UWAGA!

13 : 12

Elbląg, Podczas czwartkowej (21 stycznia) sesji elbląscy radni przyjęli projekt budżetu miasta na rok 2010
Podczas czwartkowej (21 stycznia) sesji elbląscy radni przyjęli projekt budżetu miasta na rok 2010 (fot. Anna Dembińska)

Tylko lewica poparła prezydencki projekt budżetu Elbląga na 2010. Na dzisiejszej (21 stycznia) sesji Rady Miejskiej budżet przyjęto 13 głosami za przy 12 przeciw. Rekordowy, historyczny – zachwala swój projekt prezydent Henryk Słonina i jeśli chodzi o liczby, ma rację. Budżet Elbląga jest największy w całym 20-leciu elbląskiego samorządu, po raz pierwszy przekroczył magiczną barierę 500 mln zł. Jednak jest to budżet bardzo trudny do realizacji.

Dzisiejsza sesja Rady Miejskiej opóźniła się o godzinę, bo w ostatniej chwili wprowadzano do budżetu poprawki. W kuluarach plotkowano, że od nich lewica uzależnia poparcie budżetu, ale zarówno prezydent Henryk Słonina, jak i szef klubu radnych SLD Marek Gliszczyński stanowczo temu zaprzeczyli i raczej należy im wierzyć.
       Gdy już doszło do głosowania nad prezydenckim budżetem, przebiegło ono sprawnie i spokojnie. 13 radnych poparło projekt (radni SLD i Dobrego Samorządu), 12 było przeciw (radni PO i PiS).
      
       2010
       Budżet Elbląga na 2010 rok po stronie dochodów wynosi niemal 546 mln zł, z tego 217,9 mln zł stanowią dochody własne gminy, 124 mln zł – subwencja ogólna z budżetu państwa, 67,3 mln zł – dotacje i 136,8 mln zł – środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej.
       Wydatki budżetu ustalono na 563,4 mln zł, z tego 198,6 mln zł stanowią wydatki inwestycyjne. Deficyt budżetowy ma wynieść 17,4 mln zł i w całości zostanie pokryty z kredytów.
       Dopuszcza się też finansowanie przejściowego deficytu budżetu poprzez kredyty i pożyczki do wysokości 46 mln zł, w tym 40 mln zł na działania finansowane ze środków z budżetu UE i 6 mln zł – deficyt występujący w trakcie roku budżetowego. Prezydent może też zaciągać kredyty do wysokości 7,6 mln zł na spłatę wcześniej zaciągniętych pożyczek i kredytów.
       W budżecie tworzy się rezerwy – ogólną w wysokości 565 tys. zł i celową w wysokości 3,8 mln zł z przeznaczeniem na: studia wykonalności (95 tys. zł), zakup pomocy dydaktycznych (300 tys. zł), realizację zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego (300 tys. zł) i podwyżki płac dla sfery samorządowej (3,1 mln zł).
      
       2010/2009
      
W porównaniu z ubiegłorocznym budżetem (który był przeszacowany o 20 mln zł) dochody Elbląga mają wzrosnąć o 22 proc., z tego dochody bieżące (dotacje i subwencje) niemal nie wzrastają, ale o 55 proc. wzrastają dotacje na inwestycje (planuje się 9 mln zł) i o 44 proc. dochody ze sprzedaży mienia komunalnego (plan – 17 mln zł). Najbardziej znaczącą zmianą jest jednak wzrost środków z Unii Europejskiej – o 238 proc.
       Największy udział w strukturze dochodów miasta mają dochody własne (z podatków lokalnych, PIT, CIT oraz majątku gminy), ale te niemal nie wzrastają (2009 – 215 mln zł, 2010 – 218 mln zł).
      
       Jest bezpiecznie?
      
Kiedy budżet miasta może nie zostać zrealizowany (do realizacji ubiegłorocznego, również okrzykniętego rekordowym, zabrakło 20 mln zł)? Wówczas, kiedy Unia Europejska nie przyzna miastu pieniędzy na wszystkie inwestycje, które są zaplanowane na 2010 rok – na znaczną część z nich są już podpisane umowy, ale część jest dopiero na etapie wniosków. Drugie niebezpieczeństwo to optymistyczne założenia dotyczące dochodów własnych, zwłaszcza sprzedaży mienia komunalnego i wysokości środków z podatku PIT i CIT. Wiadomo, że bezrobocie w Elblągu rośnie i nie ma sygnałów przemawiających za tym, że w 2010 roku będzie inaczej.
       Elbląg jest jednak w dobrej sytuacji finansowej i niezrealizowanie tego ambitnego budżetu nie powinno skutkować niczym strasznym.
       Deficyt budżetowy miasta na 2010 rok wynosi 17,4 mln zł, co stanowi tylko 3,2 proc. w stosunku do planowanych dochodów.
       Prognozowany dług na 31 grudnia 2010 r. to 108,3 mln zł (19,8 proc. planowanych dochodów), natomiast przy uwzględnieniu ustawowych wyłączeń zadłużenie Elbląga na koniec 2010 r. ma wynosić 61,6 mln zł (11,3 proc, w stosunku do planowanych dochodów). Maksymalny dopuszczalny prawem wskaźnik zadłużenia wynosi aż 60 proc.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Szanowni Państwo budżet, który nie przewiduje rozwoju portu -Zatoka Elbląska nie jest budżetem prorozwojowym. Granice portu patrz na stronie rafzen.pl Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2010-01-22)
 • same zaprzeczenia w tym tekście - wszystkie wskażniki mówią, że nie zostanie zrealizowany, ale nic to ważne, że ambitny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2010-01-22)
 • 12 gniewnych ludzi, czyli awanturnicza i rozbijacka działalność POPiS w pełnej krasie. Ten budżet ma szansę na realizację pod warunkiem że nieudacznicy nie dorwą się do władzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  JesusAlvaro(2010-01-22)
 • No to teraz wiemy, dla czego Elblag musi sie stać jedną wielka strefą parkowania. Kierowcy musza uratowac budżet.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rapaport_XXL(2010-01-22)
 • A kto łaskawco dał delegacje obecnym władzom do marnotrawienia i wyrzucania w błoto samorządowych pieniędzy - vi de pomniki ich działalności - port, Modrzewina, Zakłady Mięsne, dziwne inwestycje na Starówce oraz dziwne przebudowy komunikacyjne w centrum i wiele innych nietrafionych inwestycji? To ma być dobrze zarządzane miasto? Nasi piewcy socjalizmu i marnej gospodarki czerwoni i czarni są jak widzę w przypadku Elbląga, na podstawie zawartości urny jedyna alternatywą dla miasta a więc trynd dotychczasowy pauperyzacji mieszkańców i antyidustralizacji miasta pozostanie niezmienny. Ratuj się kto może przed tą piekielną machiną bezmyślności.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2010-01-22)
 • Całkiem niedawno zainwestowano wiele milionów w budowę Portu Morskiego Elbląg. Gdzie są wpływy z tej jakże popieranej przez elblążan inwestycji ? Czy ktoś mi odpowie ?
 • Hero: dobrze pamiętam jak parę lat temu politycy, dziennikarze i obywatele wyli że chcą portu w Elblągu, jakie było święte oburzenie że gdzieś tam krzywo most postawili i będzie port zablokowany:) No i proszę macie port jak chcieliście. Władza usłuchała głosu ludu wbrew ekonomicznemu rachunkowi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  JesusAlvaro(2010-01-22)
 • Pytanko do pana Jerzego Kulasa. Czy Zatoka Elbląska znajduje się na terenie powiatu miejskiego Elbląg (w którym władzę sprawuje pan prezydent Słonina) ????
 • POPIS jak zawsze przeciw!
 • czy ktoś mi powie jakim cudem można zapoznać się z poprawkami i jego ewentualnym oddziaływaniem na sytuację miasta w godzinę? Ten budżet nie powinien być ot tak przyjęty. To miasto to miasto władzy absolutnej prezydenta. Brawo prawica! szkoda że jest WAS za mało by coś zdziałać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  księgowy58(2010-01-22)
 • Precz z prawicą, która wszystko krytykuje i neguje osiągnięcia Elbląga!
 • A co ciebie łaskawco wyrwali z jakiejś akademii jednomajowej. Kto ma za ten wasz burdel sześćdziesiecioletni płacić? Społeczeństwo - chyba że wasze urnochody i ci którym wszystko jedno. Ale na tym koniec!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MiejscowyAborygen(2010-01-22)
Reklama