UWAGA!

Zbiórka złomu

Młodzież w wieku szkolnym wskutek nie zorganizowania skupu złomu przez komitety rodzicielskie zajęła się zbiórką złomu indywidualnie i uzyskane pieniądze obraca nierzadko na papierosy, a nawet alkohol, informował Dziennik Bałtycki c 23 czerwca 1955 r.

Uchwała Rady Ministrów nr 151/55 z 26.II.1955 r. nadała organizacjom społecznym prawo nie tylko zbiórki, ale i skupu złomu stali, żeliwa i metali niezależnych oraz ich stopów.
     Organizacje społeczne na każdej tonie złomu stali i żeliwa, odstawionego do składnicy, zarabiają 240 zł, zaś na, każdym kg złomu metali niezależnych od 1 do 6 zł.
     Niestety, dotychczas, zbiórką złomu wykazały zainteresowanie w Elblągu nieliczne tylko organizacje, mianowicie szkoły podstawowe nr 2,5 i 10, szkoła metalowo-elektryczna, komitety blokowe nr 52, 63, 77 i 79, ZS Gwardia i 7 rad zakładowych, które swoje punkty skupu zarejestrowały w Wydziale Przemysłowym Prezydium MRN. Pozostałe szkoły i komitety blokowe nie okazały żadnego zainteresowania. Dlaczego? Czy wydział Oświaty i Wydział Organizacyjny Prezydium MRN nie dość poświęciły uwagi temu zagadnieniu?
     Uchwała podwyższyła prawie trzykrotnie ceny na złom metali niezależnych, to też młodzież w wieku szkolnym wskutek nie zorganizowania skupu złomu przez komitety rodzicielskie zajęła się zbiórką złomu indywidualnie i uzyskane pieniądze obraca nierzadko na papierosy, a nawet alkohol.
     Dlatego szkolne komitety i komitety blokowe winny niezwłocznie sprawę skupu i zbiórki ująć w porozumieniu z rodzicami w swoje ręce. Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży złomu do składnic, komitety winny organizować dla młodzieży rozrywki kulturalne, wycieczki itp., które by młodzieży za jej wysiłki nie tylko dały przyjemność, ale podniosły jej moralność zamiast obniżać.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • "mlodzierz...zajęła się zbiórką złomu indywidualnie i uzyskane pieniądze obraca nierzadko na papierosy, a nawet alkohol" Czyli obecnym zlomiarzom zapewne przypomnial sie okres dziecinstwa
Reklama