UWAGA!

Energia dla Polski z Kaliningradu?

Elbląg, Energia dla Polski z Kaliningradu?

Najważniejsza w Polsce firma energetyczna Polska Grupa Energetyczna (PGE) prowadzi pertraktacje z rosyjską korporacją „Росатом” na temat dostaw energii jądrowej od Bałtyckiej elektrowni atomowej.

Takie oświadczenie wydał dziś prezes polskiej firmy Tomasz Zadroga:
       - Nie interesuje nas współpraca. To czysto komercyjne porozumienie - cytuje Zadrogę Reuters.
       Zaznaczmy, iż w tym momencie „Росатом” prowadzi również pertraktacje z takimi ważnymi firmami energetycznymi jak francuska Electricite de France (EdF) oraz włoska – Enel.
       Przypomnijmy, iż Bałtycka Elektrownia Atomowa będzie położona na terytorium niemeńskiego rejonu w obwodzie kaliningradzkim. Elektrownia składać się będzie z dwóch bloków, moc każdego z nich wyniesie 1 tys. 150 MW. Budowa pierwszego bloku będzie obejmować lata 2010 do 2016, drugiego natomiast 2012 do 2018. Inwestorem i zamawiającym projekt jest "Концерн Росэнергоатом", generalnym projektantem zaś - naukowo-badawczy i projektowo-konstrukcyjny instytut z Petersburga „Атомэнергопроект”. Schemat mocy elektrowni atomowej ma opracowywać „Интер РАО ЕЭС”.
      
kaliningrad.ru
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Bądźmy dalej na nie dla energii atomowej w Polsce!! Jest wszędzie w około tylko nie tu, przez paru ekoterrorystów których policja nie ma prawa spałować jako element aspoleczny.
 • A czy tych "chińskich" znaczków nie idzie po polsku napisać? Nie znam rosyjskich liter/i znać nie muszę/ ale może spolszczony zapis powiedziałby mi nieco więcej niż niezrozumiałe hieroglify.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  młodziak(2011-05-27)
 • Zobacz lepiej co siędzisiaj dzieje w Niemczech, zwiedź wysypiska odpadów nuklearnych, zobacz rejon jakiejkolwiek zamkniętej elektrowni atomowej po kilkudziesięciu latach (to takie wykluczone rejony w danym kraju, gdzie przez 10-20 pokoleń nikt tam nic nie będzie robił, mieszkał ani uprawiał), do tego potencjalne ryzyko awarii (których zdarzyło się już X tysięcy, poważnych co najmniej kilka, o których wiemy -słyszałeś ostatnio o awarii w Hiszpanii? nie? Dziwne). Dodaj do tego, że tą przestarzałą już technologię kupimy od np. Francuzów płacąc im słono. I teraz nawet pozbywszy się wszelkich "ekologicznych" dylematów (chciałbyś, by taka elektrownia albo nuklearne wysypisko było koło Elbląga, patrząc na własne dzieci?) wyjdzie na to, że ta super tania pseudo-eko (????) energia kosztuje KROCIE i to spłacane jeszcze przez przyszłe pokolenia - tylko dlatego, że dzisiaj chcemy mieć trochę prądu przez parę lat; ))) beka, nie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elektryk z okolicy(2011-05-27)
 • Ten cały atom to historia z cyklu "Jak inwestując 1 miliard (!) w propagandę sprzedać coś, za co społeczeństwo zapłaci xx(x) miliardów". PS. A Niemcy już wyłączają pierwsze elektrownie - jak mówili, po Fukushimie. Do tego mają nie ażtak daleko od naszej granicy (max 500 km) zaj36&$t3 składowisko odpadów atomowych z połowy Europy, które właśnie po >50 latach zaczyna korodowaćw wodach gruntowych (tak tak - to sązwykłe beczki zakopane w ziemii, JEDYNE poważne wysypisko głęboko pod ziemią w litej skale istnieje w Finlandii) - i teraz Niemcy będąpłacić totalną kasę za "ratowanie" tego b@jzlu!
 • Jak mądre są elektrony. Biegają po drucikach w tą i nazad. Kiedyś opakowane w czerwoną gwiazdę wędrowały na wschód. Teraz ich symbolem jest znak E i wracają za drobną opłatą. Lenin był jednak wielki!!!!m
 • stop!!! dla elektrowni atomowych!!!!! Stawiac w calym kraju wiatraki !!!. .. a tak na powaznie powiem tak nie ma znaczenia czy u nas bedzie elektrownia czy nie bo jest ich tyle w europie ze jak jakakolwiek wybuchnie to nas zniszczy
 • Tak, stawiajcie sobie wiatraki. Najpierw to przekonajcie rolników aby pozwalali w swoim sąsiedztwie na stawianie wiatraków. A to może być trudniejsze niż przekonanie niektórych do energii atomowej. Rolnik nie da sobie wiatraka postawić bo mu zboże przestanie rosnąć, krowy przestaną mleko dawać a sam stanie się impotentem. wypisujecie bzdury a zapominacie jaka jest mentalność polaka? Osobiście wolałbym mieć elektrownię atomową w granicach swojego kraju, niż w obwodzie kaliningradzkim. Przynajmniej opinia publiczna by wiedziała więcej co tak naprawdę się tam dzieje.
 • Żeby mieć własną elektrownię atomową trzeba posiadać "trochę" wiedzy technicznej. Tej niestety Polakom a zwłaszcza Elblążanom mocno brakuje. Załosne wpisy powyżej swiadcza jak daleko jesteśmy za cywilizacją.
 • Złoża Uranu się właściwie skończyły, a pluton jest jeszcze gorszy. Elektrownia atomowa nie jest tania w porównaniu do niebezpieczeństwa i kosztów składowania odpadów. A dlaczego nie wykorzystujemy (nie myślimy o wykorzystaniu) złóż wód termalnych, których pokłady mamy pod południową Polską. O ile droższa byłaby to inwestycja w porównaniu do śmiercionośnej i przestarzałej elektrowni atomowej? Już teraz nie wiadomo którą marchewkę ugryźć żeby się nie napromieniować, a gadanie, że promieniowanie mamy nawet z kosmosu rozwala mnie dokumentnie. .. .! Szaleńcy, co zostawicie swoim dzieciom? Tylko śmierć?
 • Ciekawe kiedy wreszcie Polacy będą samodzielni i mądrzy bo cały czas musimy żyć i płacić za coś ruskim. Mamy gaz a płacimy ruskim teraz zamiast sami budować elektrownie różne to będziemy też płacić za prąd ruskim. Czy wreszcie raz na zawsze odetniemy się od sowietów. Ciekawi mnie jedno czy rachunki za prąd będą mniejsze za ten ruski prąd.
 • Po pierwsze - nie kupujmy prądu od rosjan, na pewno nie będzie taniej, zaraz jakiś z rządu wymyśli akcyzję i cena będzie identyczna jak nasz prąd. Po drugie - musimy wybudować elektrownię atomową, bo wszyscy obok już mają. Po trzecie - wiatraki są zbyt kosztowne, u nas nie ma takich wiatrów, więcej stoją niz się kręcą, tylko dzięki dopłatom z unii powstają, bo tak NIGDY na siebie nie zarobią. Po czwarte - przy wydobyciu węgla ginie więcej górników niż ludzi zostaje napromieniowanych odpadami radiowymi, czy też poczas awarii elektrownii atomowych. Po piąte. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elektryk-elektroenergetyk(2011-05-29)
Reklama