UWAGA!

Czym zajmował się Euroregion Bałtyk

 Elbląg, Na żółto oznaczone regiony, które należą do Euroregionu Bałtyk (graf. Euroregion Bałtyk)
Na żółto oznaczone regiony, które należą do Euroregionu Bałtyk (graf. Euroregion Bałtyk)

Zrzesza 41 samorządów w Polsce, istnieje od 27 lat, a w ostatniej kadencji samorządu zrealizowało międzynarodowe projekty na łączną kwotę 26 milionów euro. Mowa o Stowarzyszeniu Gmin RP Euroregionu Bałtyk, które we wtorek podsumowało działalność za ostatnie ponad pięć lat.

Stowarzyszenie Gmin RP Euroregionu Bałtyk od lat ma swoją siedzibę w Elblągu, w Ratuszu Staromiejskim. Powstało za prezydentury Witolda Gintowt-Dziewałtowskiego, by integrować samorządy w obliczu europejskiej integracji. Obecnie należy do niego 41 gmin z województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (w tym Elbląg, każda gmina ma w Euroregionie swojego przedstawiciela), które realizują różnego rodzaju międzynarodowe projekty z samorządami i organizacjami z takich krajów jak Szwecja, Dania czy Litwa. Do czasu agresji Rosji na Ukrainę w Euroregionie działały także miasta obwodu królewieckiego, ale zostały z niego wykluczone.

- W kadencji 2018-2024 zrealizowaliśmy 36 projektów na 26 mln euro. To jest kwota, która została pozyskana na potrzeby naszych samorządów, które są w stowarzyszeniu. Co więcej, 12 kolejnych projektów na 16 mln euro mamy w trakcie realizacji, bo tu praca trwa nieprzerwanie, mimo wyborów samorządowych – mówi Witold Wróblewski, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Gmin RP Euroregionu Bałtyk.

Projekty rzadziej dotyczą tylko rozwoju infrastruktury w poszczególnych gminach (przed laty z tych funduszy wyremontowano np. Bramę Targową, czy zmodernizowaną ul. Wodną), raczej skupiają się na połączeniu rozwoju infrastruktury z aktywizacją mieszkańców, wiele z nich to tak zwane projekty miękkie, skupiające się na różnego rodzaju szkoleniach, warsztatach, wymianie doświadczeń, współpracy młodzieży i wielu innych.

  Elbląg, Od lewej: Marcin Żuchowski, dyrektor sekretariatu stowarzyszenia i Witold Wróblewski, przewodniczący zarządu stowarzyszenia
Od lewej: Marcin Żuchowski, dyrektor sekretariatu stowarzyszenia i Witold Wróblewski, przewodniczący zarządu stowarzyszenia (fot. Anna Dembińska)

W sekretariacie stowarzyszenia pracuje w sumie 9 osób, które zajmują się wspieraniem samorządu w rozwijaniu współpracy w ramach Euroregionu Bałtyk.

- Mamy różne gminy, o różnych potrzebach. Są małe samorządy z liczbą 5 tysięcy mieszkańców, ale są też te duże, jak Gdynia, Gdańsk, Olsztyn, Elbląg. We współpracę włączają się różnego rodzaju instytucje i organizacje pozarządowe. Naszą rolą od 27 lat pozyskiwanie partnerów, tworzenie konsorcjów międzynarodowych, umożliwienie samorządom nawiązanie współpracy z zagranicą i pomaganie w pozyskiwaniu środków. Współpracujemy z 1200 różnego rodzaju instytucjami na terenie całej Unii Europejskiej i poza Unią. Elbląg jest zaangażowany w różnych rolach w połowie realizowanych w euroregionie projektów - mówi Marcin Żuchowski, dyrektor sekretariatu stowarzyszenia.

Euroregion Bałtyk w ostatnich latach przyczynił się m.in. do realizacji takich projektów jak Labosfera, czyli cykl warsztatów dla młodzieży organizowanych w Elbląskim Parku Technologicznym, promowanie turystyki wodnej w Elblągu (Grupa Wodna), czy promowanie najnowszej technologii związanej z efektywnością elbląskiej oczyszczalni ścieków. W najbliższym czasie będzie się angażował w powstanie w Elblągu centrum edukacji wodnej, a także w uruchomienie morskich połączeń turystycznych między Elblągiem a litewską Kłajpedą czy tworzenie w mieście tzw. parków kieszonkowych.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama