UWAGA!

Problem wodny

Elbląg – położony nad rzeką, w bezpośrednim sąsiedztwie Zalewu i Drużna, otoczony gęstą siecią kanałów, jeziorek i potoków – z dawien dawna ma poważne trudności z zaopatrzeniem w wodę, informował Dziennik Bałtycki z 4 sierpnia 1955 r.

Dziwne, ale prawdziwe: Elbląg – położony nad rzeką, w bezpośrednim sąsiedztwie Zalewu i Drużna, otoczony gęstą siecią kanałów, jeziorek i potoków – z dawien dawna ma poważne trudności z zaopatrzeniem w wodę. Nie tkwi w tym zresztą żaden paradoks. Chodzi przecież o wodę czystą i zdrową, w pełni i bez zastrzeżeń nadającą się do picia. A rzeka, kanały, jezioro...
     Raczej już źródła i strumienie. W ich stronę właśnie kierowali niegdyś swe nadzieje i... rurociągi średniowieczni elblążanie.
     Dziś – oryginalne, zabytkowe rurociągi jadą do muzeum gdzie budzą zrozumiałe zainteresowanie i zachwyt zwiedzających. Wszystkie te wodociągi miały wspólną cechę: wiodły do słynnej, znanej od 700 z górą lat, Kryształki, będącej głównym źródłem zaopatrzenia miasta w czystą, wspaniałą, istotnie – kryształową wodę. Czynna w dalszym ciągu Kryształka jest w tej chwili bardziej obiektem ekspozycyjnym niż użytkowym, a problem wody stanowi wciąż zagadnienie w gruncie rzeczy nie rozwiązane.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama