UWAGA!

Płyń z nami na Pasłęke

Okres urlopów i wakacji trwa w całej pełni. Ludzie opuszczają rozprażone mury miast i ciągną na tzw. łono natury. Zaroiło się wybrzeże morskie, gwarem tętni pojezierze kaszubskie i mazurskie, informował Dziennik Bałtycki z 12 sierpnia 1958 r.

Są nawet tacy, którzy z przekąsem twierdzą, że nie ma już żadnego zakątka, w którym można by spokojnie odpocząć – podobno wszędzie spotyka się turystów. Tym właśnie, którzy szukają ciszy, bezludnych tras, którzy kochają piękno dzikiego krajobrazu i chcą sami przecierać nieuczęszczane szlaki turystyczne – Gdański Klub Wodny proponuje: Jedźcie z nami na Pasłęke!
      Rzeka ta wypływa z jeziorka obok miejscowości Gryźliny na linii Warszawa-Olsztyn (obok Olsztynka) i przepływa przez jezioro Sorąg, a zawadzając o Isąg – dąży na północ, by za Braniewem wpaść do Zalewu Wiślanego tuż przy granicy radzieckiej.
     Niestety nie od samego źródła można płynąć Pasłęką. Liczne wykroty, zwalone pnie drzew, przepusty tworzą tak częste przeszkody, że spływ rozpocząć można dopiero od Koziej Góry, mając przed sobą ok. 160-kilometrowy, wspaniały, nieznany szlak wodny. I właśnie z tej miejscowości Gdański Klub Wodny organizuje spływ kajakowy w dniach od 15-22 bm. Mało, że organizuje – idzie naprzeciw każdemu, kto czuje w sobie żyłkę włóczęgi, kto marzy o turystyce wodnej. Klub wypożycza bowiem cały sprzęt wodniacki, posiadaczom składaków ułatwi ich transport samochodem, wydaje wczasowe skierowania indywidualne i zapewnia, niezapomniane wrażenia. Bo posłuchajcie: na jeziorze Morąg – siedlisko kormoranów, obok wsi Płoskinia – żeremia bobrów. Pasłęka raz wije się szybkim, górskim nurtem, raz rozlewa w 14-kilometrowy staw zalewający, zatopiony bór. Śliczna, różnorodna i prawie nieuczęszczana trasa.
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama