UWAGA!

Jeśli z przesiadką, to tylko u kierowcy

Elbląg, Jeśli z przesiadką, to tylko u kierowcy
(fot. OK)

Choć możliwość taka istnieje od wielu miesięcy, to niewiele osób jeszcze wie, że bilet kupiony w autobusie lub tramwaju można skasować dwukrotnie. Jeśli planujemy przesiadkę lub szybki powrót – możemy zaoszczędzić. A w dobie „kryzysu” każdy grosz się liczy.

Ceny biletów kupowanych u kierowcy lub motorniczego są nieco wyższe. Za normalny płacimy 2,80 zł, ulgowy kosztuje 1,40 zł. Czyli 80 i 40 groszy więcej. Wiele osób uważa, że to duża różnica. Obruszeni przytaczają przykłady z innych większych od Elbląga miast, w których rozbieżność cenowa nie jest tak znaczna.
       Ale jakiś czas temu elbląski ZKM zrobił swoim pasażerom drobny prezent. Bilety kupowane w środkach komunikacji miejskiej „uprawniają do przejazdu z możliwością przesiadki w ciągu 30 minut”.
       Jeśli więc ktoś dojeżdża do pracy lub szkoły z przesiadką, może zaoszczędzić 2,40 zł dziennie, czyli nawet 72 zł miesięcznie (nie licząc sobót i niedziel - 52,80 zł). Analogicznie jest w przypadku biletów ulgowych – dzienny zysk to 1,20 zł, miesięczny – 36 zł (albo 26,40 zł).
      
       Rachunek jest prosty:
      
       Bilet z kiosku:
       2 zł + 2 zł w jedną stronę plus 2 zł + 2 zł w drugą = 8 zł
       8 zł x 30 dni = 240 zł
       8 zł x 22 dni robocze = 176 zł
      
       Bilet kupiony u kierowcy:
       2,80 zł w jedną stronę plus 2,80 zł = 5,60 zł
       5,60 zł x 30 dni = 168 zł
       5,60 zł x 22 dni robocze = 123,20 zł
      
       240 zł – 168 zł = 72 zł
       176 zł – 123,20 zł = 52,8 zł
      
       Z tej oferty można też skorzystać, gdy mamy do załatwienia szybką sprawę. Jedziemy np. na pocztę, kupujemy bilet u kierowcy/motorniczego, wysyłamy list lub opłacamy rachunek i wracamy „następnym” tramwajem/autobusem, kasując ten sam bilet. Kupując „podwójny” bilet jednorazowo zaoszczędzić można 1,20 zł (lub 60 groszy w przypadku biletu ulgowego). Warunek jest jeden – musimy zmieścić się w 30 minutach od pierwszego skasowania. Dlatego w przypadku podanego przykładu warto wybrać punkt, w którym nie ma kolejek.
      
      
      
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • florek A kiedy "łaskawe" ZKM wpadnie na pomysł wprowadzenia biletów czasowych tak jak to jest w innych miastach w Polsce.To by się bardziej oplacało mieszkańcom ,w dobie'kryzysu".Choć uważam ,że kryzysu nie ma ,o radni i politycy napędzają tą spirale ,wmawiajac nam ,że jest kryzys.Oni kryzysu "nie mają'. A tak ,czy jadę 1 przystanek ,czy jadę 10 przystanków ,to płacę tyle samo 1 zł -bilet ulgowy i 2 zl-bilet normalny .I to jest "oszczędnośc "w/ ZKM ? ----- Dlaczego ZKM pozwoliło zlikwidować komunikatory elektroniczne w autobusach i zastąpić je ekranami wyświetlajacymi reklamy ?To jest kolejny dowod na to,że wladze miasta wiedzą lepiej co miszkańcom jest potrzebne .Te reklamy gosciom przyjedznym i osobom niewidomym i słabowidzącym są nie przydatne. Bardziej przydatne byłyby "inteligentne"komunikatory elektroniczne o numerze ,trasie przejazdu pojazdu ,podające komunikat dzwiekiem . szczegóły czytaj : razemztoba.pl Moje dwa artykuły w tej sprawie .pozdrawiam .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek(2009-09-27)
 • florek Tytuły artykułów : "Dlaczego nie jadą do szpitala (. .. ) " i : "List otwarty w sprawie komunikacji miejskiej ". Ta sprawa obecnie trafiła na biurko prezydenta Elblaga. www. razemztoba. pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek(2009-09-27)
 • Miszkurka2000 Są jeszcze bilety 5 przejazdowe. Na nich też można zaoszczędzić. Cena jednego biletu normalnego w takiej wstążce to 1,80 zł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Miszkurka2000(2009-09-27)
 • Jadę z ulicy Warszawskiej do Próchnika - płacę 2 zł. Chcę podjechac 1 przystanek - płacę 2 zł. Najzwyklejsze złodziejstwo ze strony władz naszego miasta. Dlaczego nie ma automatów sprzedających bilety na przystankach, w autobusach i tramwajach?Po jaką cholerę są punkty kontrolne? Wystarczą małe nadajniki radiowe umieszczone w pojazdach komunikacji miejskiej ( tak jak w Bydgoszczy i w innych miastach). Do nadzoru ruchu ( kontroli punktualności przejazdu pojazdów komunikacji miejskiej ) wystarczy 1 komputer a nie kilkunastu ludzi. Koszty utrzymania budynków z których kontroluje się autobusy i tramwaje są ogromne. I najważniejsze - po jaką cholerę istnieje cały ten Zarząd Komunikacji Miejskiej skoro do nadzoru fynkcjonowania tej komunikacji wystarczy kilka osób - profesjonalistów. W tym zarządzie nie ma żadnego. Szefem jest były wojskowy. Co on może wiedziec jak to wszystko powinno działac? Idiotyczne rozkłady jazdy, rozsypujące się tramwaje i autobusy. Przecież to wszystko jest chore.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kierowca komunikacji miejskiej(2009-09-27)
 • A dlaczego nie pójść dalej i nie sprzedawać takich biletów w kioskach, jeśli ZKM naprawdę zależy na ułatwieniu życia pasażerom? Dlaczego tylko u kierowców, którzy zaraz będą narzekać na zwiększony popyt. Chyba że im się opłaca sprzedawać z racji prowizji.
 • Wczoraj właśnie pierwszy raz się z takim czymś spotkałem. Tylko szkoda, że trzeba mieć odliczoną kwotę bo będzie problem z wydaniem. Jak zwykle.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mijagi(2009-09-27)
 • Ceny biletów są o wiele za drogie! Przykladowo bilet jednorazowy w Warszawie kosztuje 1,40 ulgowy, biorac pod uwage ogleglosci jakie sie tam przemierza jest to duzo taniej! ZKM powinno wprowadzic bilety czasowe - byloby to korzystniejsze dla mieszkancow jednak malego miasta jakim jest elblag.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  stołecznik(2009-09-27)
 • Może w końcu pomyślą o systemie płatności SMSem jak w cywilizowanych miastach!!!!!
 • Już kilka razy spotkałem taką sytuację, że chciałem (mając 50 lub 100zł) kupić bilet u motorniczego i nie miał jak wydać (na moim przystanku nie ma kiosku). Więc stawałem koło jego kabiny i jechałem dalej. Kanary wsiadały a ja wysiadałem tłumacząc, że nie miał jak wydać więc wysiadam na "kolejnym" przystanku i był spokój. NIECH ZKM POMYŚLI KTO NA TYM TRACI? PS. Dodać muszę, że dojeżdżam tak zwykle dwa przystanki, więc cały bilet to zdzierstwo. CZEMU NIE MA BILETÓW CZASOWYCH ?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  POTRZEBA CZASOWKI(2009-09-27)
 • ej no w takim wypadku kupuje sie miesieczny! 80 zl zwykły, 40 zł pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dnigga(2009-09-27)
 • Do nbv. Prowizja ze sprzedaży biletow wynosi 7%. Miesięcznie ja dostaję ok. 10zł po odliczeniu podatku. Nie bądz śmieszny. Kierowcy PKS nie dostają nic ze sprzedaży biletów. Właściciele firmy ich po prostu okradają. Nawet z tych 10 zł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kierowca komunikacji miejskiej(2009-09-27)
 • Najśmieszniejsze jest to, że nie ma gdzie kupić biletów skoro każdy kiosk splajtował
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  thomek(2009-09-27)
Reklama