UWAGA!

Amerykanie chcą kupić Alstom. Co to oznacza dla Elbląga?

 
Elbląg, Amerykanie chcą kupić Alstom. Co to oznacza dla Elbląga?
(fot. archiwum AD)

Amerykański koncern General Electric chce kupić za 11 miliardów euro część francuskiego koncernu Alstom. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, zmiany będą dotyczyć także elbląskiego oddziału Alstom, w którym pracuje obecnie ponad 1500 osób.

Informacje o propozycji General Electric pojawiły się niedawno w zachodniej prasie. Amerykański koncern jest zainteresowany przejęciem od Alstom tej części firmy, w której m.in. produkowane są turbiny. Oferta kupna leży na negocjacyjnym stole, Amerykanie czekają na odpowiedź Francuzów.
       Co ma z tym wspólnego Polska i Elbląg? Elbląski zakład jest częścią Alstom, to tutaj powstają turbiny do elektrowni na całym świecie, obecnie trwa realizacja projektów dla klientów z RPA, Indii i Filipin, a wkrótce ruszy m.in. produkcja urządzeń do mającej powstać w Opolu największej w Polsce elektrowni węglowej. Elbląski zakład serwisuje też wiele urządzeń na świecie, m.in. w Rosji, Serbii, Finlandii i w Polsce. Obecnie w Alstom w Elblągu pracują 1524 osoby. Czy mają powody do obaw w związku z planami przejęcia części koncernu przez Amerykanów? Tego od władz Alstom dowiedzieć się nie można. - Nie udzielamy dodatkowych komentarzy poza przesłanym oświadczeniem – poinformował nas Marek Gawroński, dyrektor ds. komunikacji Alstom w Polsce.
       W oświadczeniu napisano m.in. „Alstom otrzymał wiążącą ofertę General Electric (GE) obejmującą zakup należących do Alstom sektorów energetycznych: Thermal Power, Renewable Power oraz Grid, a także funkcji centralnych. Do końca czerwca Alstom będzie zaangażowany w formalny proces oceny tej oferty, jak również wszelkich innych ofert, które otrzyma w tym czasie.” Jak się okazuje, alternatywną propozycję przejęcia Alstom przedstawił również Siemens.
       General Electric działa w Polsce od 1992 roku, zatrudnia około 10 tysięcy osób, zajmuje się wieloma rodzajami działalności, w tym również energetyką. O tym, czy przejmie część francuskiego koncernu, zdecydują akcjonariusze Alstomu i francuski rząd. Ale już teraz Patrick Kron, prezes i dyrektor generalny Alstom, w swoim oświadczeniu napisał m.in. „Połączenie Alstom i GE w zakresie energetyki stworzy podmiot, który zapewni jeszcze lepsze usługi dla klientów. Proponowana transakcja pozwoli koncernowi Alstom skupić się na rozwijaniu działalności transportowej i wykorzystać możliwości na dynamicznym rynku transportu kolejowego”.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama