UWAGA!

Hodowla jedwabników

Nad nowymi metodami hodowli jedwabników pracuje Stacja Doświadczalna w Elblągu, informował Głos Wybrzeża z 16 sierpnia 1954 r.

W elbląskiej Stacji Doświadczalnej Instytutu Naukowego Jedwabiu Naturalnego „sezon” w pełni. Znany i ceniony pionier hodowli jedwabników w Elblągu ob. Jan Królikowski oprowadza nas po stacji zaznamiając z niezmierną ciekawą jej pracą.
     Stacja prowadzi bowiem doświadczenia nie tylko nad nowymi metodami hodowli jedwabnika morwowego, ale po raz pierwszy w Elblągu podjęła próbę wyhodowania jedwabnika-dębowca.
     Stoimy właśnie przed dużym regałem. Na tle gałęzi dębowych widnieją dużego rozmiaru, zielone gąsienice dębowca.
     Niemniej żarłoczne od znajdujących się obok gąsienic jedwabnika morwowego.
     - Dębowce – wyjaśnia ob. Królikowski – mogą poważnie przyczynić się do zwiększenia naszej bazy wartościowego surowca włókienniczego, jakim jest jedwab naturalny. Ponadto – dodaje ob. Królikowski – istnieje możliwość hodowli dębowca na wolnym powietrzu, co stwarza nowe warunki a wykorzystania lasów dębowych do hodowli.
     Elbląg w tej chwili jest najważniejszym dostawcą jedwabiu dla fabryk krajowych – oświadcza ob. Królikowski – obecnie Elbląg posiada już 42 hodowców, z których większość rekrutuje się z robotników różnych zakładów pracy. Łącznie dostarczają oni 10 tysięcy litrów kokonów rocznie naszemu przemysłowi jedwabniczemu.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama