UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z pożyczonych państwu pieniędzy

Piątek, 22 czerwca 1951 r. Głos Wybrzeża nr 170

Wybudujemy nowe fabryki, mieszkania, szkoły i szpitale.
     Uchwała rządu o rozpisaniu Narodowej Pożyczki Rozwoju Sił Polski spotkała się z pełnym zrozumieniem i uznaniem elbląskiej klasy robotniczej. Wywołała ona żywy oddźwięk wśród załóg wszystkich zakładów pracy. Natychmiast po przemówieniu radiowym premiera tow. J. Cyrankiewicza, robotnicy nocnych zmian podejmowali rezolucje i deklaracje o powszechnym udziale w subskrypcji ogłoszonej pożyczki.
     W Zakładach Mechanicznych im. Gen. Świerczewskiego przybrały 19 bm. odświętny wygląd. Hale i warsztaty zostały udekorowane transparentami i hasłami. Po wysłuchaniu na zebraniach krótkich przemówień i zapoznaniu się z warunkami subskrypcji Narodowej Pożyczki Rozwoju Sił Polski robotnicy i pracownicy przystąpili do podpisywania deklaracji pożyczkowych. Większa część załogi Zakładów Mechanicznych deklarowała zarobki od 14 do 22 dni.
     W Elbląskich Zakładach Odzieżowych.
     Załogi poszczególnych działów wypełniły listy subskrypcyjne w ciągu paru godzin.
     Maszynistka ob. Bolesława Płachta, mająca na utrzymaniu dwoje dzieci i starą matkę, zadeklarowała na pożyczkę 25 dni zarobku. Sprzątaczka Anna Radowiecka, posiadająca na utrzymaniu dwoje dzieci, zadeklarowała zarobek 10 dni.
     Niezwykle sprawnie przebiegła subskrypcja Narodowej Pożyczki Rozwoju Sił Polski w Stoczni Rzecznej. Robotnicy zgłosili się do podpisywania deklaracji 19 bm. natychmiast po przyjściu do pracy. Pierwszym z nich był racjonalizator, brygadzista, Julian Pietkiewicz, który zadeklarował 12 dni roboczych. 15-dniowy zarobek zadeklarowali: tow. Henryk Ostrowski, ob. Golasińska, tow. Antoni Wróblewski, tow. Kurzątkowski i wielu innych. Do godz. 10 dnia 19 bm. deklaracje podpisała cała załoga, pożyczając państwu łącznie sumę 25.630 zł.
     W Warmińskiej Fabryce Wyrobów Metalowych subskrypcja pożyczki rozpoczęła się, po zebraniu, w udekorowanej transparentami świetlicy fabrycznej. Załoga z entuzjazmem przyjęła dekret o rozpisaniu Narodowej Pożyczki Rozwoju Sił Polski. Robotnicy deklarowali swój udział w wysokości od 14 do 25 dni zarobkowych. 25 dni zadeklarowali: Czesława Skarżyńska i ZMP-owiec Leon Jedowski. Jako pierwsi podpisali deklaracje: elektryk Walerian Szymański i robotnik Józef Byczek, którzy przeznaczyli na pożyczkę zarobek 14 dni.
     Dotychczasowe osiągnięcia produkcyjne i gremialny udział w subskrypcji Pożyczki Narodowej świadczą o wielkim patriotyzmie ludności Elbląga i gorącej miłości ojczyzny.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama