsiębiorstw budowlanych, posłużyła ona później do zbudowania tej pływalni. 
       W jednym z domków, pod numerem 70, znajdował się w latach 1946-1987 Zbór Baptystów. Po 1945 r. utracili oni swoje elbląskie świątynie, jedna uległa zniszczeniu w czasie działań wojennych, drugą, przy ul. Robotniczej (zbudowaną na przełomie XIX i XX wieku), decyzją władz miasta przejęli katolicy. Dzisiaj mieści się tutaj kościół redemptorystów pw. Matki Bożej Królowej Polski.
       Parafia zajęła kościół baptystów w 1945 r., ponieważ dawny kościół katolicki św. Mikołaja był po wojnie zburzony i wierni nie mieli się gdzie modlić. Świątynia przy Robotniczej wyróżniała się piękną architekturą, ale z biegiem lat okazała się za mała na potrzeby wiernych. W marcu 1977 r. Kościół otrzymał pozwolenie na budowę w tym miejscu klasztoru redemptorystów, a w 1981 roku – na rozbudowę kościoła. Dotychczasowy budynek został rozebrany, a w jego miejsce powstała istniejąca do dzisiaj świątynia, która została poświęcona 18 grudnia 1988 r.
       Sam kościół został wybudowany według projektu Adama Szymańskiego ze Szczecina, we wnętrzu posiada siedem ołtarzy będących dziełem elbląskiego plastyka i malarza Zygmunta Stanisława Tadrowskiego. Posiada też 60-głosowe organy elektronowe produkcji holenderskiej. W październiku 2013 r. przy kościele ustanowiono sanktuarium pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
      

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Ruscy jak Ruscy, czego w 45-tym nie zdążyli - następnym razem rozp...lą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Boloztaczką(2015-04-26)
 • Gimnazium nr 9,nie 7 :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  KarolinaElblag(2015-04-26)
 • Panie WyKa dawno Pan nie byłeś w tym kościele. Organów już dawno nie ma, a ołtarzy jest 5 (4 w górnym i jeden w dolnym)
 • Kościół przy robotniczej budowany w latach 80 - tych, gdy trudno bylo nawet o cement, a tu bez umieru, tony cementu i setki metrów blachy miedzianej, więcej skromności.
 • Jak nie ma jak są . Organy Johannus bodajże 60-glosowe 3 manuałowe :)
 • Organy Johannus Swellinck :))
 • Jak można było rozebrać piękny zabytkowy kościół i postawić w jego miejsce takie szkaradztwo??? Taki Mordor.
 • Na zdjęciu jest kościół nie z Robotniczej, ale z dawnej Świętojańskiej obecnie 3- Maja, nieistniejący po 1945.
 • Na Robotniczej był bardzo podobny i piękny. Czego Armia Czerwona nie rozwaliła, dokończyli o. o. Redemptoryści. .. a mógł stać bo był w dobrym stanie i te balkony na które można było wchodzić. ..
 • proszę zmienić pierwsze zdjęcie - to zbór z obecnej ulicy 3 maja a nie z robotniczej!!! przewodnik a takie błędy strzela nie mówiąc o tekście. .. przecież jest kilka zdjęć starego kościoła a pan karol powinien go bardzo dobrze pamiętać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  zbulwersowany(2015-04-26)
 • Phi, organy elektronowe. .. też mi coś. W takim kościele powinny być PRAWDZIE ORGANY - piszczałkowe. Z poprzedniego kościoła robotnicy je wynieśli widłami. A był to instrument zbudowany tutaj, w Elblągu przez firmę Eduarda Witteka. Instrument można było wykorzystać w prezbiterium, kaplicy, a nawet wykorzystać piszczałki jako 1/5 do zbudowania organów 5 razy większych,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  VoxHumana8'(2015-04-26)
 • obecny kościół przy Robotniczej, czyli betonowy bunkier pokazuje nieudolność architekta, ktory kościół ten zaprojektował i rozrzutność wladz kościelnych nie liczących się z nakladami w tamtych trudnych czasach. ., Autorka kilku zrealizowanych projektów kościołów przez wiele lat byla Kierownikiem Wydziału Architektury Urzedu Miejskiego w Elblągu. mam nadzieję, ze po boomie w latach 80/90- tych na budownictwo sakralne wyjątkowo udany projekt koscioła św. Floriana przy ul Wyżynnej będzie ostatnim nowym kościolem, bo więcej potrzeb nie ma z uwagi na malejącą liczbę wiernych.
Reklama