UWAGA!

Idzie prąd przez las...

Elbląg, Idzie prąd przez las...
(fot. rp)

Lasy Państwowe domagają się od energetyki ponad 100 mln zł rocznie za słupy energetyczne zajmujące obszar 16 tys. ha gruntów leśnych. Dotychczas firmy nie płaciły za użytkowanie terenu. Co oznacza to dla polskich rodzin? Czy będzie podwyżka za prąd?

Spór trwa już od wielu lat. Jak donosi „Gazeta Prawna”, zapadł już pierwszy wyrok w tej sprawie - w Pile, oczywiście na korzyść Lasów Państwowych. Kolejne pozwy o bezumowne korzystanie z gruntów leśnych są już przygotowywane przez regionalne dyrekcje Lasów Państwowych. Postanowiliśmy sprawdzić, czy problem dotknie również dystrybutorów prądu w naszym województwie.
       - Planujemy takie kroki i wszystko jest na dobrej drodze - powiedział nam Zbigniew Karaś, naczelnik Wydziału Zasobów i Urządzania Lasu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.
       Natomiast firmy energetyczne unikają jak ognia pytań związanych z tą sprawą.
       Z uwagi na złożoność kwestii związanych z posadowieniem infrastruktury energetycznej na nieruchomościach stanowiących własność osób trzecich oraz trwające prace, prowadzone przez Komisję Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, również w imieniu Energa-Operator SA, jak i innych spółek dystrybucji energii elektrycznej, nie komentujemy sprawy - czytamy w oświadczeniu przesłanym przez Alinę Geniusz-Siuchnińską, rzecznika prasowego Energa-Operator SA.
       Spór dotyczy słupów energetycznych stojących na terenie lasów, a dokładniej rzecz biorąc, bezumownego korzystania z gruntów leśnych.
       - Lasy Państwowe nie są właścicielem linii i nie powinny ponosić kosztów podatków związanych z eksploatacją urządzeń - mówi Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych.
       Zobaczymy, jak zakończy się ten spór.
      
      
Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Firmy energetyczne mają kasę, więc trzeba korzystać, racja tak trzymać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obywatel(2009-06-12)
 • Jak zaznaczono w artykule, firmy energetyczne najprawdopodobniej i tak przerzucą te ewentualne koszty na swoich klientów - czyli na nas.
 • Na dobra sprawę mogą obnizyć sobie pensje, a płacić powinni, również rolnikom za słupy na ich polach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bozydar(2009-06-13)
 • Energetyka korzysta z cudzych nieruchomości gruntowej dla prowadzenia działalności komercyjnej i ma prawny obowiązek płacić za to korzystanie - nazywa się to bezumowne korzystanie z cudzej własności - każdy z właścicieli gruntów może wystąpić z roszczeniem cywilnym przeciwko energetyce, do czego zachęcam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seniorek(2009-06-13)
 • Występujcie występujcie, zobaczycie jakie ceny za prąd wam dowalimy :)
 • Jak chłop przyjedzie do miasta to mieszczuchy każą sobie płacić za parkowanie samochodu a jak chłopi każą sobie płacić za "parkowanie" słupów energetycznych na polu to źle. NEBRASKA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  NEBRASKA(2009-06-13)
 • czas przejsc na energie z wiatrakow
 • I tak nam dowalacie bez przerwy. Tylko chyba niewiele z tego macie. Linie WN przez las to jeszcze ale przez wieś ? Ponad domami ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zrezygnowany(2009-06-13)
 • Monopolek ma kasę, nie poczuje!
 • Tak, tak płacmy za wszystko! za oddychanie też. Urzędnikom z Urzędu Miasta też jest kasa potrzebna! a Nas korzystających z dobrobytu oddychania tak wielu! Do tych co marudzą, a może cofniemy się do ERY kamienia łupanego? będzie "hubka i krzesiwko" bez słupów i kosztów! Do tych co narzekają, połaź sobie po słupach w deszcz i mrów za 1600-1800 PLN to wtedy pogadamy o zarobkach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  długi(2009-06-14)
 • zrezygnowany-bez tej linii WN byś przy świeczce siedział i tu nic nie napisał.
 • jeszcze trochę to za chodzenie po lesie za grzybami będą kazali płacić
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  DaReCzEk(2009-06-14)
Reklama