UWAGA!

Czasu jest coraz mniej (śladem publikacji)

 
Elbląg, Czasu jest coraz mniej (śladem publikacji)
(fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Po naszej publikacji z 25 czerwca, dotyczącej m.in. negocjacji w sprawie nowej umowy na dostawę ciepła dla mieszkańców Elbląga, otrzymaliśmy pismo od Adama Kasprzaka, rzecznika prasowego Grupy Energa.

Nieprawdą jest, że Energa Kogeneracja postawiła miasto „pod ścianą”, ponieważ już od 2012 roku informowała władze Elbląga i Zarząd EPEC o swoich zamierzeniach inwestycyjnych. Władze miasta miały wystarczająco dużo czasu na przeanalizowanie różnych możliwości dostaw ciepła dla Elbląga, a przedłużanie decyzji o podpisaniu Umowy wieloletniej ze strony włodarzy niekorzystanie wpływa na termin realizacji inwestycji związanej z dostosowaniem urządzeń wytwórczych do wymogów środowiskowych, co w konsekwencji może spowodować wzrost kosztów inwestycyjnych.
       Należy podkreślić, że to właśnie władze miasta stawiają spółkę Energa Kogeneracja „pod ścianą”, zlecając w ostatnim czasie kolejne koncepcje uciepłowienia miasta Elbląga, z których nie wynikają żadne konkretne działania na rzecz mieszkańców. Rozumiemy to, ale takie działania w naszej ocenie należało przeprowadzić dużo wcześniej. Dzisiaj można stwierdzić, że dostawy ciepła dla Elbląga po 30.06.2020 roku są poważnie zagrożone.
      
       Jakie rzeczywiście były warunki negocjacyjne?
      
Owszem, chcemy mieć gwarancję, że miasto nie wybuduje kolejnego źródła ciepła takiego jak Ciepłownia przy ul. Dojazdowej, której praca powoduje zmniejszoną ilość produkowanego ciepła w źródle EKO, co przekłada się na wzrost jednostkowego kosztu wytworzenia ciepła, a tym samym wzrost cen ciepła dla mieszkańców Elbląga.
       Ponadto należy nadmienić, że nigdzie w zapisach projektu negocjowanej Umowy nie ma obowiązku odbierania przez cały okres obowiązywania umowy takiej samej jak obecnie ilości ciepła. Doskonale rozumiemy, że zaopatrzenie w ciepło może zmieniać się w czasie, dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom władz miasta, takich zapisów do powyższej umowy nie wprowadzaliśmy.
      
       Cena przesyłu a cena wytwarzania ciepła.
      
Jeżeli poruszamy kwestie wysokich cen ciepła w Elblągu w porównaniu do innych systemów ciepłowniczych, należy nadmienić, iż cena przesyłu ciepła, na którą Prezydent ma wpływ, z uwagi na fakt, że jest właścicielem spółki EPEC, jest znacznie wyższa niż cena przesyłu w innych systemach ciepłowniczych w kraju. Zatem porównując koszty wytwarzanego przez EKO ciepła z innymi systemami ciepłowniczymi w Polsce wypadamy dużo korzystniej.
       Jednocześnie po raz kolejny zwracamy uwagę, że kształtowanie cen ciepła nie odbywa się w oparciu o model kosztowy, jak twierdzi Prezydent. Cena ciepła stosowana przez Energę Kogenerację jest bezpośrednio skorelowana ze średnią ceną ciepła w Polsce z roku poprzedniego i nie wynika bezpośrednio z kosztów spółki. Stwierdzenie, iż podwyżki cen ciepła dokonane przez Energę Kogenerację w ostatnich latach „nie wynikały z obiektywnych uwarunkowań”, wprowadza elblążan w błąd. Należy nadmienić, iż na cenę wytwarzania ciepła w dużym stopniu mają wpływ niezależne od spółki czynniki kosztowe, natomiast w przypadku przesyłu udział tych czynników jest dużo mniejszy.
      
       Negocjacje trwają?
      
Jeżeli Pan Prezydent twierdzi, że negocjacje dalej są prowadzone, to jak należy rozumieć podjęcie przez Prezydenta Elbląga Uchwały o nie wyrażeniu zgody na zawarcie wieloletniej umowy na dostawę ciepła oraz pismo EPEC z kwietnia br. o odstąpieniu od prowadzenia dalszych negocjacji?
       Znów straciliśmy kilka miesięcy. Czy Prezydentowi Elbląga rzeczywiście chodzi o to, żeby Energa Kogeneracja nie zdążyła w terminie ze swoją inwestycją?
      
Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Energa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • panie żochowski, w piekle będzie się pan smażył, a że do kościoła pan nie zachodzi, to będzie pan się smażył wiecznie.
 • a ja się pytam jakie zadanie ma w tej kwestii nowy prezes w epecu? jaką on ma tam misje panie prezydencie ? bo narazie to tam tylko zabawa trwa. jakieś jaja pan sobie z mieszkańców robi? ile jeszcze będziecie nas dyma. za nasze pieniądze?był mądry prezes to przeszkadzał. kolesi to w swojej prywatnej firmie zatrudniaj za swoje. 12 koła miesięcznie i człowiek widmo. ZAPOMNIJ O KOLEJNEJ KADENCJI.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  pawełm(2018-06-28)
 • podniesie się cenę o 5 groszy a Naród i tak udźwignie
 • Jak nic widać, że jest to konflikt polityczny między PIS a reszta. .. .świata.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Fan_Gargamela(2018-06-29)
 • Kiedyś ten parking pękał w szwach. Teraz jak widać garstka niedobitków została.
 • a pan żochowski w EC już zatrudnia swoich kolesi w randze dyrektorów i kierownika- PIS działa i podnosi koszty pracy w EC
 • Nie podnosi, bo w miejsce dyrektorów zwalnia wieloletnich pracowników. Bilans musi wyjść na zero więc pewnie 3 może 4 ludzi za jednego dyrektora.
 • trzeba być uczciwym człowiekiem, bo jak to w bajkach już małe dzieci uczą, zło zawsze przegrywa. żochowski będzie z tego rozliczony, nawet jeżeli teraz się nam śmieje w twarz, to wcześniej czy później kara go nie ominie.
 • @Czwarty.komin. - Po tym parkingu właśnie widać, że proste cięcie kosztów w EC już się kończy. Na początku lat 90-tych pracowało tam ponad 400 osób, teraz poniżej 200.A jest to zakład pracujący 24/7.I to jest odpowiedź na pytanie dlaczego ciepło może być tańsze po zamknięciu ciepłowni na Dojazdowej. Po prostu koszty stałe są jakie są. Jeżeli rozłożą się na większa ilość wyprodukowanego ciepła, to ciepło będzie tańsze. Prosta matematyka.
Reklama