UWAGA!

Książka zdobywa załogę

Radiowęzeł zakładowy w „Zamechu”, w swoich programach często uwzględniał propagandę czytelnictwa książek przez ogłaszanie recenzji, pogadanek, informował Głos Wybrzeża z 17 czerwca 1954 r.

Biblioteka związkowa przy Zakładach Świerczewskiego w Elblągu istnieje od 1947 roku i od tego czasu z roku na rok stale się rozwija. W roku 1947 posiadała ona jedynie 80 książek, podczas gdy obecnie jej księgozbiór wynosi 4800 tomów. Wzrost ilości książek w bibliotece i praca aktywu kulturalnego spowodowały poważny rozwój czytelnictwa wśród robotników „Zamechu”. Podczas gdy w 1947 roku posiadała jedynie 15 stałych czytelników, to obecnie korzysta z niej systematycznie 1150 pracowników zakładów. Ilość punktów bibliotecznych wzrosła z jednego w 1952 r. do pięciu obecnie.
     Te osiągnięcia pozwoliły zorganizować radę czytelniczą, w skład której weszli robotnicy, technicy i pracownicy umysłowi. Z inicjatywy rady zorganizowano kilka wystaw książek, wiele wykresów i plansz, mówiących o rozwoju czytelnictwa. W pracy propagandowej wiele dopomógł radiowęzeł zakładowy, który w swoich programach często uwzględniał propagandę czytelnictwa książek przez ogłaszanie recenzji, pogadanek itp.
     Dużym osiągnięciem rady czytelniczej było zorganizowanie konkursu pod hasłem „książka uczy i pomaga w pracy”.
     W czasie trwania „Dni oświaty, książki i Prasy” w czytelni klubu fabrycznego i bezpośrednio w halach produkcyjnych zorganizowane są stoiska z książkami, których codziennie sprzedaje się około 100. Świadczy to, że książka stała się dla robotników „Zamechu” najlepszym przyjacielem.
     
oprac. Olaf B.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama