UWAGA!

Aby dogonić „starą Europę”

 Elbląg, Jednym z projektów dofinansowanych w ramach RPO Warmia i Mazury 2007- 2013 była odbudowa Ratusza Staromiejskiego
Jednym z projektów dofinansowanych w ramach RPO Warmia i Mazury 2007- 2013 była odbudowa Ratusza Staromiejskiego (fot. AD)

Bez nich nie byłoby Ratusza Staromiejskiego, odrestaurowanej willi przy ul. Warszawskiej, nowych hoteli, odnowionej Bramy Targowej czy VI i VII edycji Elbląskiego Święta Chleba. Fundusze unijne, bo o nich mowa, widoczne są w wielu dziedzinach zycia, w tym także w turystyce i kulturze, o czym m.in. mówiono podczas konferencji „Kursorem po mapie”.

We wczorajszej (20 grudnia) konferencji, która odbyła się w CSE Światowid udział wzięli m.in. Marszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego Jacek Protas, Bożena Wrzeszcz- Zwada, Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Rozwoju Regionalnego oraz Justyna Lis, zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej. Omawiano projekty, które udało się wprowadzić (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013), a także jak rysuje się perspektywa finansowa na lata 2014-2020 w dziedzinie kultury i turystyki.
       – Dzisiaj będziemy mówili o wsparciu dla kultury i turystyki, dwóch dziedzin gospodarki, które chcemy w naszym województwie rozwijać, wspierać. Ma to odzwierciedlenie w najważniejszym dokumencie strategicznym regionu, a mianowicie strategii rozwoju województwa warmińsko- mazurskiego, w dokumencie od którego wszystko się zaczyna. Jeżeli jakiekolwiek przedsięwzięcia, kierunki działania nie są tam zapisane nie możemy ich wspierać środkami publicznymi. Zapisy o bardzo dużej roli turystyki i kultury w rozwoju naszego regionu są bardzo jasne, wyraźne, są także skutecznie realizowane – mówił Marszałek Jacek Protas. – Do dnia dzisiejszego na rozwój turystyki tylko w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego podpisaliśmy umowę na prawie miliard dwieście trzydzieści milionów złotych, w tych ostatnich czterech latach. Tak wielka kwota została przeznaczona na rozwój bazy turystycznej, czyli wsparcie budowy hoteli, modernizacji czy budowy nowych restauracji, ścieżek rowerowych, różnego rodzaju obiektów typu amfiteatry, na wszelką infrastrukturę, która służy rozwojowi turystyki i rekreacji. Nie mówię tu o inwestycjach „okołoturystycznych”, takich, które sprzyjają rozwojowi tej gałęzi gospodarki, a które w tej rubryczce nie mieszczą. Nie wspominam również o innych programach takich jak Kapitał Ludzki czy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich lub o programie Rozwoju Polski Wschodniej, z którego na przykład realizujemy wielkie przedsięwzięcie, a mianowicie „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” zaczynające się na wałach przeciwpowodziowych w powiecie elbląskim, biegnących przez Elbląg, a kończących się w naszym województwie w gminie Dubeninki, gdzie łączą się ze ścieżką podlaską. To projekt angażujący 5 województw, łącznie 1200 km traktu rowerowego, w tym ponad 400 km w naszym województwie. Myślę, że nie muszę przekonywać, że rozwój turystyki jest dużą szansą, niemniej zawsze podkreślam, że nie chcemy tylko na tej gałęzi gospodarki się opierać.
       Jak podkreślał Marszałek również i kultura może być narzędziem do budowy potencjału gospodarczego regionu, gdyż wpisuje się w pewne działania związane z rozwojem turystyki czy innych gałęzi gospodarki.
       – Przekonujemy do tego Komisję Europejską, a jak wiadomo negocjujemy obecnie wsparcie dla Polski na lata 2014-2020. Istnieje problem, jeżeli chodzi o bezpośrednie wsparcie kultury, dlatego wplatamy przedsięwzięcia związane z kulturą do innych priorytetów, tak, aby niejako pośrednio te działania finansować, tak czasami trzeba robić – wyjaśniał Marszałek Protas. – Chciałbym powiedzieć, że w różnych gremiach pada wiele słów o tym, że na przykład samorządy nie doceniają roli kultury, są nastawione tylko na modernizację infrastruktury technicznej, że tej kultury się nie dostrzega. Tymczasem nigdy w okresie powojennym tak wiele nie inwestowało się również w obiekty kulturalne, jak w ostatnich pięciu latach i mówię to z całą powagą. Biorąc to pod uwagę, mówienie, że kulturę traktuje się po macoszemu to moim zdaniem albo słowa ludzi, którzy nie mają pojęcia o tym co się dzieje, albo tych, którzy są nastawieni negatywnie do władz publicznych. W samym województwie warmińsko- mazurskim, tylko i wyłącznie samorząd województwa, jego instytucje przeznaczyły na inwestycje w infrastrukturę kultury prawie 200 mln złotych, właściwie w ciągu ostatnich 4 lat. To naprawdę bardzo wiele ciekawych przedsięwzięć, nie tylko infrastrukturalnych, ale także inwestycji tzw. „miękkich” czyli różnego rodzaju działań angażujących w przedsięwzięcia kulturalne o wiele więcej osób niż do tej pory. Chciałbym również dodać, że sam samorząd województwa wydaje rocznie na bieżącą działalność kulturalną prawie 40 milionów złotych, na bieżące utrzymanie chociażby takich jednostek jak CSE Światowid czy Teatr im. Sewruka oraz wielu innych w naszym województwie.
       Tylko z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2012 realizowane jest blisko 1900 projektów, z czego około 3,3 miliarda złotych to dofinansowanie unijne, a wartość projektów to ponad 6,5 miliarda złotych. W Elblągu pieniądze pochodzącego z tego programu zostały przeznaczone m.in. na dofinansowanie rozwoju bazy noclegowo- gastronomicznej, planowanej na wiosnę 2013 r. odnowy stadionu sportowego przy ul. Agrykola, rewitalizacji Wyspy Spichrzów, odbudowy Ratusza Staromiejskiego, budowy Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Warszawskiej czy modernizacji Dużej Sceny w elbląskim Teatrze im. A. Sewruka.
       Poruszono również kwestię związaną z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej w dziedzinie kultury i turystyki na lata 2014-2020. Dokumentem, który wyznacza cele danego kraju jest Umowa Partnerstwa, która mówi o tym, jak kraj zamierza wykorzystywać środki unijne.
       – Założenia tej Umowy już powstały w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Dopiero ona precyzuje na nowo pewne zasady, które będą obowiązywać dla funduszy europejskich od 2014 roku – wyjaśniała Justyna Lis. – Prezentuje ona m.in. pierwszy katalog działań, które będą mogły być wspierane w ramach kolejnej perspektywy finansowej.
       Będą to m.in. takie działania jak: „wsparcie digitalizacji wspólnego dziedzictwa kulturowego i zapewnienie powszechnego otwartego dostępu do zasobów dziedzictwa”, „poprawa produktywności przedsiębiorstw, w szczególności małych, o największym potencjale wzrostu”, „rozwój działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw, w tym w obszarze turystyki”, „ochrona bioróżnorodności biologicznej oraz koncepcje zielonej infrastruktury i usług ekosystemowych”, „ochrona, promocja i rozwój dziedzictwa kulturowego o znaczeniu światowym i europejskim”, „realizacja działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego wynikająca z regionalnych i lokalnych strategii rozwoju, przyczyniająca się w istotny i określony sposób do dywersyfikacji lokalnej gospodarki” czy „podnoszenie jakości, dostępności podstawowych usług publicznych- zdrowie, kultura, edukacja, pomoc społeczna zgodnie ze zróżnicowaniami terytorialnymi”.
       – Dostrzegamy rolę turystyki i kultury w rozwoju społeczno- gospodarczym naszego regionu. Będziemy robić w najbliższym czasie wszystko, aby kontynuować ten proces, abyśmy czuli, że nie jesteśmy gorsi niż tzw. „stara Europa” – dodał Marszałek Jacek Protas.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • przecież to za czasów Słoniny pozyskano fundusze na ratusz staromiejski. A może mi sie to tylko wydaje. Kto pamięta jak było?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  chlebek(2012-12-21)
 • www.umelblag.pl
 • A może Redakcja sprawdzi dwie rzeczy - jaka jest skuteczność środków pozyskanych przez OWIES bo przez trzy lata jakoś efektów nie widać no i sprawdzić jak to było że kilkuosobowa grupa odtwórców historycznych przekonała Prezydenta że nie warto brać środków na Wyspę Spichrzów. .. .Coś ty śmierdzi moim zdaniem bo może należało zadać pytanie Mieszkańcom miasta a nie paru osobą i to na dokładkę jakby z importu. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2012-12-21)
 • Pragne przypomniec, ze w 1996r osobiscie przywiozlem ponad 300 stronicowe materialy pomocy Unii Europejskiej. W tych materialach byly wszystkie informacje o projektach wspieranych przez UE, dane kontaktowe i wysokosci funduszy. Materialy przekazalem za pokwitowaniem owczesnemu prezydentowi m. Elblag. W ten sposob na podstawie tych materialow owczesnie Elblag najlepiej w Polsce wykorzystywal wsparcia unijne. Bardzo to mnie na odleglosc cieszylo lecz mam wrazenie, ze jakos zapomniano o tym moim malym wkladzie dla Elblaga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  B. Golunski, Hamburg(2012-12-21)
 • Aby dogonić „ starą Europę” trzeba dać pracę za godziwe pieniądze dla ludzi
 • Urzędnicy zwykle zapominają i nie doceniają wkładu jakiegokolwiek i w cokolwiek ludzi czy firm z zewnątrz, więc się nie dziwię, że o Panu zapomniano !!!!! Całe dobro to ONI !
 • A całe zło to ci złośliwi obywatele. .. Jeszcze chcą żeby ich szanować i im pomagać a na nasze podróże, gabinety, samochody, podwyżki i 13 nie chcą pracować, lenie. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2012-12-21)
 • Dotacje i dofinansowanie unijne to jak kroplówka dla narkomana lub też wykańczalnia samorządów, inwestujmy nie ważne na co bo unia da. Co dziś mamy budowle jak za Gierka a długi, że nie spłacać będą nie nasze dzieci ale wnuki. Budować na miejsce kładek nad rzeką kolejne kładki tylko ładniejsze a Zatorze jak nie ma wiaduktu tak nie ma. Gdzie trasa szybkiego ruchu E-g - Gdańsk ale będzie dla kilkuset kibiców i działaczy nowy-stary stadion. Mamy piękny ala historyczny sfuszerowany Ratusz ale porządnego basenu brak. Tylko jak to zmienić? Zlikwidować partie polityczne? Wszystko prywatne?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  anarchista-patriota(2012-12-21)
 • mw prosze o rozwinięcie co sie kryje pod sformulowaniem - rozbudowa bazy hotelowo - gastronomicznej. Prosze również na przyszłość o pisanie w krótkich żałnierskich słowach o efektach unijnych dotacji, bardziej przystępnie. Mam także wrażenie, że zbyt lekką ręką wydajemy unijne pieniądze, zamiast wydawać je bardziej przemyslanie z większą rozwagą i 5 razy analizując pod względem ekonomicznym. Wiele inwestycji, jak Ratusz na Starówce, Modrzewina, Inkubator, hala na Grunwaldzkiej, wiele inwestycji drogowych robi się bez szcunku dla wydawanego pieniadza, bo Zachód daje i musimy szybko wydać. Poziom elbląskich decydentów niestety pozostawia ciagle wiele do życzenia i dlatego 120.000 miastu stale bliżej do 30.000 miasteczka, szkoda bo tu mieszkamy i chcielibyśmy, by bylo coraz ładniejsze, nowoczesniejsze i wygodniejsze do życia, by zabytki, których tak niewiele nie niszczały a dzieje się odwrotnie i stale musimy słusznie narzekać na błędne kosztowne decyzje władz.
 • Patrzeć na ręce i mówić samemu co mają robić i jak. Mamy neta i możemy to zrobić jako pierwsi w tym kraju. Ale tylko po referendum. To jak z ACTA na naszym podwórku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2012-12-21)
 • Osobiście uważam że zdecydowanie lepiej niż na "funduszach unijnych", wyszlibyśmy na utrzymaniu polskiej gospodarki, rolnictwa, miejsc pracy, rozwoju technologii i uwłaszczeniu obywateli. "Komunę" to jedną już mieliśmy tylko że ona była uczciwsza i w zasadzie dla wszystkich, teraz mamy "komunę" dla garstki uprzywilejowanych. Teraz mamy też niedożywione dzieci, bezdomnych, bezrobotnych, saksy, nierówność wobec prawa, totalne kumoterstwo, w jedzeniu sól drogową, rynek wewnętrzny kontrolowany przez obcych, Importujemy węgiel, cukier, masło, wpuszczamy od dzisiaj do Polski GMO. A te wasze zasrane "fundusze unijne" wciągają głównie unijne korporacje, a to przy budowie autostrad i stadionów które do sr. .. .nam były potrzebne, albo z okazji innych własnych inwestycji. UE daje zachodnim firmom ale mówi się że środki Polska dostaje (w domyśle Polacy) jest to parszywe kłamstwo. UE nas skorumpowała i okradła bo mieliśmy i mamy gó. .. .. władzę.
 • Wiwat wladza miasta. wiwat prezydent. .. .. nie chce mi sie nawet wciskac caps lock i alt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mery swiat(2012-12-22)
Reklama