UWAGA!

Drób przy „siódemce” budzi emocje

 Elbląg, Tak wygląda wizualizacja instytutu
Tak wygląda wizualizacja instytutu (fot. Wipasz)

Największy producent pasz dla drobiu i trzody chlewnej w Europie chce wybudować pod Pasłękiem instytut badawczy. Aby to było możliwe, pasłęccy radni muszą uchwalić plan zagospodarowania okolicy Krosna i Sakówka. Po protestach mieszkańców sporządzono nową wersję planu, dyskusja nad nim odbędzie się 30 lipca.

Polska firma Wipasz chce zbudować pod Pasłękiem Instytut Badań i Innowacji, który ma działać pod patronatem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dyskusja na temat planów firmy trwa od miesięcy. Wielu mieszkańców Pasłęka obawia się, że inwestycja zlokalizowana kilka kilometrów od Pasłęka, tuż przy trasie S7, będzie dla nich uciążliwa przez przykre zapachy, które towarzyszą fermom drobiu czy trzody chlewnej.
       We wrześniu ubiegłego roku odbyła się pierwsza dyskusja nad planem, który wówczas dopuszczał budowę gigantycznej fermy drobiu z 22 kurnikami. W międzyczasie okazało się, że firma Wipasz zmieniła swoje plany i we współpracy z UWM chce zamiast ferm otworzyć instytut badawczy, którego budowa ma kosztować 16 milionów złotych. Środki na ten cel Wipasz chce pozyskać z programu Innowacyjna Gospodarka. By jednak ubiegać się o takie pieniądze, musi złożyć wniosek wraz z aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego najpóźniej we wrześniu.
       Decyzja o przyszłości inwestycji należy więc do pasłęckich radnych, bo to oni uchwalają plany zagospodarowania przestrzennego. Aktualny plan dotyczący terenu Krosna i Sakówka będzie wyłożony do publicznej wiadomości w Urzędzie Miasta i Gminy w Pasłęku od 24 lipca do 18 sierpnia. Każdy mieszkaniec będzie mógł do niego zgłosi uwagi. 30 lipca o godz. 10 w pasłęckim ratuszu odbędzie się debata na ten temat.
       - Do planu zostały m.in. wprowadzone ograniczenia dotyczące jednostek przeliczeniowych zwierząt, które będą mogły być hodowane na tym terenie. Będzie ich czterokrotnie mniej niż w poprzedniej wersji planu – poinformował nas Kazimierz Lipnicki z Urzędu Miasta i Gminy w Pasłęku.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Kapitał obcy zainwestowany w handel w Polsce, to kapitał spekulacyjny. To nie są dobre inwestycje dla Polski, a ogromne zyski są transferowane poza granice i to jest jeden z powodów nędzy w polskich domach. Polacy są dość przedsiębiorczy i spokojnie zastąpią te obce sieci, a zarobione pieniądze będą wydawać w Polsce, a nie na luksusowym jachcie, np. na Morzu Śródziemnym.
 • Rozumiem, że rozbudowa łączy się z nowymi miejscami pracy? Rozumiem, że tereny przy S7 nie sa jakoś wybitnie chronione ? W czym problem ludzie nie chcą mieć pracy? O to Polska właśnie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  7
  c.ieciorka(2015-07-21)
 • Rozumiem, że mieszkałaś/łes przy fermach, rozumiem, ze wiesz z czym to jest związane, rozumiem, że umiesz czytać ze zrozumieniem, rozumiem, że wiesz o czym piszesz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  4
  m.i.eszkaniec(2015-07-21)
 • Oczywiście bardzo dobrze jestem zorientowana i teren znam wyśmienicie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  4
  c.ieciorka(2015-07-21)
 • heh, czy rozumując logicznie artykuł - polska firma "Wipasz" jest największym producentem pasz dla drobiu i trzody chlewnej w Europie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  PolskiAnarchista(2015-07-21)
 • No to powiedz nam wszystkim cieciorko, skoro temat znasz wyśmienicie, ile tych miejsc pracy będzie i gdzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  kasaki(2015-07-21)
 • Jeśli to firma zachodnia niepłacąca podatku to dziękujemy!!!nie chcemy
 • Wipasz produkuje także pasze dla ślimaków
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  pasleczanin(2015-07-21)
 • Pewnie dla portugalskiej biedronki by zezwolili, ale dla kapitału polskiego będzie problem, od narodzie gdzie ty żyjesz? Wipasz to 100% polskiego kapitału! Baranki Boże.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  patryiota(2015-07-21)
 • a gdzie obroncy praw zwierzat, ktorzy przy polowaniach tak piszcza? zajadaja udko z kurczaka?
 • cieciorka jeżeli jesteś dobrze zorientowana, to po co pytasz w czym problem?
 • A gonić dziada do Wadąga, skąd pochodzi! Tam blisko do Olsztyna i jest na swoim. Większość wiejących wiatrów, to zachodnie ! Jeden wielki smród, żal tych ludzi co pobudowali się wokół. Następny przekręt, tak jak ich wejście na giełdę ! Nie nie i jeszcze raz nie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  antracyt(2015-07-21)
Reklama