UWAGA!

Kolejny krok ku zwolnieniom w odlewni... (aktualizacja)

 Elbląg, Kolejny krok ku zwolnieniom w odlewni... (aktualizacja)
Fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl

Powiatowy Urząd Pracy otrzymał zawiadomienie o planach zwolnień grupowych w odlewni GE Power. Wygaszenie zakładu, o którym pisaliśmy na początku roku, ma zostać przeprowadzone do marca 2025 r.

W 2022 roku General Electric zamknął odlewnię żeliwa, teraz planuje zamknięcie odlewni staliwa, która istnieje w Elblągu od 1948 roku. GE szukało od lat kupca na tę część firmy, ale, jak wynikało z naszych informacji, negocjacje spełzły na niczym. Koncern wydał w sprawie zamknięcia odlewni oświadczenie:

"Biorąc pod uwagę niestabilne warunki rynkowe, z jakimi mierzy się firma GE Vernova, analizowane są różne możliwości zapewniające długotrwały zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa i jego pracowników. Ze względu na istniejące wyzwania, opracowano projekt zamknięcia Odlewni w Elblągu i rozpoczęto proces informacyjno-konsultacyjny z przedstawicielami pracowników, zgodnie z wymogami prawnymi. Projekt ten nie dotyczy pozostałej części Zakładu Produkcji Turbin ani innych obszarów działalności firmy w Elblągu. Do czasu zakończenia wymaganych konsultacji nie zostaną podjęte żadne ostateczne decyzje” - informowała spółka w swoim komunikacie z początku tego roku.

Planowane zamknięcie odlewni staliwa spotkało się z silną reakcją pracowników i związków zawodowych. Na terenie zakładu pojawiły się m. in. takie odezwy:

„Zakład, którego historia zaczęła się w 1948 roku, który jest nierozerwalną częścią historii naszego regionu, który ukształtował wiele pokoleń i zakorzenił w naszym regionie szeroko pojęty przemysł metalurgiczny, na skutek proazjatyckiej polityki amerykańskiego koncernu General Electric, kończy swój żywot (...) Informacja o spadku zapotrzebowania na odlewy staliwne, przy jednoczesnym rozwijaniu Zakładu Produkcji Turbin i otwarciu nowej linii produkcyjnej, która po zamknięciu Odlewni będzie zaopatrywana w odlewy staliwne pochodzące z rynków azjatyckich, najprawdopodobniej głównie z Chin, jest absurdem. Zamykanie Odlewni ma na celu jedynie zlikwidowanie polskiego rynku energetycznego i przeniesienie produkcji na rynki azjatyckie w celu maksymalizacji przychodów koncernu”. Autorzy petycji wyrażali m. in. sprzeciw wobec "postępującej degradacji polskiego przemysłu", sugerowali, że likwidacja odlewni to pierwszy krok do zamknięcia w przyszłości Zakładu Produkcji Turbin.

Ogólnopolskie media informują, że Powiatowy Urząd Pracy otrzymał już od koncernu zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych, również wysłaliśmy w tej sprawie pytania. Z pracą ma pożegnać się maksymalnie 166 osób, zwolnienia przeprowadzane będą od 1 lipca 2024 do końca marca 2025 roku.

 

Aktualizacja:

Otrzymaliśmy potwierdzenie powyższych doniesień z PUP.

"Informacja o zwolnieniach, przesłana do urzędu, jest informacją przed uzgodnieniami z organizacjami związkowymi, pracodawca będzie przesyłał kolejne informacje związane z ustaleniami dotyczącymi planowanych zwolnień grupowych" - czytamy m. in. w odpowiedzi na nasze pytania.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W olsztnie likwiduja zakkad produkcji opon ciezarowych.500 osob out. Z Plocka ucieka Levii, ze Slupkja, BielskoBialej rowniez uciekaja firmy.
 • Taka ekonomia i gospodarka. Nie opłaca sie produkcja to likwidują. Pan Tusk w Europie ma wpływy ale nic nie może.
 • Bardzo dobrze. Naród się rozzuchwalił i każdy oczekuje, że będzie zarabiać po 15 tys. po 30%owych podwyżkach. Zamiast tego będzie 15% bezrobocie i naród spokornieje i będzie pilnować roboty jaka by nie była i dobrze się zastanowi czy fikać
 • @EfektTuska - Chyba efekt 8 lat rządów PIS !!!!!
 • @EfektTuska - Pod Słupskiem, Scania zamknęła wytwórnię autobusów...
 • Śliwka = PiS i ich ideologia. Nadmierne wydawanie pieniędzy, kolesiostwo, afery, polski ład, sprzedany za bezcen ORLEN, milion samochodów elektrycznych, 100 tyś mieszkań, zwodowany prom, wycinka lasów, willa plus, lex TVN, miesięcznice smoleńskie, REJESTR CIĄŻ, zakaz aborcji, SKOK, opłacani trolle internetowi, inwigilacja, Bąkiewicz, Sasin, Ziobro i tak mogę jeszcze baaaaardzo długo wymieniać. Pamiętajmy, że PiS to stan umysłu.
 • No to teraz odlewnia, będzie zgodnie z linią jewroprzyg.. naprawdę "przyjazna środowisku", gdyż niczego tam nie będzie. Ale przyjazna ludziom, już nigdy... Azjaci będą mieli więcej zajęcia. Brawo!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39
  2
  No tak(2024-04-19)
 • POtrzeźwieją co niektórzy, PO co komu taki zakład skoro wszystko będzie się likwidować, POwiatowy Urząd Pracy będzie za to miał więcej roboty. Hashtagi: #niePOprawnyPOlitycznie
 • Idzie wojna, firmy uciekają
 • Mam nadzieję, że to ironia z Twojej strony... Prawda jest taka, że po 20 latach tkwienia w eurokołchozie, nie osiągnięto nawet średniej europejskiej, jeśli chodzi o dochody. Przy cenach wszystkiego, takich a nie innych. A jeszcze porażające ceny nieruchomości, ostatnimi laty... Masakra. Kolonia!
 • Głupiutki jesteś. Ten zakład po prostu przestaje się kalkulować ekonomicznie. Jak amerykańskie firmy wycofają swoje siedziby z PL (Google, Microsoft) wtedy będzie to jasny sygnał, że dostali cynk od swoich służb wywiadowczych.
 • Na terenie zakładu sami eksperci. Niech sami sprawdzą jaki % produktów jakich na co dzień używają, noszą na sobie, dają dzieciom do zabawy pochodzi z Chin. Oczywiście są to wysokiej klasy fachowcy ale ekonomia jest nieubłagana.
Reklama