UWAGA!

Historia okolic Elbląga: Od Siedliska do Dąbkowa (odc. 176)

 
Elbląg, Tak przed wojną wyglądała wieś Dąbkowo
Tak przed wojną wyglądała wieś Dąbkowo

Kontynuujemy naszą wędrówkę po gminie Godkowo. Dzisiaj Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK, opowiada o ciekawostkach związanych z miejscowościami Siedlisko, Karwity i Dąbkowo.

Siedlisko
      
Po raz pierwszy źródła pisane wspominają o Siedlisku w 1560 r., wieś była wtedy własnością Ecke von Repppichaua, pod koniec tego stulecia stała się własnością rodu von Perbant. W 1760 r. pojawił się nowy właściciel z rodu von Dönhoff.
       Musiał tu istnieć młyn, bo zapiski z 1939 r. wspominają o remoncie śluzy i mostku przy młynie mającym należeć do Maxa Reocha, był on też posiadaczem tartaku.
       Armia Czerwona dwukrotnie zajmowała wieś, po raz pierwszy 24 stycznia 1945 r., ale wyparta przez oddziały niemieckie drugi raz zajęła ją na początku lutego. Na jesieni 1945 r. pojawili się we wsi pierwsi polscy osadnicy.
       Do obiektów zabytkowych zalicza się stary młyn usytuowany w pobliżu wsi, oraz budynek dawnej leśniczówki w pobliskim lasku.
       Dawna nazwa używana do 1945 r. Einhöfen została zastąpiona przez polskich osadników mianem Lipno, aby w 1948 r. przyjąć obecne miano.
      
       Karwity
      
Jest to dawna wieś, dziś będąca już wspomnieniem, założona na terenie dawnej osady pruskiej, po aneksji krzyżackiej nadal miała charakter pruski. W źródłach pisanych po raz pierwszy wymieniono ją na początku XV wieku. 17 października 1514 r. Albrecht Hohenzollern zapisał wieś Piotrowi zu Dohna.
       W okresie wojen napoleońskich 1807-1812 stacjonujący tu żołnierze Napoleona kontrybucjami znacznie osłabili ekonomicznie miejscowość.
       Po I wojnie światowej w miejscowości działała gospoda, był kowal, dekarz, cieśla i krawiec, działała też jednoklasowa szkoła.

  Elbląg, Widoki z przedwojennego Dąbkowa
Widoki z przedwojennego Dąbkowa


       Styczeń 1945 r. to ciężkie walki w okolicy. Latem tegoż roku zjawiają się pierwsi polscy osadnicy. Zabudowania, które ocalały po wojnie, zostały włączone do Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej w Słobitach. Do lat 70. XX w. wieś wyludniono, a zabudowania rozebrano. Do dzisiaj można obejrzeć ślady po dawnym cmentarzu ewangelickim z polowy XIX stulecia, drewniany krzyż i ślady piwnic oraz sadów.
       Pierwsza nazwa miejscowości to Kirwiten, następnie Karwitten, Carwitten, a po 1945 nazwę spolszczono.
      
       Dąbkowo
      
To wieś niewielkich rozmiarów, w 1910 r. liczyła zaledwie 64 mieszkańców. Niewiele wiadomo o jej historii. Przynależała do dóbr w Gładyszach (Schlodien). W latach 80. XVIII w. były to dobra szlacheckie, na terenie których istniał kościół. Obecną nazwę otrzymała po 1945 r., do tego czasu określano ją jako Schönaich, przedtem określana też jako Debern, a także Döbern.
      

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama