Środa, 15 sierpnia 1951r. Dziennik Bałtycki nr 218
Najmłodszą placówką produkcyjną w Elblągu jest Powiatowa Spółdzielnia Przemysłu Artystycznego i ludowego. Mimo swej krótkiej egzystencji rozwija się tak pomyślnie, że zobowiązała się wykonać roczny plan produkcji do dnia 30 listopada 51r. Plan lipcowy spółdzielnia wykonała w 125 pro. Czynne są obecnie dwa działy. Pierwszy to dział usług plastycznych, który wykonuje m. In. medaliony gipsowe Lenina, Stalina oraz godła ZSRR i Polski.
Do wyrobów tego działu należą gipsowe litery, z których można sporządzać aktualne hasła. Osobną dziedziną tego działu są plakaty i dekoracje.
Drugi dział, prowadzony systemem chałupniczym, to galanteria skórzana. Są tu najrozmaitszego rodzaju, koloru i wielkości guziki skórzane, paski, portmonetki, kwiaty skórzane, wszystko wykonane ze smakiem. Przystępne ceny pozwoliłyby każdemu na kupno ładnego drobiazgu. Niestety spółdzielnia nie posiada sklepu. Ekspozytura w Gdyni, która zastrzega sobie prowadzenie sklepu, nie zrobiła nic w tym kierunku, hamując w ten sposób poczynania spółdzielni. Wymownym tego przykładem jest z niewyjaśnionego powodu nieczynny do dziś, kiosk w Krynicy Morskiej. Otwarcie sklepu w Elblągu i jego letniej filii, kiosku w Krynicy Morskiej, wypełniłyby dotkliwą lukę w handlu galanterią skórzaną i artystycznymi drobiazgami, jaką odczuwamy szczególnie w okresie letnim, oraz przyczyniłoby się do dalszego rozwoju spółdzielni.
oprac. Olaf B.