UWAGA!

Na wiecu pierwszomajowym w Elblągu

Już od samego rana w dniu 1 maja przez udekorowane czerwonymi i biało-czerwonymi flagami ulice – płynęły tłumy mieszkańców zmierzających w kierunku boiska przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie miał się odbyć wiec 1-majowy, informował Głos Elbląga z 2 maja 1957 r.

Uroczystości 1-majowe w Elblągu zapoczątkowało ognisko harcerskie zorganizowane dla całego społeczeństwa przez harcerzy Hufca Elbląskiego. Pomimo złych warunków atmosferycznych na placu przy ul. Grunwaldzkiej zebrało się około 2 tysięcy mieszkańców miasta. „Płonie ognisko i szumią knieje”… - niosła się pieśń harcerska. Pokazy, piosenki, płonące ognisko z tysiącem bijących w niebo iskier – i na zakończenie niespodzianka. Piękne czerwone, żółte, zielone rakiety, oświetlające ognisko i zebranych, zakończyły otwarcie uroczystości 1-majowej.
     
     xxx
     
     Już od samego rana w dniu 1 maja przez udekorowane czerwonymi i biało-czerwonymi flagami ulice – płynęły tłumy mieszkańców zmierzających w kierunku boiska przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie miał się odbyć wiec 1-majowy.
     Zwartymi szeregami ze sztandarami szli pracownicy „Zamechu”, browaru, elektrowni i innych miejscowych zakładów pracy. Poprzedzane biciem werbli i donośnym dźwiękiem fanfar szły zielonoszare szeregi harcerskie. Barwne kostiumy zespołów artystycznych przeplatały się z białymi fartuchami pracownic służby zdrowia. Ze wszystkich ulic miasta płynęły tłumy mieszkańców z rodzinami, z dziećmi.
     Huczne oklaski około 30 tysięcznego tłumu mieszkańców powitały przemówienie I sekretarza Elbląskiego Komitetu PZPR – tow. Stanisława Grzywny. W imieniu SD przemawiał Alfred Sierny, ZSL reprezentował na mównicy Bolesław Leszkowski.
     Liczne imprezy sportowe oraz trwające do późnych godzin zabawy ludowe zakończyły obchód święta 1 Maja w robotniczym Elblągu.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama