UWAGA!

Co dalej z budową tej kamienicy?

 Elbląg, Wizualizacja kamienicy (grafika inwestora)
Wizualizacja kamienicy (grafika inwestora)

Inwestor, który chce zabudować róg ul. Wigilijnej i Starego Rynku ponownie złożył wniosek do ratusza o zgodę na lokalizację tej inwestycji. Radni już raz dali zielone światło dla tego przedsięwzięcia, co się w tej kwestii w takim razie zmieniło?

Przypomnijmy, że w miejscu pozostałości po budowie kamienicy przy ul. Wigilijnej i Stary Rynek ma powstać 6-kondygnacyjny budynek. W sumie od 25 do 30 mieszkań o powierzchni od 39 do 62 m kw. z lokalami usługowymi na parterze. Inwestorem jest spółka Z&B Development z Sopotu, której prezesem jest Sławomir Bajczyk, znany w Elblągu broker ubezpieczeniowy.

W kwietniu 2020 roku Rada Miejska w Elblągu zgodziła się na lokalizację tej inwestycji na mocy tzw. ustawy lex deweloper, umożliwiającej procedury związane z budową mieszkań. Inwestor ma do 2023 roku czas na uzyskanie pozwolenia na budowę. Tymczasem na początku września spółka Z&B Development z Sopotu złożyła nowy wniosek w sprawie lokalizacji inwestycji, na co zwrócił nam uwagę jeden z Czytelników. Dlaczego tak się stało?

- Inwestor złożył ponownie wniosek z uwagi na przeoczenie w poprzednim wniosku działki ewidencyjnej, która okazała się niezbędna dla wykonania prawidłowego projektu budowlanego – informuje w odpowiedzi na nasze pytania Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Czy nowa procedura okaże się skuteczna, stwierdzić będzie można dopiero po przeanalizowaniu nowego wniosku i uzyskaniu wszelkich niezbędnych uzgodnień i opinii.

Jak wyjaśnia urzędnik, procedura ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej pozwala na podjęcie nieokreślonej liczby uchwał na danych terenie, jeśli taka będzie wola władz miasta.

- Uchwała traci ważność po trzech latach od podjęcia, jeśli na jej podstawie nie zostanie udzielone pozwolenie na budowę – dodaje Łukasz Mierzejewski.

Przypomnijmy, że przy okazji pierwszego wniosku inwestora w tej sprawie uwagi do projektu kamienicy wniósł m.in. Jacek Bocheński, przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistycznej w Elblągu.

- W stosunku do przedstawionego pierwszego projektu na terenie narożnika ulic Stary Rynek i Wigilijna obecny projekt ma stanowić element kompromisu, w którym autor starał się zbliżyć do zasad ustalonych dla Starego Miasta przez służby konserwatorskie w latach 80. Jednak w przedstawionej koncepcji zabudowy budynek nadal się czyta jako sześciokondygnacyjny o jednakowej wysokości. Wskazane byłoby zróżnicowanie wysokości poszczególnych segmentów oraz wprowadzenie dachów wysokich zamiast symbolicznych szczytów dachowych – napisał w swojej opinii Jacek Bocheński, uznając że w tym przypadku nie trzeba stosować przepisów ustawy lex deweloper.

Z kolei Zarząd Dróg warunkował realizację inwestycji od zapewnienia dojazdu do ul. Wigilijnej poprzez sąsiednie działki, po uzgodnieniu z ich właścicielami i zarządcami. Uwag do projektu nie miał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Inwestor po tych opiniach skorygował projekt, zapewnił m.in. dojazd ustanawiając służebność gruntową i miejsce na pojemniki na odpady.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dlaczego znowu tną drzewa okilice slonecznej/ nowowiejskiej????
 • Dłużyzna proszę Pana, nic się nie dzieje i kto za to płaci, Pan, Pani, Państwo płacicie. Wstaję i wychodzę z kina.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  5
  NadszyszkownikKilkujadek(2021-12-08)
 • Super, że ktoś chce zagospodarować paskudnie wyglądającą trwającą od 20 lat budowę - ale miasto ma sporo racji. Nie można upychać najzwyklejszych bloków - klocków na Starówce. Liczę, że inwestor się dostosuje i przygotuje "ładniejszy"projekt.
 • @Marcepanik - Nie od 20,a od 30.
 • ponoć Pan Obsrajtek ma tu budować kolejny już specjalny pałac kamienicę gdzie dziad żoliborski spędzi noc po odsłonięciu przekopu.
 • Budować raz jeszcze budować! Serce rośnie na widok rozbudowy Elbląga!
 • No i znowu reklama i chęci dźwignia handlu, a prosta rzecz trwa wieki. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  5
  Kat_Na_Idiotów(2021-12-08)
 • Co trzeba mieć w głowie, żeby nawet w newsa o kamienicy wpleść politykę?
 • A co na to pan "najbardziej pracowity"radny Balbuza przewodniczący ds gospodarczych?
 • Dłużyzna proszę Pana, nic się nie dzieje i kto za to płaci, Pan, Pani, Państwo płacicie. Wstaję i wychodzę z kina - Popieram, w Elblągu wszystko dzieje się tak długo jakbyśmy żyli tu 200 lat.
 • RobertKoliński Zaraz, jak, co ten rzecznik Mierzejewski Łukasz opowiada? Przecież jeżeli uchwała RM została podjęta bez wymaganej dokumentacji, tu: "przeoczenie w poprzednim wniosku działki ewidencyjnej, która okazała się niezbędna dla wykonania prawidłowego projektu budowlanego"tzn. że jest obarczona wadą prawną i sąd/organ nadzorujący powinien ją unieważnić, tak czy nie? Pomijam tu już moralnie słuszny a społecznie i rozumowo uzasadniony postulat (m. in. mój:), aby każdego patodewelopera-wyzyskiwacza składającego wnioski w trybie wymuszenia, czyli na podst. bandyckiej tzw. Lex Deweloper, spuszczać na "dzień dobry"na tzw. społeczne drzewo, czyli do ratuszowego kosza. Jak to się nam rozbisurmaniły patodewelopery i oligarchia, spójrzcie Towarzyszki i Towarzysze - jak dziadowskie bicze! #PodatekProgresywny, #PodatekMajątkowy, #PodatekKapitałowy, #CITbidena, #jachtowe. .. #domiar!:)🚩 Hashtagi: #TaxTheRich, #roszczeniowcy, #RasaPanow, #oligarchia
 • radni nieporadni, wróbelek 8 tyś podwyżki dostał. .. .dalej głosujcie na otyłego wróbelka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  11
  gtegtrbtfb(2021-12-08)
Reklama