UWAGA!

O przyszłość Elbląga

Plan przestrzenny niewiele mówi o budowie portu. Problem ten odłożony został właściwie do rozstrzygnięcia następnemu pokoleniu, informował Elbląski Głos Wybrzeża z 18 lipca 1956 r.

Nie trzeba konkursu czy ankiety, aby się dowiedzieć, że z całej problematyki miejskiej w Elblągu, odbudowa miasta stanowi główne zainteresowanie mieszkańców.
     Problem ten jest bardzo palący, gdyż już dziś wiadomo, że ilość mieszkańców w ciągu 15 lat wzrośnie o 30 tys. osób, a już teraz proces zabudowy nie nadąża za przyrostem ludności w mieście.
     Sprawa budownictwa jest więc sprawą „otwartą”, mimo istnienia planu przestrzennego zabudowy miasta.
     Wiele problemów związanych z budownictwem jest dotychczas nie rozwiązanych, a m. in. odbudowa Starego Miasta i historycznych zabytków. Plan przestrzenny kwituje ten problem milczeniem.
     Plan też niewiele mówi o budowie portu. Problem ten odłożony został właściwie do rozstrzygnięcia następnemu pokoleniu. A tymczasem odłożenie tej sprawy do teczki „nieznanej przyszłości” równa się przekreśleniu linii rozwojowej miasta. Weźmy bowiem pod uwagę, choćby ten tylko fakt, że już teraz rozbudowa żeglugi śródlądowej jest sprawą palącą. Ma ona również uzasadnienie ekonomiczne w ilości i położeniu zakładów przemysłowych przy bogatej sieci wodnej, łączącej Elbląg z resztą kraju i tym samym w możliwości obniżenia kosztów transportu.
     Stara to prawda, że gospodarz miasta powinien w pierwszej kolejności decydować o mieście. Tym gospodarzem jest ogół mieszkańców i reprezentanci – Miejska Rada Narodowa.
     Dlatego też plan przestrzennej zabudowy miasta nie powinien być „chowany pod sukno” przed ogółem mieszkańców.
     Była co prawda nieśmiała próba dyskusji na d planem zorganizowania przez miejscowy NOT. Ale – bądźmy szczerzy – próba ta spaliła na panewce. Zdecydowały o tym dwie przyczyny. Nie liczne głosy aktywu w dyskusji nad planem i brak przedstawicieli Prezydium MRN, co utrudniało na naradzie przeniesienie wniosków, jakie wysunięto na dyskusji.
     Wydaje się nam, że próbę tę należy ponowić. Z inicjatywą powinno wystąpić Prezydium MRN w Elblągu. Dyskusja polityczna nad planem jest bowiem koniecznością.
     Jesteśmy w okresie, w którym zapadają ważne decyzje w całym kraju. Do nich należy również dalszy rozwój Elbląga. To chyba wystarczy, aby uzasadnić nasz wniosek.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • "Stara to prawda, że gospodarz miasta powinien w pierwszej kolejności decydować o mieście" - 50 lat minelo i prezio tej prawdy nie umie przyswoic... ale wybierzcie go znowu, 12 lat stracone :/ jesli komus trzeba przykladu jak sie dba o miasto to zapraszam do lubawy, brodnicy a nawet wysmiewanych (za bezrobocie??) dobrego miasta czy lidzbarka warm.
 • Co ty bredzisz anonimie! Jedź sobie sam do Brodnicy i Lidzbarka Warmińskiego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lewicki(2006-07-19)
 • No ładnie, 50 lat mineło i nic się nie zmieniło. Teraz to można będzie tylko kajakiem dopłynąć do Elbląga. Mosty w Drewnicy i Rybinie skutecznie zablokowały drogi wodne. Historia lubi się powtażać. Gdańszczanie już kiedyś spalili nam port, to teraz jeszcze skuteczniej go zablokowali. Nie ma to jak republika kolesi która żądzi tym bałaganem. Ja już się tylko śmieję z tego wszystkiego. "Ciężkie zatrucie ołowiem" było by wskazane dla odpowiedzalnych za to. Jak by urzędnicy odpowiadali za swoje działania to może w tym debilnym kraju było by lepiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Inżynier(2006-07-19)
 • Lidzbark warm, Lubawe, czy Brodnice do Elblaga przyrownywac. No nie popadajmy w skrajnosci. Zachowajmy proporcje
 • A jakie jest bezrobocie w Lubawie? Nie zgadniesz anonimku. Dla ułatwienia podpowiedź: ok. 7 %. I tu widac jak na dłoni te proporcje...
 • Do Inżyniera: "Historia lubi się powtażać.....żądzi tym bałaganem." Gdzieś Ty studiował, sieroto! Pewnie następny zaoczny, wieczorowy itp. ćwierćinteligent półtechniczny ;-)
 • Stosawanie jako wyzcznika IQ, w tym przypadku - ortografie inzyniera-dyslektyka, swiadczy tylko o Twym niskim IQ - przesmiewco. Ogolnie - merytorycznie tekst calkiem niezly oparty na faktach. Ty widocznie go nie zrozumiales i skupiles sie jedynie na sferze analizy ortograficznej. Powroc wiec do zrodel, siegnij do literatury, zacznij od np. Elementarza. Byc moze podczas Twej edukacji wczesnoszkolnej popelniono jakis blad? Ppodstawa to czytanie ze zrozumieniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  INNY_inzynierek_politechniczny(2006-07-19)
Reklama