UWAGA!

Kto kogo wpuści w kanał

Elbląg, Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana - zdjęcie satelitarne Landsat
Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana - zdjęcie satelitarne Landsat

Elbląscy radni apelują do parlamentarzystów, władz województwa i rządu o przeniesienie do naszego miasta siedziby urzędu marszałkowskiego lub wojewódzkiego i doprowadzenie do budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Za uchwałą w tej sprawie zagłosowało dzisiaj 20 spośród 24 obecnych na sali radnych.

Projekt uchwały „w sprawie wspierania działań kluczowych dla rozwoju Elbląga” przygotował klub Prawa i Sprawiedliwości tuż przed sesją. Jest uzupełnieniem innej uchwały, zobowiązującej prezydenta do kwartalnego raportowania Radzie Miejskiej, co zrobił na rzecz lobbowania w sprawie przenosin urzędu marszałkowskiego lub wojewódzkiego do Elbląga, budowy kanału przez Mierzeję i pozyskiwania środków unijnych na kluczowe inwestycje. Uchwały budzą kontrowersje, bo samorządowcy nie mają praktycznie żadnej mocy sprawczej w sprawie przenosin wymienionych urzędów czy budowy przekopu.
       - Obawiam się, że pomysł PiS jest to po, by pokazać, że prezydent źle lobbował, a radni PiS chcieli dobrze – krytykował projekty uchwał Ryszard Klim, radny SLD. - Mieszkańcy widzą, jak wygląda wieloletnia gra przekopem i tak też traktują nasze dzisiejsze przepychanki. Powinniśmy wypracować wspólną strategię działań. Nie na chybcika, ale po dokonaniu dogłębnej analizy zastanowić się, jak podejść do tematu przekopu czy przenosin urzędów. Nasze starania powinny być poparte głosem mieszkańców, jak to było w 1999 roku, kiedy odbywały się społeczne konsultacje w sprawie przynależności administracyjnej Elbląga. Dlatego wnioskuję o niewprowadzanie obu uchwał do porządku obrad. Powinniśmy rozpisać zadania, przygotować się do tego, porozmawiać z parlamentarzystami. Chętnie się w to włączę, ale to powinna być wspólna praca i wspólna odpowiedzialność.
       - Składam formalny wniosek o zamknięcie dyskusji. Szkoda, że takich głosów nie było na komisjach, a są teraz, gdy są włączone kamery – odpowiedział radnemu Klimowi Paweł Fedorczyk z PiS.
       - Każdy klub lub komisja ma możliwość przygotować projekty uchwał. I proszę się nie wypowiadać w imieniu wszystkich mieszkańców – interweniował Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej. - Moim zdaniem mieszkańcy oczekują wspólnego działania prezydenta i Rady Miejskiej w tych sprawach. Oczywiście wykraczają one poza nasze kompetencje, ale kto ma rozmawiać i lobbować na ten temat, jak nie my? Czy mamy się zgodzić na dalszą marginalizację miasta? Trzeba walczyć, stąd te projekty uchwał.
       Za pierwszą uchwałą w sprawie działań prezydenta głosowało 14 radnych (w tym wszyscy z PiS), za drugą – w sprawie działań Rady Miejskiej – 20 osób. Prezydent jeszcze na sesji poinformował radnych o swoim ostatnim spotkaniu z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem.
       - Rozmawialiśmy na temat samej inwestycji i włączenia się samorządów do tej inicjatywy – powiedział Witold Wróblewski. - Na początku roku planujemy razem z ministrem Gróbarczykiem organizację w Elblągu wspólnej konferencji na ten temat. Pan minister potwierdził, że budowa kanału przez Mierzeję jest jednym z priorytetów rządu. To dla elblążan dobry sygnał.
       Już dzisiaj na sesji Rady Miejskiej było widać, że najważniejszą sprawą dla polityków nie będzie jedynie budowa kanału, ale to, kto zostanie uznany za ojca tej inwestycji, jeśli do niej dojdzie.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brawo PIS!!!
 • Nieustający trynd (jak mawiał tow. Wiesław) sadowiący Elbląg w dalekich ostępach polskiego zadupia nastraja mnie pesymistycznie, bo miasto to nigdy nie wyrosło i nie wzniosło się ponad potencję innych znaczących i porównywalnych grodów takich jak Toruń, Słupsk, Koszalin etc, jak i jego przedwojennego realu. Zawdzięczamy to głównie słabiutkiej miejscowej obrotowej menażerii wodzów jak i ich wyznawców oraz wyborców. Nadal, jak widać tkwimy w niemocy twórczej i ciągłej pogoni króliczka nie oczekując praktycznie żadnych rezultatów wszak ich finał lub ocena przerasta jak widać populację urnochodów a to jednak oni tworzą i delegują do władania i decydowania wszystkich samców alfa jak i garnitur klakierski takowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  AMalejużniekoniecznie(2015-12-30)
 • Czy Pis realizuje jakieś dalekosiężne " wytyczne " z. .. .. ( ! ) ? Bo temat ten, na tym szczeblu, to zupełny. .. pijar ? Chociaż. .. PIS w kraju, przy władzy. W przyszłym roku, tez ' takie ' pomysły będą ?? Czy może, raczej bardziej przyziemne, realne do zrealizowania dla władz miejskich. Stąpanie ' twardo ' po ziemi w dobie polskiego kapitalizmu, bardzo wskazane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  3
  pampi-ZAWADA(2015-12-30)
 • Kolejny raz radny Ryszard Klim udowodnił, że nosi długie spodnie i myślenie oraz wyciąganie logicznych wniosków nie sprawia mu problemów jak reszcie! Pozdrowienia i życzenia wytrwania w 2016 roku oraz doprowadzenie do samorozwiązania się tej rady miasta dla dobra nas wszystkich!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  5
  Kat.Na.Idiotów(2015-12-30)
 • Oj, skromniutko, skromniutko. Spodziewałem się Uchwały Rady Miejskiej o przeniesieniu do Elbląga Kwatery Głównej NATO i dostosowaniu Portu Morskiego w Elblągu na jedną ze stałych baz dla amerykańskich lotniskowców. Odpowiedzialnym za realizację; prezydent Witold Wróblewski, czas realizacji 6 miesięcy. Hero (Heronim Zabiełlo)
 • A moim zdaniem elbląscy radni i parlamentarzyści powinni zacząć lobbować za przyłączeniem do województwa pomorskiego. Zaczyna się klimat na zmiany administracyjne np. ostatnio prezydenci Słupska i Koszalina zaczeli lobbing za utworzeniem oddzielnego województwa środkowopomorskiego. Tyle, że kto ma to zrobić u nas? Nasza prowincjonalna elita? Pan prezydent z układu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  tenqwerty(2015-12-30)
 • Zapomnijcie o przekopie. Kasy nie ma i nie będzie, bo wszystko będzie szło na 500+
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  18
  Machupichcę(2015-12-30)
 • Stanowczo twierdzę że brak kompetencji samorządu nie zwalnia z możliwości wywierania nacisków w odpowiednich państwowych urzędach w sprawie dokonania zmian terytorialnych jak tez organizacji urzędów. Tym razem popieram Pruszaka.
 • A ja sie ciesze ze wracam do domu po pracy wlaczam tvp info i ogladam komedie na zywo, teatr trwa nawet do 4 rano.
 • zobaczcie lepiej szerzej o co chodzi tu i ówdzie: " Substancja cz. 10 : gry i zabawy " w Radiu na Fali
 • Krótko j***ć olsztyn. Elbląg musi być w nowym województwie. Wtedy zobaczymy upadek olsztyna.
 • Radny Klim :, ,Nasze starania powinny być poparte głosem mieszkańców tak jak to było 1999r. , kiedy odbyły się społeczne konsultacje w sprawie przynależności administracyjnej Elbląga''- z choinki się Pan urwał -kto normalny chciał przynależności do województwa ze stolicą w Olsztynie - kto niech Pan powie kto normalny?!!
Reklama