UWAGA!

Kredyty konsumenckie „po nowemu”

 Elbląg, Kredyty konsumenckie „po nowemu”
fot. AD

18 grudnia wchodzi w życie nowa ustawa o kredycie konsumenckim. Zmiany przewidują m.in. dłuższy czas na odstąpienie od umowy, objęcie przepisami wyższych kwot i wprowadzenie jednolitego formularza informacyjnego.

Dotychczas zagadnienia związane z kredytami konsumenckimi (np. gotówkowymi, przy zakupach na raty itp.) regulowały przepisy ustawy o kredycie konsumenckim z 2001 roku, które dotyczyły kwot do 80 tys. zł. lub ich równowartości w walucie obcej. Od 18 grudnia 2011 r. obowiązują przepisy, które reguluje nowa ustawa o kredycie konsumenckim. Przy czym pożyczki udzielone przed tym dniem 18 grudnia regulują dotychczasowe zasady.
      
       Najważniejsze zmiany w przepisach
      
Nowe regulacje ułatwiają zaciąganie kredytów konsumenckich w innych krajach Unii Europejskiej oraz ujednolicają ochronę konsumentów. Dotyczą wszystkich instytucji finansowych, w tym m.in. SKOK-ów i parabanków. Kwotowo przepisy te obejmują kredyty o wartości do 255 550 zł (lub równowartości tej kwoty w walucie obcej).
       Istotną zmianą jest wprowadzenie formularza informacyjnego, który ma zawierać wszystkie podstawowe informacje o kredycie, takie jak koszty pożyczki, całkowita kwota do spłaty, wysokość oprocentowania, wymagane zabezpieczenia, obowiązkowe ubezpieczenia itp. Na ich podstawie konsumenci będą mogli podjąć świadomą decyzję odnośnie zaciąganego kredytu, a także z łatwością porównywać oferty różnych przedsiębiorców, ponieważ standardowy formularz zostanie wprowadzony we wszystkich państwach członkowskich.
       Przy kredytach hipotecznych zmiany dotyczą etapu przed zawarciem kontraktu. Teraz klient będzie musiał zostać poinformowany m.in. o całkowitej kwocie kredytu, wymaganym wkładzie własnym, zasadach i terminach spłaty kredytu, całkowitej kwocie do spłaty, koszcie kredytu. W umowach o kredyt indeksowany w stosunku do waluty obcej podawane będą dodatkowo m.in. informacje o sposobie i terminach ustalania kursu wymiany walut, na podstawie którego wyliczana jest kwota uruchamianego kredytu oraz zasady przeliczania na walutę wypłaty i spłaty kredytu. Wszystkie dane będą musiały zostać przekazane przez kredytodawcę na formularzu informacyjnym.
      
       Opłaty i prowizje
      
Nowe przepisy likwidują maksymalny próg 5 proc. łącznej kwoty wszystkich opłat, prowizji oraz innych kosztów związanych z zawarciem umowy o kredyt konsumencki. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów instytucje udzielające kredytów będą mogły pobierać rekompensatę w przypadku, gdy konsument wcześniej spłaci zaciągniętą pożyczkę (zgodnie z obowiązującą ustawą o kredycie konsumenckim wcześniejsza spłata nie pociąga za sobą żadnych opłat). Wprowadzana zmiana nie będzie jednak dotyczyła wszystkich kredytów, a jedynie pożyczek o stałej stopie oprocentowania, i tylko w sytuacji, gdy spłacona przed terminem kwota przekracza w ciągu 12 miesięcy określoną wartość (w Polsce – trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wg danych GUS), co raczej kredytobiorców nie ucieszy.
      
       Źródło: UOKiK
      
oprac. mk

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama