UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jest ryzyko, jest kontrola

Elbląg, Jest ryzyko, jest kontrola
fot. Anna Dembińska, arch. portel

Kontrole prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych u płatników składek będą bardziej nacelowane na nieprawidłowości. ZUS będzie je prowadził w oparciu o przeprowadzoną analizę ryzyka.

Z Nowym Rokiem weszły w życie przepisy dotyczące kontrolowania przedsiębiorców. Zakładają, że kontrole prowadzone przez ZUS, urzędy skarbowe, Państwową Inspekcję Pracy, sanepid, czy Inspekcję Handlową będą wycelowane w te podmioty gospodarcze, w których istnieje największe ryzyko wystąpienia nieprawidłowości.
       W myśl nowych przepisów obecnie kontrolę poprzedza dokładna analiza ryzyka. Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi ją w oparciu o szczegółowe dane z Kompleksowego Systemu Informatycznego. Dokładnie weryfikowane jest dotychczasowe wywiązywanie się z obowiązków składkowych przez przedsiębiorców. Analizowana jest historia przedkładanych w Zakładzie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych.
       - Jednym z ważniejszych kryteriów wyznaczania do kontroli konkretnych płatników składek jest zagrożenie przedawnienia składek. Będziemy również bacznie zwracać uwagę na te podmioty, w których wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych są nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do płaconych na te ubezpieczenia składek- tłumaczy Agnieszka Kiełbowicz-Dziwulska, z departamentu kontroli płatników składek w centrali ZUS.
       Oznacza to, że w pierwszej kolejności, 1,5 tys. inspektorów kontroli Zakładu przeprowadzi kontrolę tych płatników, u których po dokonanej analizie prawdopodobieństwa ustalono największe ryzyko wystąpienia nieprawidłowości i naruszenia prawa. Dotyczy to w szczególności firm zgłaszających do ubezpieczeń społecznych ponad 20 osób.
       Rocznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza w granicach 70-80 tys. kontroli u płatników składek.
      
Monika Górecka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • ciekawe czy ktoś przeanalizował czy te kontrole się opłacają czyli utrzymanie ludzi którzy stwierdzają ryzyko. A co można uzyskać czyli jaką kwotą można ukarać przedsiębiorcę, potem sprawa w sądzie, przecież faktycznie to będzie tak że jak przyjdą na kontrolę to będzie kara, ale trzeba odwołać się do sądu, a jak sąd uniewinni to co? nic, przecież nie ma odpowiedzialności urzędników. I tak w Polsce buduje się gospodarkę, a przedsiębiorca w tym czasie zamyka działalność ludzie na "bruk"
  • trzeba przeprowadzic kontrole w zusie tam to dopiero duze ryzyko
Reklama